Řecká pobřežní stráž zahajuje vyšetřování pašeráckých neziskovek

Řecká pobřežní stráž zahajuje vyšetřování pašeráckých neziskovek

Většina pašeráckých neziskovek se de facto ničím neliší od řadových pašeráků z Turecka nebo Libye, odkud jsou vypravovány lodě s ilegály. Jenže jeden velký rozdíl v přístupu úřadů – a zejména EU – zde přece jen je. Zatímco pašeráci, kteří nejsou organizováni v žádných neziskovkách, mohou být zajati a souzeni, pašerácké neziskovky jsou za svoji podvratnou činnost velmi dobře placeny. A to často právě z dotací EU.

V Řecku se však dlouhodobě snaží jít těmto vysoce ziskovým pašeráckým organizacím jejich kšeftíky zatrhnout. Všeobecně se totiž ví, že jsou tito legální pašeráci z neziskovek ve spojení s těmi ilegálními. A pokud se toto spojení podaří prokázat, mohou se i samotné ziskovky dostat před soud. Oficiálně totiž působí pouze jako „pomoc trosečníkům.“

Řecká pobřežní stráž zahájila vyšetřování činnosti pašeráků lidí v Turecku, které se údajně týká také dvou neziskovek podezřelých ze spolupráce s pašeráky.

Vyšetřování souvisí s nelegálními plavbami lodí, ke kterým došlo v létě loňského roku, přičemž první se odehrála poblíž ostrova Kos, kde policie zjistila, že šéf neziskovky vlastnil e-maily se seznamem cestujících na palubě lodi, včetně jmen a fotografií.

Poté, co migranti řekli řeckým úřadům o muži z Kamerunu, který byl spojen s pašeráky a byl s nimi na lodi, byl 40letý muž brzy zatčen a bylo zjištěno, že posílal seznamy cestujících neziskovkám před nelegální plavbou na řecký ostrov Farmakonissi.

Řecká pobřežní stráž zjistila, že do sítě obchodníků s lidmi byl zapojen také důstojník turecké pobřežní stráže. Ten si za zajištění přepravy do Řecka účtoval asi tisíc eur.

Není to poprvé, co byly neziskovky v posledních několika letech podezřelé z napomáhání pašerákům lidí v Řecku.

V roce 2020 byly čtyři německé neziskovky obviněny z používání tajných špionážních metod, jako je zachycování komunikace řeckých úředníků, s cílem pomoci ilegálům překročit moře, aniž by je řecké úřady odhalily.

Řecké úřady dokonce nasadily agenty, kteří se vydávali za migranty. Agentům se podařilo odhalit rakouského a norského státního příslušníka, oba pracovníky neziskovek, kteří byli v přímém kontaktu s pašeráky.

O rok později bylo 24 pracovníků neziskovek ze skupiny Emergency Response Center International (ERCI) obviněno z praní špinavých peněz, špionáže, zveřejnění státních tajemství a obchodování s lidmi, přičemž podezřelí se údajně podíleli na přepravě migrantů lodí na ostrov Lesbos v letech 2016 až 2018.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout