Přestřelka na moři: Eskaluje turecko-řecký konflikt? (videa)

Přestřelka na moři: Eskaluje turecko-řecký konflikt? (videa)

V poslední době je napětí mezi Tureckem a Řeckem stále větší a je jen otázkou času než dojde k excesu, který povede k nějakému většímu konfliktu.

Paradoxem ovšem je, že obě země zároveň patří do stejného vojenského paktu. Nicméně je zřejmé, že útočný pakt, jehož jediným zájmem je budovat po celé planetě další a další americké základny a okupovat cizí země pod záminkou dovozu demokracie, nikomu nepomůže.

Ostatně, ani Tureckem dlouhé roky okupovanému severnímu Kypru nikdo nepomohl.

Již před třemi lety byly na denním pořádku různé excesy ze strany Turků, kteří soustavně narušovali výsostné vody či vzdušný prostor Řecka. To vyvrcholilo vysláním desítek tisíc džihádistů přes řecké hranice.

Vše se mírně zklidnilo po uzavření hranic v důsledku vyhlášení falešné pandemie. Nyní se ovšem zdá, že provokace ze strany Turecka, které považuje mnohé řecké ostrovy za vlastní, pokračují.

Začalo to nejprve před několika měsíci vysláním asi 100 000 džihádistů přes hranice (ti již putují po Evropě) a pokračuje to vzájemnými potyčkami, které v posledních dnech gradují.

Hlídkový člun řecké pobřežní stráže a plavidlo turecké pobřežní stráže na sebe navzájem vypálily varovné výstřely. Hrozí eskalace hraničních sporů. Malá fatální chyba by mohla proměnit už tak napjatou atmosféru ve vážnější konflikt.

Po desetiletí docházelo k drobným střetům mezi ozbrojenými silami a pobřežní stráží dvou zemí NATO Řecka a Turecka. Oba státy mají částečně se překrývající nároky ve východním Středomoří a v posledních měsících došlo k menším konfliktům. Obě strany se například opakovaně obviňují z narušování vzdušného prostoru stíhačkami té druhé. Nyní spor dosáhl dalšího vrcholu.

Turecká strana tvrdí, že řecká pobřežní stráž obtěžovala turecké rybářské lodě ve východní části Egejského moře, než zasáhla turecká pobřežní stráž. Řecká strana tvrdí pravý opak. Nakonec to vedlo k výměně varovných výstřelů. Podle zprávy agentury AP řecký hlídkový člun vypálil jako první poté, co se do něj turecká loď pokusila narazit.

V řeckých médiích se mezitím objevila videa, která tureckou provokaci dokumentují:

Podle řeckých informací se incident stal u řeckého ostrova Farmakonissi – 1,5 námořní míle (asi 2,8 kilometru) uvnitř řeckých vod. Ostrůvek je také jen pár kilometrů od tureckého pobřeží a poblíž oblíbeného tureckého přímořského letoviska Bodrum. Farmakonissi je také opakovaně terčem nelegálních tureckých vojenských přeletů, které mají Řeky vyprovokovat.

Vzhledem k tomu, že řeckými médii kolují spekulace o možné turecké invazi, je jasné, jak napjatá situace je. Provokace budou pokračovat tak dlouho, dokud situace skutečně neeskaluje a nebudou hlášeny první oběti.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

One thought on “Přestřelka na moři: Eskaluje turecko-řecký konflikt? (videa)

  1. Neobmedzeného krutého diktátora Erdogana /plánované voľby budú určite iba fraškou, podobne ako v Poľsku a Maďarsku/ nemá kto zabiť. A jeho najbližších kamarátov Orbána a Kaczynského, ktorí takisto „upravili“ všetky zákony vrátane volebných v prospech svojej neobmedzenej moci tiež nie. Navštíviť ktorúkoľvek z týchto stále nebezpečnejších diktatúr je tá najhoršia vlastizrada, podobne tak pozerať debilné poľské vianočné komédie či lživé turecké telenovely – ženu bez šatky a burky už v Turecku prakticky nestretnete a alkohol sa nepredáva ani turistom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout