Japonsko porušuje USA stanovené sankce, nakupuje ruskou ropu za ceny nad stropem

Japonsko porušuje USA stanovené sankce, nakupuje ruskou ropu za ceny nad stropem

Stále více zemí se snaží vzepřít americké hegemonii. To se ukazuje zejména na odklonu dalších a dalších zemí od dolaru. Jde zejména o země uskupení BRICS, ale také například Saúdskou Arábii a Keňu.

Saúdská Arábie vstupuje do obchodní aliance s Čínou, Ruskem, Indií, Pákistánem a čtyřmi dalšími středoasijskými národy. Tyto země se rozhodly ustoupit od dolaru. To je doslovná „smrtící rána“ pro petrodolar.

Dosud se však nevzepřel nikdo z velmi oddaných lokajů, k nimž náleží velká část evropských zemí (zejména celá EU), Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Jižní Korea a Japonsko.

Jenže poté, co nedávno naznačila odklon od dolaru Francie nákupem LNG plynu od Číny za jüany, nyní se poněkud vzepřelo Japonsko, které porušuje USA přikázané sankce na ruskou ropu.

Mezinárodní skupina G7 – mezivládní politické fórum zahrnující Kanadu, Francii, Německo, Itálii, Japonsko, Spojené království a Spojené státy americké – se 3. prosince 2022 dohodla na cenovém stropu pro ruskou ropu: 60 amerických dolarů za barel.

Jeden z nejbližších asijských spojenců Spojených států však nyní nakupuje ruskou ropu za ceny nad stropem, čímž porušuje sankce uvalené spojenci USA.

Dovozy ruské ropy Japonskem byly zúčastněnými zeměmi až do září osvobozeny od limitu 60 USD/barel. Za první dva měsíce letošního roku Japonsko nakoupilo již kolem 748 000 barelů ruské ropy za cenu kolem 70 dolarů za barel.

„Japonsko přimělo USA, aby souhlasily s výjimkou, protože to potřebovalo k zajištění přístupu k ruské energii. Ústupek demonstruje závislost Japonska na ruských fosilních palivech, což podle analytiků přispělo k neochotě Tokia poskytnout Ukrajině větší podporu v její válce s Ruskem,“ uvedl Wall Street Journal.

Japonský premiér Fumio Kishida byl posledním vůdcem G7, který navštívil Ukrajinu poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, a Japonsko je jedinou zemí z tohoto uskupení, která Ukrajině nedodala žádné smrtící zbraně.

Rozhodnutí Japonska více spoléhat na ruskou ropu následuje po nepřátelském tónu kanadského premiéra Justina Trudeaua vůči japonské žádosti o zkapalněný zemní plyn z počátku tohoto roku.

Japonský premiér Fumio Kishida nedávno navštívil Kanadu, aby nakoupil kanadský LNG. Trudeau začal pozitivně: „Být spolehlivým dodavatelem energie je důležité…“

Pak ale přidal několik nevyžádaných ekologických rad: „Svět se agresivně a smysluplně posouvá směrem k dekarbonizaci, diverzifikaci a většímu množství obnovitelné energie.“ Trudeau nenabídl žádné dodávky LNG, ani nekomentoval projekt Cedar LNG, který stále běží. Kishida to shrnul: „Nedostali jsme žádný slib.“ 

Když německý kancléř loni požádal o kanadský LNG, aby zemi pomohl vypořádat se s energetickou krizí způsobenou sankcemi, Trudeau ho také odmítl podpořit…

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Japonsko porušuje USA stanovené sankce, nakupuje ruskou ropu za ceny nad stropem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout