K obětem zemětřesení v Turecku se dostalo sotva 10% zaslané humanitární pomoci

K obětem zemětřesení v Turecku se dostalo sotva 10% zaslané humanitární pomoci

Po nedávném ničivém zemětřesení směřovala do Turecka ohromná mezinárodní humanitární pomoc. Nikdo se však nezajímal o to, co se s dodanou pomocí děje.

V zemích zaplavených korupcí je většinou více než pravděpodobné, že ten, kdo pomoc skutečně potřebuje, se k ní zpravidla ani nedostane. A nejinak tomu bylo i v Turecku, kde se k postiženým občanům dostalo tak maximálně v omezené míře zboží s prošlou dobou trvanlivosti nebo obnošené šatstvo.

Na světovou veřejnost se nyní obrací jeden z tamních obyvatel, aby informoval o tom, kam skutečně drtivá většina pomoci šla. K postiženým se dostala jen výjimečně, většinu si rozkradla „smetánka.“

Situace v Turecku je tak jen odrazem toho, co se děje v každé zkorumpované zemi – bez výjimky. Ti nahoře na katastrofách vydělávají, zatímco ti dole strádají.

Po zemětřesení jsme zažili obrovský chaos a stále ho zažíváme. Turecký lid skutečně získal velkou globální podporu. Odevšad přijížděly naložené kamiony s nejrůznějším novým zbožím a potravinami pro lidi v nouzi.

Konvoje s pomocí, které jsme měli přijmout, však byly zabaveny tureckým státem, armádou, Kızılay (součást Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce) nebo AFAD (turecký úřad civilní ochrany). Částečně jsme obdrželi pouze použité zboží a některé s vypršeným datem.

Dostalo se k nám jen deset až patnáct procent z celkových dodávek humanitární pomoci. Zbytek byl někde uložen politiky nebo jejich příznivci, aby je později prodali. Ve městě a provincii neexistovala žádná koordinace. Byl vyhlášen výjimečný stav.

Svět daroval více peněz než kdy předtím. Ale prostě jsme z toho nic neměli, vše se rozkradlo.

Chybí nám všechno. Neexistují žádné sociální dávky. Příklad: Minimální mzda je zde 8 500 tureckých lir, což odpovídá přibližně 400 eurům. Pokud potřebujete peníze na nákup paliva, musíte stát frontu až 4 hodiny, abyste získali 500 tureckých lir, kolem 24 eur. A že je opravdu dostanete, není zaručeno.

Neexistuje téměř žádný obchod, který je otevřený. A pokud tomu tak je, všechno je předražené. Kızılay z toho dělá byznys a prodává stany a další věci. Neexistují žádné státní instituce, které by rozdávaly jídlo.

Téměř nic zde není tak, jak je ukazováno v televizi. Německá televize VOX TV teprve začala informovat o dlouhých frontách v Turecku.

Snažil jsem se popsat situaci tak, abyste mohli získat představu.

Velkou otázkou je: Jak je možné zorganizovat, aby se dary peněz a zboží konečně dostaly přímo k lidem?

Neexistuje ani žádná nemocnice, žádné léky. Život jde dál – žijeme v autech. Kupujeme palivo, abychom se tam zahřáli!
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

4 thoughts on “K obětem zemětřesení v Turecku se dostalo sotva 10% zaslané humanitární pomoci

  1. Nepochybujem,že turecký velikášsky diktátor Erdogan – tak ako jeho najlepší kamarát Orbán – zmenil volebný zákon tak, aby ho už nikto nikdy nemohol zbaviť neobmedzenej moci a zrušiť jeho plány na „posunutie“ hraníc. Určite aj najbližšie prezidentské voľby budú totálne sfalšované. Áno, súhlasím, že Turecko aj Maďarsko zažívajú jednu z najhorších ekonomických kríz v dejinách a že došlo k intenzívnemu rozkradnutiu humanitárnej pomoci a zväčša na nej zarobila Erdoganova mafia. Kedy už konečne zakročí CIA a tieto dva neľudské režimy zvrhne?

  2. tady je taky každy blbec když si jen přečte seznam epidemie svrabu v ČR že svrab je mezi lidmi 2x tolik co v minulem roce a kdo se tomu má divit když si sem cpou haldy Ukrajincu tam má svrab mnoho lidi a pak se to šiři i v ČR ale že za to mohou Ukrajinci o tom se na seznamu bude mlčet 🤮

  3. Kdo čekal něco jiného ? Já to psala hned jak byli zveřejněny účty neziskovek. Pokud nemůžete pomoc odevzdat osobně škoda vašich peněz .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout