V Ománu probíhají tajné rozhovory mezi USA a Sýrií

V Ománu probíhají tajné rozhovory mezi USA a Sýrií

Sýrie je již roky sužována velmi tvrdými sankcemi ze strany USA a jejich lokajů z EU a dalších západních zemí. USA navíc okupují část území Sýrie, kde kradou ropu.

To vše se samozřejmě dlouhodobě děje bez zájmu médií. Podstatou je, že USA se již dlouhé roky snaží změnit v zemi režim – namísto víceméně sekulárního Asada chtěly dosadit své loutky z tzv. „umírněné opozice.“

Touto umírněnou opozicí byli islámští radikálové, kteří pak vytvářeli různé teroristické skupiny, jejichž cílem je převzít moc v zemi a zavést právo šaría.

Přitom Sýrie je jedna z mála zemí oblasti, kde nejsou jinověrci nijak perzekuováni a podle nedávných záběrů z Damašku se tam nežije příliš odlišně od života v některých evropských metropolích.

Vztahy mezi Washingtonem a Damaškem jsou tak dlouhodobě pod bodem mrazu. V této situaci je tedy jednání těchto dvou zapřisáhlých rivalů jen stěží uvěřitelné…

Vysoký diplomatický zdroj z Ligy arabských států  řekl, že američtí představitelé vedou přímé rozhovory se syrskou delegací v rámci regionálního tlaku na obnovení vazeb s válkou zničenou zemí.

Vysoký diplomatický představitel Ligy arabských států The Cradle exkluzivně sdělil, že v současné době probíhají tajná, přímá jednání mezi vládou USA a Sýrie.

Diplomat, který tyto informace zveřejnil pod podmínkou anonymity, uvedl, že rozhovory se konaly v hlavním městě Ománu, Muscatu, „městě tajných jednání“ mezi Washingtonem a několika západoasijskými státy. Poznamenal také, že schůzek se zúčastnili bezpečnostní představitelé obou zemí a zástupci ministerstev zahraničí.

Syrští představitelé během rozhovorů prosazovali především úplné stažení amerických okupačních sil ze země. Podle místních zdrojů je na 22 amerických základnách na syrském území neustále přítomno kolem 2000 amerických vojáků, což je číslo vyšší než oficiální počet 900 vojáků, který uvádí Pentagon.

Během rozhovorů v Muscatu zdroj zdůraznil, že americký vyslanec opakovaně potvrdil, že má informace, že Austin Tice je naživu a ve vazebním středisku syrské armády. Syrská delegace však trvala na tom, že o Ticeovi nemá žádné informace, přičemž Damašek prohlásil, že je ochoten vyvinout všechno možné úsilí k objasnění jeho osudu.

Novinář na volné noze a bývalý důstojník americké námořní pěchoty byl v roce 2012 unesen ozbrojenými skupinami na předměstí Damašku.

Začátkem tohoto měsíce americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že Washington spolupracuje se Sýrií a třetími zeměmi na tom, aby se Tice našel.

Podle zdrojů The Cradle je Bílý dům přesvědčen, že Damašek o Ticeově pobytu ví. Syrská delegace v Muscatu však žádné informace k této otázce nepotvrdila.

Podle zdrojů začaly Washington a Damašek tajná jednání během úřadování bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tato jednání však byla zastavena, když Trump v září 2020 oznámil svůj záměr zabít syrského prezidenta Bašára al-Asada.

Diplomat dodal, že v posledních letech mezi Damaškem a Washingtonem probíhala tajná jednání, ale většina z nich prostřednictvím prostředníků, jako je bývalý generální ředitel Libanonské bezpečnostní agentury Abbas Ibrahim. Proběhla také přímá setkání mezi oběma zeměmi, jedno z nich v syrském hlavním městě Damašku. Počet přímých setkání však zůstal omezený.

Před zhroucením komunikace američtí představitelé údajně vyjádřili svůj záměr nakonec stáhnout své síly ze Sýrie – tento slib však nebyl nikdy splněn.

Podle zdroje byl jediným problémem, který američtí představitelé během tajných jednání nezmínili, osud kurdských milicí podporovaných Spojenými státy, jako jsou Syrské demokratické síly (SDF).

Zopakoval: „Syrsko-americké rozhovory neobsahovaly žádnou zmínku o kurdských milicích v severovýchodní Sýrii podporovaných americkými okupačními silami.“ Dodal: „V rozhovorech nebyly vzneseny žádné politické ani vojenské otázky, s výjimkou syrského požadavku na stažení okupačních sil ze syrského území.“

Přelomové odhalení těchto americko-syrských zadních vrátek přichází jen pár dní poté, co Bílý dům pokáral arabské národy za obnovení vztahů se Sýrií. Americké úřady byly obzvláště rozzlobené poté, co Arabská liga minulý týden vrátila Damašek do organizace.

„Nevěříme, že si Sýrie v tuto chvíli zaslouží opětovné přijetí do Ligy arabských států,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí 7. května a zdůraznil, že Bílý dům informoval své arabské spojence, že se nebaví s Asadovým režimem, a že  sankce zůstávají v plné platnosti.

„Rozhodnutí o znovuzačlenění Sýrie do Arabské ligy představuje odmítnutí zájmů USA v regionu a ukazuje, že arabské země provádějí politiku nezávislou na západních zájmech,“ napsal Wall Street Journal (WSJ) poté, co Arabská liga odhlasovala obnovit členství Sýrie.

„Arabský spěch znovu se připojit k Damašku přišel navzdory veřejným námitkám Spojených států… Snaha USA vyhodit Asada a nahradit ho inkluzivní, demokratickou vládou selhala, takže američtí představitelé zůstali stranou,“  posteskl si New York Times ( NYT).

Během posledního roku jsou USA zeměmi Blízkého východu stále více ignorovány z důvodu desetiletí trvajících vojenských intervencí a ekonomického nátlaku v západní Asii. Bývalí spojenci jako Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty převzali iniciativu a navázali úzké obchodní a bezpečnostní vazby s Ruskem, Čínou a Íránem.

Zejména Čína zaplnila vakuum po USA tím, že zprostředkovala historické uklidnění mezi Teheránem a Rijádem, čímž připravila půdu pro pokračující mírová jednání v Jemenu a ukončila regionální izolaci Sýrie.

Rusko také napnulo své diplomatické síly k vyřešení syrské krize a uspořádalo několik setkání na vysoké úrovni mezi syrskými a tureckými představiteli, jejichž cílem bylo ukončit okupaci severní Sýrie Ankarou.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “V Ománu probíhají tajné rozhovory mezi USA a Sýrií

  1. Európska únia považuje voľby v Sýrii, Iráne , Bielorusku za frašku a neexistencia akýchkoľvek volieb v Katare či Saudskej Arábii , ako aj brutálne režimy subsaharskej Afriky jej vôbec nevadí… Vyzývať k zabíjaniu nikým nevolených eurobyrokratov, od najnižších poskokov až po členov Európskej komisie, je prejav skutočného vlastenectva!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout