CIA sabotovala sovětský ropovod dodávající ropu do Evropy již v roce 1982

CIA sabotovala sovětský ropovod dodávající ropu do Evropy již v roce 1982

Tři hlubinné exploze zničily minulý týden v pondělí potrubí Nord Stream pod Baltským mořem.

Švédští seismologové uvedli, že jeden ze tří výbuchů měl sílu 2,3 ​​stupně Richterovy škály zemětřesení, ale nejednalo se o zemětřesení. Byla to exploze jako od obrovské podmořské miny.

Výbuchy zaručují, že Německo a EU nebudou váhat se sankcemi proti ruskému dovozu energie. Poškození potrubí potrvá měsíce a opravy pravděpodobně nezačnou dříve než v létě příštího roku. Navíc stále panují pochybnosti, zda bude možné potrubí opravit.

Názor, že za výbuchy stojí USA, již není rozhodně ojedinělý. Pomineme-li prvotní nadšený výkřik válečného štváče Sikorského, pak tutéž hypotézu vyslovili i dva Američané, kteří v minulosti působili ve vysoké politice, jeden dokonce přímo v Pentagonu – viz tento článek.

Ovšem nešlo o první sabotáž tohoto druhu…

V roce 1982 CIA sabotovala sovětský ropovod na Sibiři. Americký software způsobil explozi plynovodu dostatečně velkou na to, aby byla vidět ve vesmíru.

Američané nechtěli, aby Evropané kupovali sovětský plyn.

Následující článek byl původně publikován v The Washington Post dne 27. února 2004.

V lednu 1982 prezident Ronald Reagan schválil plán CIA na sabotáž ekonomiky Sovětského svazu prostřednictvím tajných transferů technologií, které obsahovaly skryté poruchy, včetně softwaru, který později vyvolal masivní explozi v sibiřském plynovodu.

Thomas C. Reed, bývalý ministr letectva, který tehdy sloužil v Radě národní bezpečnosti, popisuje epizodu v At the Abyss: An Insider’s History of the Cold War, vydaném Ballantine Books. Reed píše, že exploze potrubí byla jen jedním z příkladů „chladnokrevné ekonomické války“, kterou proti Sovětskému svazu vedla CIA pod vedením ředitele Williama J. Caseyho v posledních letech studené války.

V té době se Spojené státy pokoušely zabránit západní Evropě v dovozu sovětského zemního plynu. Objevily se také náznaky, že se Sověti pokoušeli ukrást různé západní technologie.

Aby se narušily dodávky sovětského plynu, devizové příjmy ze Západu a vnitřní ruská ekonomika, byl potrubní software, který měl pohánět čerpadla, turbíny a ventily, naprogramován tak, aby se po přiměřeném intervalu zhroutil a změnil rychlost čerpadla a nastavení ventilů pro generování tlaků značně překračujících přijatelné úrovně pro potrubní spoje a svary,“ píše Reed.

„Výsledkem byl nejsilnější nejaderný výbuch a požár, jaký kdy byl z vesmíru viděn,“ vzpomíná s tím, že explozi zaznamenaly americké satelity. V rozhovoru Reed řekl, že k výbuchu došlo v létě 1982.

Existují dokonce fotografie z místa výbuchu na Sibiři.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 24 Průměrně: 4.8]

6 thoughts on “CIA sabotovala sovětský ropovod dodávající ropu do Evropy již v roce 1982

  1. Andropov urobil nenapraviteľnú chybu, keď na vrchole studenej vojny /1981-1985/ nerozkázal zhodiť vodíkovú bombu /alebo aj viac/ práve na územie USA. Napríklad na sídlo CIA. Nezmyselná doktrína, že ZSSR nepoužije jadrové zbrane ako prvý, stála tento štát aj jeho spojencov slobodu a Gorbačov aj nás v ČSSR uvrhol do otroctva USA, NATO a neskôr EÚ.

  2. Když ono v podstatě Amerika vznikla jen díky vrahům, zlodějům, podvodníkům. Prostě zločincům všech kategorií, kteří utíkali ze zbytku světa před spravedlností. No a holt to v těch genech zůstalo i potomstvu.

  3. Vyvrazdenim pôvodného obyvateľstva , nasledne otrokarstvo, opovrhovanie cernochmi, zem nasiakla krvou a z tychto aktivit sa zrodila krvilacna elita súčasného štátu, ktorá si dovoľuje na každého besnym spôsobom marit nase zivoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout