V Brazílii zahájili vyšetřování manipulací u prezidentských voleb

V Brazílii zahájili vyšetřování manipulací u prezidentských voleb

Jak již víte, tak záhy po prezidentských volbách v Brazílii vyrazili občané ve statisících do ulic, aby protestovali proti očividným manipulacím. Jen málokdo věřil velmi těsnému výsledku ve volbách a výsledek jako takový neuznal ani odstupující Bolsonaro.

Zkorumpovaný Lula, který není ve vězení jen díky tomu, že justici ovládají jeho lidé, které na jejich posty dosadil on sám za dob jeho vlády, by se měl ujmout již brzy úřadu, s čímž ovšem mnoho občanů nesouhlasí. A i mnohá počáteční šetření ukazují na nesmírné manipulace.

V první fázi se ovšem řeší manipulace k nimž docházelo při použití stávajícího hlasovacího zařízení. V Brazílii je tento krok v kompetenci armády, ovšem dále již musí vše řešit soudy, které jsou však obsazeny Lulovými lidmi.

To je velmi podobná situace jako v USA, kde je pro změnu obsazena justice většinou Sorosovými soudci, kteří zastupují demokraty a není tedy ani v jejich zájmu řešit manipulace u voleb, ale ani covidový podvod nebo zločiny Huntera Bidena.

Je tedy jen málo pravděpodobné, že budou manipulace, s nimiž pravděpodobně pomáhali i v tomto směru zkušení američtí manipulátoři, uspokojivě vyřešeny. Spíš se dá očekávat, že vše smete soud bez vyšetřování ze stolu, jako tomu bylo i v USA.

V zemi je nyní zakázáno jakkoli veřejně zpochybňovat výsledky voleb, pokud tak někdo informace zveřejní, pak jedině na stránkách mimo Brazílii a to zpravidla v jiných jazycích než portugalštině. Podobné zmínky na sociálních sítích jsou také zakázány, lid tak svoji nespokojenost vyjadřuje hlavně v ulicích.

Brazilské prezidentské volby byly mimořádně tvrdé. Úřadující prezident Jair Bolsonaro zatím formálně neuznal velmi těsné vítězství svého protikandidáta Luize Ignácia Luly da Silvy, které vyhlásil volební soud. Během předvolební kampaně spojil toto uznání s výsledkem auditu volebních uren.

Výsledky tohoto očekávaného auditu vojenských expertů předložilo volebnímu soudu brazilské ministerstvo obrany 9. listopadu. V rámci tohoto auditu nebyl zkoumán možný podvod s voliči , zpráva však ukazuje relevantní bezpečnostní rizika systému elektronického hlasování a navrhuje důkladnější technické prošetření odbornou komisí.

Výsledky jsou shrnuty v dokumentu sestávajícím z formálního průvodního dopisu volebnímu soudu, technické části a několika příloh. Kompletní dokument v portugalštině se skládá ze 65 stran a můžete jej nalézt zde.

Vzhledem k explozivní povaze informací v tomto dokumentu jsou níže uvedeny jen klíčové body z průvodního dopisu soudu. Tento průvodní dopis napsal brazilský ministr obrany Paulo Sérgio Nogueira de Oliveira:

…..

4. Rád bych upozornil, že provedená práce se omezuje na kontrolu elektronického volebního systému SEV (Sistema Eletrônico de Votação) a nebyly provedeny žádné další činnosti, jako je zjišťování jakýchkoli náznaků volebního podvodu.

5. Z provedené práce bych rád vyzdvihl dvě závažné informace. Za prvé, že během kompilace zdrojového kódu a generování spustitelného programu byl pozorován přístup k síti, který by mohl představovat možné relevantní bezpečnostní riziko. Za druhé, že v rámci funkčních testů, provedených jako test integrity a jako pilotní projekt s biometrií, není možné potvrdit, že urny jsou bez vlivu jakéhokoli  malwaru, který by mohl narušit funkci.

6. Žádám proto volební soud, aby přijal návrh vojenských techniků na provedení technické studie k posouzení přístupu k síti při kompilaci zdrojového kódu s jeho možnými dopady a na provedení pečlivé analýzy binárního kódu, který skutečně probíhá v elektronických volebních urnách.

7. Za tímto účelem navrhuji vytvoření komise odborníků složené ze jmenovaných techniků odpovědné společnosti a techniků jednajících jako zástupci dozorového úřadu.

8. Vzhledem k důležitosti volebního procesu pro politickou a sociální stabilitu Brazílie žádám volební tribunál, aby také zvážil naléhavost tohoto návrhu.

….

Závěrečná zpráva  od Paula Sérgia Nogueiry de Oliveira, brazilského ministra obrany:

Jak transparentní jsou výsledky voleb?

Pro podrobnější vysvětlení shrnuji technická omezení auditu z tohoto dokumentu následovně:

 • Bylo možné provádět pouze statické analýzy. Spuštění zdrojového kódu nebylo možné. Každá urna obsahovala kopii použitého zdrojového kódu. Vojenští experti směli nahlédnout do tohoto zdrojového kódu, ale do inspekční místnosti směli vstoupit pouze s papírem a tužkou.
 • Přístup ke kontrole verzí SEV nebyl možný. To znemožnilo porovnat, zda zkompilovaná verze na zařízení odpovídá verzi ověřeného zdrojového kódu .
 • Nebyl přístup k referenčním softwarovým knihovnám poskytovaným třetími stranami. To omezovalo chápání celkového systému.
 • Omezení přístupu znesnadňovalo kontrolu složitého systému obsahujícího více než 17 milionů řádků zdrojového kódu.

Předpokladem úspěšného auditu je úplný přístup ke všem informacím. Brazilský volební soud naproti tomu funguje v černé skříňce, což znamená, že tam neexistuje žádná transparentnost.

Druhý důležitý bod: Tučně vyznačené závěry v průvodním dopise pod body 5 a 6 jsou v rozporu s prohlášeními volebního soudu a dalších tří zúčastněných institucí, které hlásaly a nadále hlásají neomezenou bezpečnost a auditovatelnost (sledovatelnost).

Na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter) v Brazílii jsou na základě nařízení volebního soudu všechny publikace na téma prezidentské volby opatřeny odpovídající poznámkou. Dokumentem brazilského ministerstva obrany bylo nyní toto tvrzení jasně vyvráceno.

Bod 4 v průvodním dopise je třeba vykládat tak, že armáda ve své zprávě neanalyzovala nezpracovaná data o rozdělení hlasů statistickými metodami, jako jsou skupiny odborníků, které jsem v původním článku propojil. V tomto ohledu jejich výsledky s náznaky volebního podvodu zatím nebyly potvrzeny ani vyvráceny.

Zároveň se závěry tohoto „auditu“ budou nejspíš masové protesty v Brazílii v nezmenšené míře pokračovat, nebo se spíše rozrůstat.

Jeden den po zveřejnění tohoto dokumentu se v Brazílii začala valit lavina, která se exponenciálně šíří. Brazilský lid bude zřejmě pokračovat v demonstracích, dokud nedojde ke zveřejnění důvěryhodného volebního výsledku.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

2 thoughts on “V Brazílii zahájili vyšetřování manipulací u prezidentských voleb

 1. vypada to jako soft wall. Mohou vysetrovat, ale nesmi videt stopy a dukazy. Navic, pro potvrzeni manipulace by potrebovali kompletni log sitove komunikace.
  Pokud totiz i nakrasne zjisti pomoci analyzy zdrojak ze software umoznuje dalkove menit hlasy, pak firma stale muze tvrdit ze tato funkcionalita existuje z dvodu auditu.

  Spor se muze tahnout klidne cele volebni obdobi, a vo to de. Ukrast volby a pak se soudit a soudit a soudit 🙂

  Kvuli temhle slizkym parchantum meli ve starem Rime Praetorianskou gardu. Jak se vylihnul takovej chyracek ve vladnich strukturach, chlapci z gardy prisly k nemu domu a zabili ho. Senator, cisar, soudce, … je to fuk. Praetoriani nemeli sami zadnou vykonou nebo soudni moc, ale meli pravo soudit a zabijet kohokoli v zajmu republiky. Fungovalo to pres pet set let. Je treba si vzit ponauceni.

  1. opraava: Praetoriani nemeli sami zadnou vykonou nebo soudni moc, ale meli pravo soudit a zabijet cleny statni moci (uredniky, senatory, …) a to v zajmu republiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout