Ruská delegace se zúčastní jednání OBSE v Rakousku, na ples či jiné akce má však vstup zakázán

Ruská delegace se zúčastní jednání OBSE v Rakousku, na ples či jiné akce má však vstup zakázán

Nejspíš již víte, že ve Vídni proběhne zasedání OBSE, kterého se – i přes odpor většiny evropských zemí – nakonec zúčastní také Rusko. Ruští poslanci však mají povoleno zúčastnit se výhradně samotného zasedání OBSE, na jiné akce nesmí.

To bylo také podmínkou samotného vydání víza, nicméně sami ruští poslanci potvrdili, že návštěvu žádného plesu ani neplánovali.

Může se ruská delegace OBSE zúčastnit plesu ve Vídni v době výročí vojenské eskalace na Ukrajině? Rakouská vláda říká ne. Rozpaky ale jsou, protože ruská delegace takovou návštěvu vůbec neplánovala.

Ruští poslanci, kteří se mají koncem týdne zúčastnit zasedání OBSE ve Vídni, podle rakouské vlády nesmějí jít na ples.

„Víza pro Rusy byla udělena pouze pro účast na konferenci a pro žádné jiné akce,“ zdůraznila 21. února v Bruselu spolková ministryně pro EU a ústavu Karoline Edtstadlerová.

Ministerstvo zahraničí také dalo neomylně najevo, že zajistí dodržování pravidel a v případě jejich porušení bude jednat. Ruská strana to vzala na vědomí, vysvětlila Edtstadlerová. Vedoucí ruské delegace Pjotr Tolstoj již minulý víkend řekl rakouské tiskové agentuře APA , že delegace neplánuje ples navštívit.

Míru ostudy pro „režim“ ve Vídni lze jen stěží překonat, ačkoli ministryně Edtstadlerová je dobře známá svým postojem zastávání velmi tvrdé linie vůči Rusku, který je někdy dosti přehnaný.

Plánovaná účast ruských politiků v Parlamentním shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je předmětem diskusí západních představitelů již několik dní.

Nedávno se spekulovalo, že by se ruští účastníci mohli v pátek večer zúčastnit i tzv. Akademického plesu FPÖ ve vídeňském Hofburgu. Konzervativní strana opakovaně kritizovala sankce EU vůči Moskvě.

Ukrajinští poslanci již oznámili, že kvůli účasti Ruska budou bojkotovat konferenci OBSE začínající 23. února. Přesto chtějí jet do Vídně a poradit se s partnery o tom, jak je může OBSE dostat z krize, uvedli.

Tato organizace byla založena v roce 1995 a je největší evropskou bezpečnostní organizací.

Poslanci z 20 zemí se předtím pokusili zabránit Rakousku ve vydávání víz ruské delegaci. Edtstadlerová 20. února vysvětlila vydání víz tím, že je povinností Rakouska vydat příslušná víza.

„Protože mluvíme o mezinárodní organizaci, která má své sídlo v Rakousku a kde také musíte umožnit všem členům účast,“ říká Edtstadlerová.

K situaci v Rakousku jen dodávám, že v posledním roce již proběhlo mnoho protestů proti narušení neutrality ze strany vlády, která povoluje na území Rakouska nejen cvičení vojsk NATO, ale také tranzit dodávek zbraní na Ukrajinu.

To považuje většina Rakušanů za nepřípustné, neboť – na rozdíl od Finska a Švédska – je v zemi velmi výrazná převaha zastánců setrvání neutrálního postavení země.

Na druhé straně již jen fakt, že je Rakousko členem EU, deklarovanou neutralitu velmi výrazně narušuje…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Ruská delegace se zúčastní jednání OBSE v Rakousku, na ples či jiné akce má však vstup zakázán

  1. „Liberálni“ novinári, blogeri, politici, poslanci, komentátori v celom „slobodnom“ svete označujú Putina /nie, nepovažujem ho za bezchybného/ za diktátora, vraha, teroristu – ale napr. zverstvá páchané na rozkaz Muhammada bin Salmána v Jemene im vôbec nevadia. To isté platí o Asadovi v porovnaní s Erdoganom. Trebárs Saudská Arábia sa na rozdiel od Iránu, Ruska, Sýrie nemusí báť ani najmenších sankcií od EÚ a USA. Ide ma rozhodiť od zlosti, keď niektorí extrémisti napr. na Gatestone Institute /financovanom CIA/ označujú Irán /lživo/ za sponzora terorizmu a to isté v prípade KSA a Izraela im vôbec neprekáža.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout