Pokus o výměnu obyvatel francouzské vesnice se po masových protestech Macronovi nezdařil

Pokus o výměnu obyvatel francouzské vesnice se po masových protestech Macronovi nezdařil

Již před časem jste si zde mohli přečíst o novém projektu, který podporuje Macronova vláda spolu s miliardářskou rodinou Cohenů. Projekt počítá s přestěhováním tisíců obohacovačů z měst na venkov – tedy do míst, kde zatím panuje relativní klid.

Macron má v plánu obohatit i ty části Francie, které zatím vypadají jako Francie a ne jako Maroko nebo Senegal. V obci Callac však nehodlali na tuto „Velkou výměnu“ přistoupit a od momentu, kdy se dozvěděli, že tento experiment má proběhnout také u nich, vyrazili protestovat do ulic.

Díky jejich vytrvalosti a medializaci celého případu nakonec vláda od svého úmyslu ustoupila…

Plán na usídlení až 70 rodin migrantů ve venkovském francouzském městě Callac byl stažen po masových protestech obyvatel.

Rozhodnutí místní vlády zrušit projekt, který byl podporován bohatou rodinou Cohenů a vládou Macrona, je oslavováno jako vítězství rodilých Francouzů, kteří se staví proti vlastní výměně.

Mnoho politiků, kteří projekt podpořili, uznává, že tlak veřejnosti vedl k jejich rozhodnutí zrušit projekt přijímání  „Horizon“, který čelil masovému odporu místních obyvatel.

V září a listopadu se konaly dvě velké demonstrace, na budovách v obci byly vylepeny plakáty a transparenty a místní lidé se soustředili na promigrační politiky, na které vyvíjeli tlak. Problémem byl zejména starosta obce, který od samého začátku projekt podporoval. A dlouho nehodlal ustoupit.

„Přemýšlel jsem o tom, jestli rozhodnutí přehodnotit. V určitém okamžiku se musíte rozhodnout,“ řekl starosta Callacu Jean-Yves Rolland, který patří k politické straně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. „Osobně jsem byl pro projekt, ale už to nebylo udržitelné, rada města měla padnout. Rozhodl jsem se  jim naslouchat.“

Cohenova rodina je hlavním finančním podporovatelem a ideologickým hnacím motorem projektu. Rodina vedená Marie-France Cohen vydělala většinu svého jmění prodejem luxusního dětského oblečení Bonpoint. Obchod rodina prodala za miliony.

Od té doby se Cohenovi prostřednictvím rodinného fondu Medici pustili do řady progresivních projektů, z nichž snad nejambicióznějším je projekt Horizon, v jehož rámci by se nově příchozí migranti usadili na francouzském venkově, počínaje 20 různými městy.

Projekt měl začít s desítkami  rodin pro Callac, který se vyznačuje stárnoucí populací a vysokou mírou nezaměstnanosti.

Protestů proti projektu se zúčastnili různí konzervativní aktivisté a strana Reconquest. V čele tohoto úsilí je však občanská iniciativa složená z obyvatel Callacu, kteří odmítli přesun migrantů do svého města.

Tito občané poukázali na již tak vysokou míru nezaměstnanosti v Callacu, která činí 17,6 procenta, a ptali se, proč se plánuje najít pracovní místa nově příchozím a ne lidem, kteří již v této oblasti žijí. Kromě toho poukázali na potenciální přeplněnost škol a školek a na miliony eur daňových poplatníků, které budou zapotřebí k integraci nově příchozích.

Jak protesty rostly, vesnice se stala symbolem Velké výměny, která popisuje demografické nahrazení Evropanů Neevropany. Demonstranti poukázali na to, že plán přemístění migrantů by drasticky změnil mírumilovné město s 2 200 obyvateli v Côtes-d’Armor v Bretonu a přinesl by stejné multikulturní problémy, které trápí města jako Paříž, kde je většina všech násilných zločinů spáchána cizinci.

Někteří obyvatelé se přímo vyslovili proti projektu, jako například Danielle Le Menn, která uvedla, že se stala vnímavější k myšlenkám propagovaným stranou Reconquest Érica Zemmoura, stranou známou svým odporem k muslimské invazi.

„Neúčastnila jsem se prezidentských voleb, ale myšlenky pana Zemmoura se mi začaly líbit. Chtěla bych, abychom si zachovali svou identitu, své zvyky, své hodnoty. Zahalené ženy v Callacu? S tím nesouhlasím. Jsem Bretonka skrz naskrz. To, co mě děsí, je komunitarismus,“ řekla Le Mennová.

Občané také vytvořili iniciativu a doručili dopis starostovi, který zněl:

„Příchod 70 mimoevropských rodin by zcela narušil život obce a kantonu. Třicet osm nefrankofonních dětí by bylo vzděláváno ve škole Callac a rozděleno do tříd. To by dále zkomplikovalo práci učitelů.

Jak můžete lidem z Callacu vnutit takový projekt, který zpochybňuje identitu naší populace a předtím, než budou stanoveny skutečné náklady na projekt?“

V petici dále argumentovali, že miliony eur plánované pro projekt, z nichž většina by byla poskytnuta francouzskou vládou, by mohly být použity na pomoc lidem, kteří již ve vesnici žijí.

„Domníváme se, že miliony eur, které by tento projekt stál, by měly být investovány přednostně pro místní obyvatelstvo, prostřednictvím renovace bydlení, prostřednictvím energetické pomoci, prostřednictvím rozvoje města Callac a okolních obcí, aby tam místní obyvatelé mohli vzkvétat a ti, kteří tam chtějí přijít a usadit se tam bez finanční pomoci, aby tak učinili.“ napsali občané.

Navzdory této opozici Macron v loňském roce uvedl, že jeho vláda plánuje začít přesouvat migranty z měst na venkov kvůli problémům kriminality a etnických ghett ve francouzských městech a popsal to jako „příležitost“.

Na národní úrovni 62 procent Francouzů říká, že chtějí uspořádat národní referendum o pokračující imigraci, přičemž jiné průzkumy ukazují, že většina Francouzů je proti další imigraci do Francie a obává se Velké výměny.

Nicméně starosta Callacu řekl, že je zklamán, že projekt musel být v jeho vesnici odvolán.

„Je škoda, že to došlo až sem Byl to lidský projekt velké hodnoty, bezpochyby velmi důležitý pro Callac v budoucnosti,“ řekl.

Starosta měl v úmyslu informovat své voliče v příštím obecním zpravodaji, ale informace unikly dříve, než mohl oznámit zrušení projektu.

Nadační fond Merci, který provozují Cohenovi, ve svém prohlášení napsal, že lituje rozhodnutí starosty a volených úředníků Callacu.

Fond také tvrdil, že odpor proti velkému počtu migrantů, kteří by byli přesunuti z města, byl spojen s antisemitismem, pravděpodobně s odkazem na židovský původ Cohenových.

To je samozřejmě v kontextu faktu, že takřka všichni „Novofrancouzi“ jsou muslimové, nesmysl.

„Nadační fond Merci odsuzuje dezinformační kampaň, skupiny a médií krajní pravice, jejichž cílem je rozdělit obyvatelstvo a destabilizovat městskou radu. Tato odporná kampaň s rasistickým a antisemitským podtextem je založena na metodách obtěžování a zastrašování, včetně výhrůžek smrtí, zaměřených na starostu a několik městských radních – dokonce i v jejich soukromém životě.“

Nadační fond Merci v minulosti uvedl, že plánuje přesunout migranty do 20 různých měst na francouzském venkově, což znamená, že Callac je pouze jedním z nich. Ačkoli tamní obyvatelé zvítězili díky odporu zdola, není jasné, jak dopadnou další obce.

Je však nepravděpodobné, že by se rodina Cohenových a Macron svého úmyslu zcela vzdali, protože mnoho dalších projektů ve stylu Velké náhrady je již ve fázi plánování na jiných místech…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Pokus o výměnu obyvatel francouzské vesnice se po masových protestech Macronovi nezdařil

  1. „Je škoda, že to došlo až sem Byl to lidský projekt velké hodnoty, bezpochyby velmi důležitý pro Callac v budoucnosti,“ řekl.
    Jaká byla ta „velká hodnota“? Kolik pak by za projekt dostal a namastil si svoje kapsy zatimco by byli násilně obohacovány mladé místní dívky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout