Také Belgičané již bojkotují platby za uměle navýšené ceny energií

Také Belgičané již bojkotují platby za uměle navýšené ceny energií

Belgičané se zřejmě inspirovali ve Velké Británii, kde již podobná iniciativa nedávno vznikla. V ní se zaregistrovali občané, kteří odmítají od října platit účty za energie. Ceny již budou po celé Evropě neúnosné, navíc stále více lidí chápe, že jde o pouhé politikum – tedy záměr, jehož cílem je výrazně zhoršit životní úroveň Evropanů.

Peter Terryn je jedním z iniciátorů belgické kampaně „Neplatíme“. Na protest proti nebetyčně vysokým účtům za energie chce zavést platební stávku. Kampaň musí vyslat jasný signál politikům a dodavatelům energií.

„Neplatíme, protože nemůžeme platit,“ řekl Terryn ROBtv . „Nemáme prostředky na zaplacení těch účtů. My to nezaplatíme. To je problém.“ Stávka má začít 1. října.

Byly také zřízeny webové stránky: www.wijpaymentniet.be . Píše se zde:

„Ceny plynu vzrostly o 1000 procent. Nárůst je způsoben spekulacemi: společnosti zvyšují ceny, aby měly větší zisk. Odkazují na válku na Ukrajině a bojkot ruského plynu. Ta válka není naše válka a my jsme o tento bojkot nežádali. Požadovaly to Spojené státy a Evropský parlament je následoval. A stejně tak belgická vláda.“

„Mezitím energetičtí giganti dosahují nebývalých zisků. Shell dosáhl ve druhém čtvrtletí zisku 18 miliard dolarů, ExxonMobil 17,9 miliardy a Chevron 11,6 miliardy. Engie, která u nás dominuje trhu, za šest měsíců zdvojnásobila zisk: 5 miliard. Tam jdou vaše peníze,“ míní belgičtí iniciátoři.

Co chtějí? Zmrazení cen, znárodnění energetiky, konec války a neakceptují žádné odpojení od elektroměrů nebo plynoměrů.

„Jen když jako občané společně odoláme tomuto šílenství, zimu přežijeme. Takže solidarita. Zabraňujeme tomu, aby lidé zůstali na holičkách, a podnikáme kroky proti energetickým gigantům a politice. Spolu.“

K uvedenému jen připomínám, že nejen v Belgii, ale i jinde na Západě jsou výrazně vyšší platy než u nás, ale i přes razantní nárůst cen se stále nevyrovnají našim cenám, které jsou jak za elektřinu, tak za plyn nejvyšší v celé Evropě (nejen EU, ale Evropě!!). Přitom za ceny u nás skutečně mohou výhradně dosavadní politici, kteří zaváděli a dlouhé roky udržovali naši závislost na Německu.

Na vině je tak jak současná vláda, která vše odmítá řešit ve prospěch občanů, tak i vlády předchozí, které také odmítaly odejít z lipské burzy – a to i přes mnohé intervence odborníků v energetice – a odmítaly i ukončit naši závislost na Německu co se odběru zemního plynu týká.

Plyn máme v současnosti nejdražší – Bulharsko již vyměnilo vládu a ta uzavřela smlouvy přímo s Ruskem, takže nyní mají plyn mnohem levnější.
elektřina, Česko
Elektřinu máme jasně nejdražší, na paty nám šlape jen Británie. Poděkujte všem dosavadním vládám, které šly na ruku korporacím a Německu…
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

One thought on “Také Belgičané již bojkotují platby za uměle navýšené ceny energií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout