OSN požaduje, aby Švédsko zavedlo „rasové seznamy“, země údajně trpí systematickým rasismem

OSN požaduje, aby Švédsko zavedlo „rasové seznamy“, země údajně trpí systematickým rasismem

Ano, chápete to dobře. Švédsko má vytvořit seznam všech obyvatel na základě jejich rasy, neboť Švédové jsou údajně rasisté. To říká OSN o národu, který se dobrovolně nechal „vyměnit“ právě za jiné –  nepůvodní – rasy.

Nebo jde snad jen o to zjistit, zda jde výměna dostatečně rychle?

Pět dní v zemi stačilo expertům OSN k tomu, aby zjistili, že Švédsko je zemí se systematickým rasismem. Mimo jiné se uvádí, že „rasizované skupiny“ zažívají represivní policejní přítomnost. OHCHR, Rada OSN pro lidská práva, také kritizuje švédskou „neochotu“ shromažďovat údaje o etnickém původu, což je v rozporu se švédským právem.

Panel odborníků se mimo jiné setkal se zástupci vlády, parlamentu a různých orgánů a vedl rozhovory s lidmi žijícími v oblastech s převahou přistěhovalců. Nyní požadují, aby Švédsko zvýšilo své úsilí v boji proti takzvanému systematickému rasismu. V rámci toho OHCHR vyzývá Švédsko, aby zřídilo registry rasové příslušnosti obyvatel.

„Sběr, publikace a analýza dat podle rasového nebo etnického původu ve všech aspektech života, zejména v interakcích s donucovacími orgány a soudnictvím, je důležitou součástí hodnocení reakcí na systémový rasismus,“ říká Yvonne Mokgoro (viz titulek), předsedkyně nezávislého panelu OSN pro rasovou spravedlnost a vymáhání práva.

Ve Švédsku je však ve většině případů zakázáno registrovat citlivé osobní údaje, které odhalují například rasový nebo etnický původ. Návrh odborníků OSN je tedy v rozporu se švédským právem.

„Není zde žádná podpora pro mapování lidí. Problém je také v tom, že se dotýkáte rizika diskriminace v závislosti na tom, jaké mohou být účinky na jednotlivce, kteří jsou registrováni, i když je účel dobře míněn,“ říká Caroline Olstedt Carlström, odbornice na obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a předsedkyně fóra pro ochranu údajů.

Panel odborníků se zaměřil na „vyšetřování porušování lidských práv v kontextu vymáhání práva spojeného s lidmi afrického původu“. Odborníci dospěli k závěru, že takzvané „rasizované skupiny“ zažívají represivní policejní přítomnost, rasové profilování a policisty, kteří je svévolně zastavují. Kromě toho je kritizováno „nadměrné využívání“ samovazby jak ve vazbě, tak ve vězení.

K uvedenému jen dodávám, že právě nebílí „Novošvédové“ patří ke zdaleka nejčastějším pachatelům trestné činnosti, zejména pak té násilné.

Jsou to právě oni, kdo vytváří nebezpečná ghetta, kam je po bezpočtu přestřelek poměrně často nucena policie v hojnějším počtu zajíždět. Logicky jsou tak právě barevní častěji i mezi zatčenými nebo vězněnými, ovšem to již OSN samozřejmě neřeší.

Ostatně, jde o velmi podobný výzkum, jakému byla nedávno podrobena i naše země. Ovšem zde došla OSN pro změnu k závěru, že jsme rasisté s projevy anticiganismu.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

2 thoughts on “OSN požaduje, aby Švédsko zavedlo „rasové seznamy“, země údajně trpí systematickým rasismem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout