Ukrajina odmítá výzvu k příměří přes období pravoslavných Vánoc

Ukrajina odmítá výzvu k příměří přes období pravoslavných Vánoc

V té části Ukrajiny, kde zuří největší boje, je většina lidí pravoslavného vyznání, takže Vánoce jim vlastně začínají až nyní.

Před pravoslavnými vánočními svátky proto ruský prezident Putin vyzval obě strany, aby vyhlásily příměří ve válce, aby lidé měli prostor k oddechu k oslavě Vánoc a mohli se účastnit bohoslužeb. Zelenský však toto příměří neakceptuje a říká, že ruský prezident se snaží využít Vánoce jako „zastírací manévr“.

Tento víkend se slaví Vánoce ruské pravoslavné církve a ruský prezident Vladimir Putin vyzval k příměří během svátků. Příměří by mělo platit od dnešního poledne do půlnoci v noci na neděli. Jinými slovy, 36 hodin.

„Vzhledem k tomu, že v oblasti bojových zón žije velký počet pravoslavných křesťanů, vyzýváme ukrajinskou stranu, aby vyhlásila příměří, které by jim umožnilo účastnit se bohoslužeb na Štědrý den,“ napsal Kreml ve čtvrtečním prohlášení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však nesouhlasí s vyhlášením příměří  a ve svém každodenním projevu řekl, že Putin se snaží využít Vánoce jako „krytí“ a že ruský prezident „rozhodně neusiluje o mír“.

„Nyní chtějí využít Vánoce jako krytí, aby krátce zastavili postup našich chlapců na Donbasu a vzali vybavení, munici a přesunuli mobilizované muže blíže k našim pozicím,“ řekl.

Americký prezident Joe Biden se také vyjádřil k této záležitosti a řekl, že ruský prezident je připraven bombardovat nemocnice, školky a kostely během Vánoc a Nového roku, a že proto není ochoten reagovat na nic, co Putin řekne.

„Myslím, že se snaží získat nějaký prostor k dýchání,“ řekl Biden podle agentury TASS.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.5]

3 thoughts on “Ukrajina odmítá výzvu k příměří přes období pravoslavných Vánoc

  1. Fanatický ukrajinský ultranacionalista /pochopiteľne to nemohol dávať najavo otvorene skôr ako po rozpade ZSSR/ Valerij Lobanovskij je už dlhé roky uctievaný na Ukrajine práve tak ako Stepan Bandera a ďalší „vlastenci“ z vojnových čias. Áno, ten tréner futbalovej reprezentácie ZSSR /a zároveň klubu Dynamo Kyjev/, ktorý takmer 15 rokov /1975-1990 s prestávkami/ dával do nominácie prakticky iba Ukrajincov. A práve z tohto dôvodu je na Ukrajine uznávaný. Mal pritom vynikajúce styky s vedením strany aj vlády, takže mu vždy prešli všetky neúspechy /a nebolo ich málo/. Padol až potom ,čo Sovietsky zväz začal kolabovať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout