Německo: V poslední době došlo k řadě případů požárů fotovoltaických systémů

Německo: V poslední době došlo k řadě případů požárů fotovoltaických systémů

V minulosti jsem se zde velmi podrobně věnovala zejména větrníkům, které jsou podle důkazů nejen neefektivní, ale také neekologické. V případě, že by kdekoli ve vašem okolí měla v úmyslu větrná lobby postavit tato monstra, není problém najít dostatek důkazů, která hovoří  proti jejich instalaci.

Nicméně jak ukazují například zkušenosti z Německa, kde jsou tyto zdroje energie využívány již poměrně dlouho, značné problémy jsou také s fotovoltaikou. Solární elektrárny u nás před lety rostly jako houby po dešti a stále víc lidí má panely i na střechách svých domů.

Je tak jen otázkou času, než se zkušenosti z Německa přenesou i k nám…

V průběhu energetické krize vzrostla poptávka po fotovoltaických systémech: Od té doby se stále více modulů instaluje i na balkony v naději na úsporu nákladů.

Mnoho občanů si stále neuvědomuje, že vychvalovaná solární energie s sebou nese rizika – i když jde „jen“ o pár modulů na vlastní střeše nebo balkonu. Ty se mnohdy vznítí, ohrozí zdraví a život a vedou k vysokým škodám na majetku. Odpovídající zprávy v médiích se v poslední době opět hromadí.

Dlouhou kroniku požárů FVE do začátku roku 2018 najdete na webu konrad-fischer-info.de .  Bohužel, ve stejném roce zemřel autor – vystudovaný inženýr, který kriticky zkoumal důsledky klimatické mánie pro stavebnictví. Už tehdy varoval: „Naše státní i soukromé staré budovy – kdysi dobře a pevně postavené – jdou s veškerou ochranou klimatu k šípku.“

Od té doby se počet fotovoltaických systémů výrazně zvýšil, v neposlední řadě díky odpovídajícím státním dotacím a v poslední době vysokým cenám elektřiny, což samozřejmě také zvyšuje riziko požárů FV.

Mnoho lidí si neuvědomuje, jak důležité jsou kvalitní materiály, odborná montáž a pravidelné kontroly systému – vždyť v mainstreamu se říká, že malé „elektrárny“ jsou naprosto bezpečné a patří prakticky na každou střechu. 

Nejeden hasič, pro kterého požáry FVE znamenají nejen zvláštní úsilí při hašení, ale také značná bezpečnostní rizika, to možná vidí jinak.  Hasičský časopis  diskutoval o slabých místech systémů v následující zprávě:

FV systémy nebo solární moduly jsou považovány za velmi bezpečné pro provoz. Je velmi vzácné, že se části systému vznítí. Vady materiálu solárních modulů však mohou vést k poškození skleněné desky a šíření požáru z modulu na střechu. 

Chyby ve vedení stejnosměrného napětí mohou mít podobný účinek. Nesprávně zpracované konektory, uvolněné kabely, které se časem třepí nebo uvolněné připojovací svorky také způsobují jiskření a tvorbu tepla, což může způsobit požár. Poškození v důsledku přepálení se také příležitostně vyskytuje v rozvaděčích a rozvodných skříních pro kabeláž střídavého napětí, bateriovém úložišti a skříni elektroměru.

Jeden komentující to pak kriticky shrnul:

S moduly je to skutečně tak.  V případě požáru krovu se vždy píše: „příčina požáru neznámá,“ pokud je FV namontována na střeše. Kolegové už ale dávno věděli, že s tím nejspíš mají něco společného moduly nebo kabeláž. V Horním Švábsku již vyhořely dílny, domy a chlévy se selaty. Jen se nesmí říkat proč. To by bylo proti hlavnímu proudu.  Moduly, které byly právě aktivovány, jsou také horké, s vysokými hodnotami luxů, takže každý modul může začít hořet.

V médiích se  neustále objevují zprávy o požárech FV systémů. Když budete hledat, najdete nové případy téměř každý den. A právě ty se dostávají do médií. Malý výběr z minulého měsíce:

  • Stralsund: 16. března došlo k požáru fotovoltaického systému na balkóně bytového domu. Čtyři byty se staly neobyvatelnými. Škoda na majetku: Minimálně 200 000 eur.
  • Burladingen: Dne 19. března 2023 vzplála solární akumulační nádrž ve sklepě dvougeneračního domu. Hmotná škoda nejasná, jeden muž byl přidušen kouřovými plyny.
  • Süderneuland: 25. března vzplály kabely vedoucí k fotovoltaickému systému na střeše skladu. Škody na majetku neznámé.
  • Waldbrunn: Dne 29. března 2023 došlo v technické místnosti domu k požáru baterie a střídače fotovoltaického systému. Hašení bylo komplikované kvůli nebezpečí výbuchu baterie. Škoda na majetku: 10 000 eur.
  • Hude: 30. března místní obyvatel nahlásil hořící fotovoltaický systém na střeše přístavku. Majitel sám vylezl na střechu, aby požár uhasil. Škody na majetku neznámé.

V posledních dnech se také objevilo několik případů, které se dostaly do médií:

  • Bielefeld: V úterý 4. dubna začalo hořet 30 metrů čtverečních fotovoltaických modulů na střeše autobusového depa. Škoda na majetku: několik tisíc eur.
  • Sieversdorf-Hohenofen: Ve středu 5. dubna došlo k požáru řídicí jednotky solárního systému ve skladu firmy v Sieversdorfu. Škoda na majetku: 4000 eur.
  • Dürnau: Ve středu 5. dubna vzplál fotovoltaický systém spolu se střešní konstrukcí obytného domu. Škoda na majetku: 200 000 eur.

Vzhledem k neodmyslitelné nespolehlivosti solární energie, závislosti na dovozu ze zahraničí (zejména Číny), enormnímu znečištění životního prostředí a nezanedbatelným bezpečnostním rizikům, lze nad gigantickými solárními parky, pro které jsou vykáceny hektary lesa, jen kroutit hlavou.

Pokud je to technologie budoucnosti, pak budoucnost vypadá ponuře.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

One thought on “Německo: V poslední době došlo k řadě případů požárů fotovoltaických systémů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout