Švédsko: Nepodmíněný trest pro klimatické extremisty, kteří se přilepili na letištní plochu

Švédsko: Nepodmíněný trest pro klimatické extremisty, kteří se přilepili na letištní plochu

Zdá se, že zde máme první případ, kdy byl v některé zemi EU odsouzen klimatický extremista do vězení „natvrdo.“ Zatím totiž padají výhradně pokuty, v nejhorším případě  podmíněné tresty. Nedávno jste si zde mohli přečíst například o německé klimatické extremistce, která ani po spáchání více než 1200 přečinů nebyla odsouzena dokonce ani podmíněně.

Ve Švédsku se tedy nyní musí další klimatičtí idioti bát, neboť  se zdá, že jim jejich podvratné akce již tak lehce neprojdou. Možná za tím stojí i nový směr nedávno jmenované švédské vlády, která mezi prvním zrušila ministerstvo klimatu.

42letý Björn Paxling a 39letá Ella Tillema byli odsouzeni ke dvěma měsícům vězení nepodmíněně za svou klimatickou akci proti letišti Växjö v říjnu loňského roku. Rozhodl o tom okresní soud ve Växjö.

Krátce po poledni 31. října loňského roku se dva klimatičtí extremisté vydali na letiště u Växjö ve Volvu s benzínovým pohonem. Auto je vyfotografováno svědky, jak je zaparkováno v lesíku nedaleko letiště.

Paxling a Tillema, kteří jsou oba členy extremistické skupiny Extinction rebellion, přelezli plot, který je postavený kolem letiště, dostali se na ranvej a přilepili si k ní ruce.

 

Nyní padl rozsudek nad oběma klimatickými extremisty. Björn Paxling a Ella Tillema byli odsouzeni ke dvěma měsícům vězení za neoprávněný přístup k chráněným objektům. Okresní soud shledal, že existuje „riziko recidivy, a podmíněný trest je tak vyloučen“.

Jsou však zproštěni obvinění z pokusu o leteckou sabotáž. Důvodem je, že další aktivista Extinction rebellion zavolal letovým dispečerům letiště a informoval o vniknutí., takže letiště bylo okamžitě uzavřeno pro leteckou dopravu.

„Kriminální plán spočíval v tom, že akční skupina, která zahrnovala Björna Paxlinga a Ellu Tillemu, nahlásí vniknutí osobám odpovědným za letiště okamžitě, jakmile se to stane, s vědomím, že důsledkem bude okamžité uzavření letiště pro dopravu. Lze tedy říci, že nehrozilo žádné nebezpečí dovršení trestného činu,“ napsal soud ve svém rozhodnutí.

Oba extremisté se také vyhnou placení nákladů za své obhájce ve výši téměř 64 000 švédských korun (asi 164 000 Kč). „S přihlédnutím k finanční situaci obžalovaných zůstávají náklady na obhajobu státu,“ rozhodl okresní soud ve Växjö.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Švédsko: Nepodmíněný trest pro klimatické extremisty, kteří se přilepili na letištní plochu

  1. na sankcích zbohatne jen Rusko a EU jde do kytek,přitom bez funkční ekonomiky těžko můžeme pomáhat UK nebo žít ekologicky, k tomu stačí jen základní vzdělání aby to člověk pochopil

  2. Považujem za takmer isté,že po odvolaní dostanú len podmienku… Keby nejaký vlastenec vo Švédsku, Anglicku ,. Holandsku napr. spálil verejne vlajku Saudskej Arábie a ešte predtým sa na ňu vymočil, dlhoročnému trestu by sa nevyhol ani po odvolaní.

    1. nútené uzavretie dopravy nie je sabotáž? no ale vo švédistane je možné kadečo, škoda že ich nejaké práve pristávajúce lietadlo nepohladkalo podvozkom, aj preto dali o sebe vedieť, báli sa kurvy o život!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout