Americké primárky: Republikánští voliči se v některých státech houfně registrují jako demokraté, aby hlasovali pro Kennedyho proti Bidenovi

Americké primárky: Republikánští voliči se v některých státech houfně registrují jako demokraté, aby hlasovali pro Kennedyho proti Bidenovi

„Nic nemůže být horší než Biden.“ To je slyšet z úst republikánských voličů i politiků, kteří mnohdy právě Bidena hodnotí jako nejhoršího amerického prezidenta všech dob.

A totéž samozřejmě tvrdí i republikánští politici na čelních postech, přičemž již několik guvernérů prohlásilo, že pokud přijde 2. volební období Bidena (nebo – lépe řečeno – 4. období Obamy), pak se pokusí od USA odtrhnout a tyto státy zcela osamostatnit.

Mnohé lidi další Bidenovo období v úřadu jednoduše děsí natolik, že jsou ochotni udělat cokoli, aby jeho zvolení zabránili.

Ve státech, kde to tedy je možné, se nyní registrovaní voliči republikánů mění v demokraty, aby mohli dát svůj hlas v primárkách RF Kennedymu. A to ani ne tak proto, že by třeba měli zájem o jeho styl politiky, ale jednoduše je děsí politika Bidenova.

Zřejmě by stejně konali i v případě, kdy by byl hlavním konkurentem současného prezidenta třeba Mickey Mouse…

Robert F. Kennedy Jr. inspiruje mezi republikány hnutí za hlasování podobné těm, které jsme viděli v minulých prezidentských primárkách, ale s určitým nádechem.

Janice Fosterová, v současné době registrovaná republikánka v Lexingtonu v Kentucky, řekla The Epoch Times, že se registruje jako demokratka, aby hlasovala v primárkách ne proto, že vidí RFK Jr. ze svého pohledu  jako nejlepšího kandidáta, ale proto, že ho vidí jako lepšího kandidáta pro Ameriku než prezidenta Joe Bidena.

„Raději bych Kennedyho než Bidena,“ řekla Fosterová, „raději  obětuji svůj hlas, který by měl patřit pro republikána, než abych neudělala svou část práce, abych zajistila, že se Biden nevrátí do úřadu.“

Při křížovém hlasování, ke kterému může dojít pouze ve státech s otevřenými primárkami, mohou voliči libovolně měnit strany, aby hlasovali v opozičních primárkách. Obvykle se tak děje ve snaze zvolit nejslabšího kandidáta opozice a tím posílit ve volbách vlastního kandidáta.

V případě Bidena je však přechod republikánů k demokratům motivován něčím jiným: nechtějí, aby se současný prezident dostal do finále a je jim v podstatě jedno, jestli vyhraje RFK nebo Trump, hlavní je, aby nebyl v čele Biden.

Podle všech průzkumů by totiž finále Trump – Kennedy vyhrál Kennedy, který vadí demokratickým voličům méně než Trump, i když by Kennedyho  zejména Bidenovi fanoušci volili jako „menší zlo.“

Kennedy je také z uvedeného dua mnohem přijatelnější pro nerozhodné voliče, kteří nejsou pevně ukotveni na straně demokratů či republikánů.

V současné době existuje 20 států s otevřenými primárkami nebo polootevřenými primárkami. Patří mezi ně Jižní Karolína, Texas, Georgia, Indiana, Virginie, Ohio a Illinois.

Polootevřené primárky umožňují nepřidruženým voličům účastnit se stranických primárek podle svého výběru, aniž by se připojili ke konkrétní straně.

Existuje také několik států, jako je New Hampshire, Massachusetts a New York, které mají polouzavřené primárky, což umožňuje nepřidruženým voličům hlasovat v obou primárkách, ale musí se zaregistrovat u této strany v den primárního hlasování.

Registrovaná republikánka Erin Fortinová, rodačka z Maine, kde zákonodárci loni schválili zákon, který činí primárky ve státě polootevřené, řekla The Epoch Times, že „zavírá oči“ a stává se opět demokratickou voličkou, protože i ona chce pomoci podpořit šance pana Kennedyho porazit  Bidena v nominaci.

Pro mě jsou nyní primárky spíše o ochraně Ameriky před nejhorším kandidátem z druhé strany, než o snaze podpořit slabšího kandidáta pro účely stranického zisku,“ řekla paní Fortinová, která uvedla, že byla až do pandemie celoživotní registrovanou demokratkou. To se v době pandemie změnilo a začala preferovat republikány.

V moderní politice došlo k několika velkým pokusům využít křížové hlasování jedné strany k tomu, aby se slabší kandidát dostal na kandidátku opoziční strany, aby se zvýšily šance na vítězství vlaastní strany v boji o prezidentský úřad.

Dvě nejvýznamnější z nich byly nazvány Operace Chaos, přičemž první z nich vedl konzervativní gigant talk show Rush Limbaugh, který mezitím zemřel.

Pan Limbaugh zahájil křížovou kampaň ve snaze umožnit vítězství Hillary Clintonové nad Barackem Obamou s myšlenkou, že nemůže porazit republikánského kandidáta, senátora Johna McCaina.

Navzdory Limbaughovu úsilí vyhrál Obama primárky i Bílý dům.

Druhou takovou operaci v roce 2020 vedli republikáni z Tea Party v Jižní Karolíně s Bidenem jako konečným cílem.

Podle článku v Greenville News vyzvala Republikánská strana Greenville své příznivce, aby si vybrali demokratického kandidáta senátora Bernieho Sanderse a hlasovali pro nejhoršího demokrata.

Schéma nefungovalo. Biden nejenže drtivě vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně, ale i prezidentský úřad.

Senátor Sanders nakonec ze závodu odstoupil poté, co prohrál v několika primárkách.

Podobnou křížovou kampaň vymysleli demokraté v Jižní Karolíně a Michiganu o dvě desetiletí dříve, v roce 2000 v souboji mezi senátorem McCainem a Georgem W. Bushem.

Stovky demokratů v obou státech se zaregistrovaly jako republikáni ve snaze získat stranickou nominaci senátora McCaina s myšlenkou, že by bylo snazší ho porazit jejich stranickým kandidátem Alem Gorem.

I tato snaha o přechod selhala a Bush se stal prezidentem.

Tyto příklady výše tedy ukazují, že ne vždy může být podobná taktika úspěšná. Nicméně ve všech uvedených případech byla úplně jiná situace, kdy iniciátory těchto akcí poháněl pouze zájem o výhru slabšího kandidáta, který neměl šanci uspět ve finále.

Tentokrát jde však odpůrcům Bidena předně o to, aby byl tento nejhorší prezident všech dob navždy odstraněn. To už je tak silná motivace, že v nadcházejících primárkách by to mohlo fungovat…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Americké primárky: Republikánští voliči se v některých státech houfně registrují jako demokraté, aby hlasovali pro Kennedyho proti Bidenovi

  1. No vida.
    Ani po staletích jasných důkazů, že volby jsou leda k hovnu, jim to nedocvaklo.
    To mi připomíná, jak Anu kdysi řekl: splácejte z materiálu Země blbého otroka typu homo, aby makal. Šroubovici nastavte na elementární uvažování, ale aby se necítil pokořeně, vnukněte mu, že je sapiens. Přirozená evoluce věcí v rozmezí od katastrof po zdání blaha ho udrží v mantinelech spokojeného dementa. A my si půjdem pořádně dáchnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *