Deindustrializace Německa pokračuje: BASF odchází do Číny

Deindustrializace Německa pokračuje: BASF odchází do Číny

Deindustrializace Německa se samozřejmě musí odrazit také na deindustrializaci jeho „satelitů“. Tedy zejména České republiky, Slovenska a Rakouska. Ovšem v přepočtu na počet obyvatel i rozlohu jsme zatím jasně nejprůmyslovější zemí v Evropě. Proto se nás bude úpadek Německa týkat skutečně bezprostředně a nejvíc ze všech.

Volební slogan německých Zelených „Zažijte svůj zelený ekonomický zázrak“ se v současnosti realizuje grandiózně: Ekonomika jde strmě dolů, rekordní inflace se chystá nastartovat a ceny energií explodují. Střední Evropa však stojí jen na začátku fatálního vývoje. Německo je navíc postiženo i extrémní invazí, což je ovšem také problém Rakouska.

Kromě ničení střední třídy nyní začalo také vyhánění klíčových průmyslových odvětví. Mnoho společností investuje právě tam, kde „pracují“ nejenergičtěji, aby byla poškozena Evropa: v USA. Do Spojených států jsou ve velkém lákány evropské firmy – na levné energie a také na lákavé pobídky. Ovšem nejsou to jen USA, kam se stěhují mnohé evropské firmy.

Čína nyní bude těžit i z přesunu celých výrobních linek, protože u kormidla tam nejsou žádní zelení. Energie je tam také dostupná za ceny, díky nimž je společnost konkurenceschopná, a nyní se tam bude usazovat více společností, například BASF. Protože význam Německa a Evropy jako průmyslové lokality neustále klesá a ve stávající situaci bude klesat i nadále.

Jak uvádí wallstreet-online, chemický byznys společnosti BASF je pod rostoucím tlakem a opouští Německo. Kromě toho výrazný nárůst cen zemního plynu a elektřiny ovlivňuje chemické hodnotové řetězce. V prvních devíti měsících roku činily dodatečné náklady na zemní plyn v evropských závodech BASF přibližně 2,2 miliardy EUR ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. 

Aby společnost BASF tyto dodatečné náklady zmírnila, zavedla další zvýšení cen, jak zaznělo v konferenčním hovoru, když byly prezentovány konečné čtvrtletní údaje. Firma z Ludwigshafenu už proto nebude stavět nové továrny v Německu, ale v Číně.

Generální ředitel chemické skupiny Martin Brudermüller v prohlášení uvedl, že evropské závody musí být zredukovány na „trvale“ nízkou úroveň kvůli trojitému zatížení pomalého růstu, vysokým nákladům na energii a nadměrným regulacím. V plánu je proto expandovat do Číny:

„Tyto náročné rámcové podmínky v Evropě ohrožují mezinárodní konkurenceschopnost evropských výrobců a nutí nás co nejrychleji a trvale přizpůsobit naše nákladové struktury,“ říká Brudermüller.

V prvních devíti měsících roku činily dodatečné náklady na zemní plyn v evropských závodech BASF přibližně 2,2 miliardy EUR ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V závodě v Ludwigshafenu, kde BASF celosvětově zaměstnává přibližně 39 000 ze svých přibližně 111 000 zaměstnanců, hodlá výkonná rada realizovat více než polovinu úspor. Co to znamená, je jasné: tisíce nezaměstnaných.

„Energetický přechod“ v kombinaci s bojem proti Rusku se stále více ukazuje jako výbušná směs, která ničí ekonomiku. Pokud však nelibost postižených a někdy i zoufalých občanů propukne v podobě demonstrací, média již začnou tyto slušné lidi očerňovat jako „pravicové extremisty“ a „proruské síly“.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 4.8]

2 thoughts on “Deindustrializace Německa pokračuje: BASF odchází do Číny

    1. basf nedelalo jen to, ale vynikajici chemicke zbrane a bojove plyny. novodobe Jsou spicka provse vyrabene z ropy a jinych fosilnich paliv.

      ale to take znamena, ze kdyz se stehuji firmy, tak by melio dejit lidi. pac se da ocekavat ze porostou dane a nepokoje. po zhrouceni socialnich systemu zacne obcanska valka. teda spis vyvrazdovani oridzincu. vidim to na to, ze zivot na evropskem kontinentu bude financne neunosny. ale pokud by byl mir, tak to nebude omase ze zvirat.

      kouka ze ta soja ve strave nam prisla fakt draho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout