Federální ústavní soudce o skandálních volbách v Berlíně: Jako v diktátorské rozvojové zemi

Federální ústavní soudce o skandálních volbách v Berlíně: Jako v diktátorské rozvojové zemi

Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili. Asi na této dobře známé větě něco bude. Všichni jsme měli možnost sledovat například poslední volby v USA, které lze nazvat spíše fraškou. V podobném duchu se však nesly i poslední volby ve Francii a mnoho dalších. U nás si dobře pamatujeme podivný výpadek serveru v roce 2017.

I přes mnohé stížnosti se však jen velmi zřídka podaří případné volební podvody prokázat. V případě německých voleb, které vloni probíhaly těsně před těmi našimi, se taktéž vynořilo mnoho nesrovnalostí a podezření na falšování. Ovšem tentokrát to již neodpadlo tak jako obvykle a nyní hrozí, že se budou přinejmenším v Berlíně v některých volebních místnostech volby opakovat.

Berlínské volby v roce 2021 považuje berlínský ústavní soud podle prvotního hodnocení za neplatné – zatím je však koalice „semaforu“ chce nechat opakovat jen ve 300 volebních místnostech, a to výslovně jen pro druhé hlasování. Zjevně se tedy předpokládá, že skutečné nové volby by změnily složení Parlamentu a dělá se vše proto, aby se tomu zabránilo. Federální ústavní soudce Peter Müller srovnal v podcastu FAZ podmínky v Berlíně s diktátorskou rozvojovou zemí.

Podle toho, co je známo o nehorázných volebních chybách, se Müller domnívá, že jde o ojedinělý případ: „Před pár desítkami let jste si něco takového mohli představit v nějaké diktátorské takzvané rozvojové zemi, ale ne uprostřed Evropy, uprostřed Německa.“ Popsané procesy v Německu neprobíhaly regulérním způsobem.

Podle průzkumu volebních protokolů, který inicioval bývalý berlínský poslanec Marcel Luthe, byl asi každý šestý hlas ve volbách do Sněmovny neplatný. Byly odhaleny velké nesrovnalosti a chyby ve volbách: v mnoha případech nebyly sepsány a/nebo vůbec nepodepsány povinné volební protokoly a sčítací listiny, byly rozdány špatné hlasovací lístky, atd… I pro samotné voliče byla pohroma v den voleb zřejmá – volební lístky došly nebo přišly ze špatných okrsků, volební místnosti se zavíraly už v poledne, mezi lidmi se tvořily dlouhé fronty a nepokoje.

Na konečný verdikt o platnosti voleb se stále čeká; soudci berlínského ústavního soudu o tom chtějí dále jednat. Rozhodnutí má být oznámeno 16. listopadu .

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Federální ústavní soudce o skandálních volbách v Berlíně: Jako v diktátorské rozvojové zemi

  1. Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili. Tato věta je na 100% pravdivá a pouze duševní lajdáci to ještě nepochopily, nebo to pochopit nechtějí?

  2. problem je ze niet moc vychodiska ked sa volby manipuluju pretoze takto by mohli problemy robit ludia z aktualnej vlady a kazde volby tak zneplatnit a nikdy by ich odtial nikto nedostal. naopak ak sa to prehliada tak sa do vlady dostane kto chce. proste ako je pisane hned v uvode clanku, volby su bezvyznamne kedze moze volit uplne kazdy. hlas jedneho cloveka je tak prilis rozriedeny na to aby mal nejaky vyznam.

    napriklad biden v usa vyhral legitimne aj ked volby legitimne neboli. preco? pretoze tam maju tzv. electorial college kedy prezidenta nevolia ludia ale vyslanci/reprezentanti kazdeho statu. je to pozostatok republiky, ktorou usa uz davnono nie su. tak ako nikde na svete uz. ludia sice volia ale tym len informuju svojich statnych zastupcov o ich nazore ale finalne slovo ma prave dany reprezentant pre kazdy stat(je ich viac podla poctu obyvatelov). a prave tie obcianske volby boli blatantne zmanipulovane, lenze tie na ktoryc z alezalo, tie prezidentske, tie neboli zmanipulovane. a tam je problem. a nez sa nieco take vysetri je tu dalsia administracia a … proste cela tato moderna demokracia je len sarada na ovecky aby boli ticho a nechali slachtu vladnut v klude a po svojom. absolutne nic sa od stredoveku nezmenilo. akurat ze ked bol kral tak ten mal aspon zaujem na dlhodobej prosperite kraju kedze vladol po cely zivot a nie len na 4 roky za ktore si ho hocikto mohol zaplatit.

    navyse kedze kazdy ma rovnake volebne pravotak kazda demokracia zakonite smeruje do komunizmu.dnes sa preferuje slovicko socializmus ale prakticky ide oba o to kde na priamke medzi kapitalizmom a komunizmom sme. vsetk omedzi tym je socializmus a ten moze byt lahky(blizko kapitalizmu) alebo tazky(blizko komunizmu). ludia si vzdy zvolia veci zadarmo a konzumentov je vzdy viac nez producentov. porazenych je viac nez vitazov. a preto polici musia balancovat tak aby boli co najblizsie komunizmu, aby ich ovce volili, ale aby to neprehnali a nepadli do komunizmu kde caka iba kompletny krach ekonomiky a spolocnosti.

  3. Vôbec nepreženiem, ako napíšem, že ešte aj voľby v NDR boli neporovnateľne demokratickejšie a slobodnejšie než tie posledné v zjednotenom… Mimochodom, vtedy existovalo 5 politických strán,vrátane kresťanskej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout