Demonstrace pokračují po celé Evropě – a nejen v hlavních městech

Demonstrace pokračují po celé Evropě – a nejen v hlavních městech

Má cenu demonstrovat? Zdá se, že ano. Již demonstrace, která byla 3. září v Praze, šokovala nejen Evropu. Poté následovaly demonstrace také v dalších evropských zemích a nadále pokračují. Vlády již chystají různá opatření a vymýšlí, jak demonstrace, které již nejsou jen v hlavních městech, ale i v dalších větších i menších obcích, zastavit. Nezdá se tedy, že by politikům nevadily.

Jen za poslední asi týden – Francie, Německo, Belgie, Itálie, Rakousko, Holandsko, Moldavsko… Lidé po celé Evropě vycházejí do ulic tváří v tvář masivní inflaci a snaží se donutit vládu, aby podnikla kroky proti ztrátě prosperity a hrozbě zbídačení. Jsou sice země, které se zatím drží zpátky, ale i tam to začíná „vřít.“ Jde zatím většinou o ty země, jichž se tak silně nedotkly ceny energií, inflace, deindustrializace či vyvlastňování.

Jen v Paříži demonstrovaly desetitisíce lidí proti inflaci a stále rostoucím cenám energií. Probíhaly i mohutné protesty proti muslimské invazi – a to po celé zemi. Silné protesty však proběhly i v belgickém hlavním městě Bruselu. Tisíce lidí vyšly do ulic na „Den spravedlnosti“, aby protestovaly proti nově nařízeným covidovým opatřením, proti politice obecně a proti klimatické politice a za dostupnou energii.

Itálie je také už týdny zaplavena  demonstracemi v mnoha městech po celé zemi. V Rakousku se demonstruje proti inflaci a drahotě, ale i proti invazi, která nyní zemi silně zasahuje.

Ovšem protesty nejsou zaměřeny jen na hlavní města, což  do ulic dostává v součtu mnohem víc lidí.

V poslední době ceny energií v italském Terstu přiváděly lidi k zoufalství a také masy do ulic. Demonstrovalo se i v Neapoli, Boloni a několika dalších městech.

Také v Německu proběhly demonstrace ve více městech. Ať už ve Stuttgartu, Heidelbergu nebo Drážďanech, všude  demonstrovaly tisíce lidí proti hospodářské a energetické politice německé vlády, proti covidové politice, sankcím  a za „svobodu, mír, sebeurčení“. Tisíce řemeslníků z nejrůznějších oborů a z celého Bavorska byly přítomny na demonstraci v Drážďanech a požadovaly zachování svých pracovních míst a okamžité ukončení sankcí.

Ve východním Sasku demonstrovaly stovky podnikatelů v koloně aut v okrese Görlitz proti razantnímu zvýšení cen energií. Protest tvořil kilometr dlouhou kolonu na federálních dálnicích 96 a 178. Podle policie průvod napočítal téměř 700 vozidel. Primátor Žitavy Thomas Zenker demonstraci také podpořil a hovořil o zcela oprávněném volání o pomoc.

A tak bychom mohli pokračovat po celé Evropě. O mnoha demonstracích jsem zde již psala, tak nemá cenu se opakovat. Ať už je to kdekoli, tak všude již lidé vyráží do ulic po celé zemi. Tak jich je sice v ulicích méně na jednom místě, ale v součtu všech míst, kde se demonstruje, jich je mnohem víc.

Proč na to narážím? Protože u nás by bylo také zapotřebí uspořádat podobnou akci. Demonstrace v co nejvíce městech po celé zemi, ale vše by mělo být předem koordinované a pak by se samozřejmě mělo sečíst, kolik lidí bylo v ulicích celkem. Tak to dělali i Němci na jejich pondělních „vycházkách“ za covidových restrikcí.

Ne každý se může dostat do Prahy. Já osobně nemám šanci, bydlím velmi daleko, takže na demonstraci bych musela kvůli špatné dopravě o svátcích vyrazit již v 6 ráno a vlastně v týž den bych se již domů neměla jak dostat. A jistě nejsem sama, kdo bydlí na malé vesnici a nemá šanci se na podobné demonstrace vůbec dostat.

A to nehovořím o tom, že mnoho lidí je vůbec rádo, pokud jim po zaplacení potravin a energií zůstane ještě něco v peněžence. Pro ně je již takový výlet do Prahy přes půl republiky velmi nákladným výletem. Paradox je, že právě v Praze je nejvíc zastánců současné vlády (viz komunální volby), zatímco odpůrce najdete spíš dál od Prahy.

I proto nevidím nic špatného na tom, když se koná v jeden den více demonstrací. Ti, kdo nemají šanci – ať už z dopravních, časových či finančních důvodů – se do Prahy dostat, mohou demonstrovat někde blíž bydlišti. Zítra je demonstrace v Praze a další, která je také proti vládě, se koná v Brně. I když jsou organizátoři různí, téma je stejné. A nakonec vyjde nejspíš do ulic víc lidí, než kdyby byla jen jedna demonstrace v Praze.

Je třeba si uvědomit, že společný boj by měl lidi spojovat a ne rozdělovat. Nevidím tedy důvod proč neorganizovat více demonstrací v jeden den, jako je tomu i v dalších zemích. Samozřejmě je potřebná i patřičná propagace v místech plánovaných demonstrací a jejich okolí. Navíc je třeba si uvědomit, že dny se zkracují, počasí je horší než v září, lidem již chodí zvýšené zálohy a začínají víc šetřit. Výlet do Prahy tak může být brzy problém i pro mnohé z těch, kdo nebydlí až tak daleko.

V Praze se proto již nejspíš v nejbližší době nesejde tolik lidí jako 3. září. To je důvod proč by mělo být více demonstrací v různých městech – třeba i okresních. A může být i více organizátorů, kterým půjde o stejnou věc. Tak to dělají například v Itálii, Francii a Německu. Počet účastníků ze všech demonstrací se pak sčítá. Věřím, že pak by bylo číslo řádově ve stovkách tisíc, ne-li blížící se milionu.

Každopádně je jisté, že se Evropa probouzí. A organizátoři úspěšné demonstrace ze 3. září mohou být pyšní na to, že právě jejich demonstrace tuto vlnu odstartovala, protože mnohé organizátory inspirovala a povzbudila…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Demonstrace pokračují po celé Evropě – a nejen v hlavních městech

  1. Demonstrovat by se mělo hlavně v bydlišti politiku dokud nebudou mit strach a nebudou pod velkym tlakem moc se toho nezměni s Demonstracemi souhlasim ale jsou naprd pokud si lide ve volbách zvoli ty same šašky znova znova a znova a vyjde to cele na prazdno když pak si vláda řekne že Demonstruje proti vládě jen par extremistu jestli to něco ukazalo tak to že Fiala mluvil o Ruskych Švabech myslim že politik ktery by se bal by se vyhnul takovemu přirovnani tot moje uvaha posudte sami

  2. Aj v Maďarsku už prebiehajú demonštrácie proti krutému diktátorovi Orbánovi, ktorý tiež chystá najrôznejšie „úsporné“ opatrenia… verím,že jeho nepriatelia dosiahnu pád jeho vlády a nástup liberálov ešte pred Vianocami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout