Švédské volby: Úspěch islámské strany napojené na Šedé vlky ve skutečnosti rozhodl samotné volby

Švédské volby: Úspěch islámské strany napojené na Šedé vlky ve skutečnosti rozhodl samotné volby

Do parlamentních voleb, které probíhaly ve Švédsku poslední 3 týdny a skončily právě včera, šly také dvě islámské strany. Jedna z nich byla arabská a druhá turecká, napojená na šedé vlky. Každá z nich odebrala část hlasů, které by jinak šly socanům – což paradoxně vedlo k prohře levicového bloku v čele se sociálními demokraty, kteří každopádně i tak volby na celé čáře vyhráli.

výsledky voleb: červeně a zeleně je rudo-zelený levicový blok, modro-žlutá je středopravice

Možná právě fakt, že šly do voleb hned dvě islámské strany – arabská Hue a turecká Nyans – zabránil vítězství levicového – rudo-zeleného – bloku. Jejich voliči by totiž zcela jistě volili právě socany nebo by zůstali doma.

Zajímavým zjištěním je relativně slušný úspěch islámských stran v ghettech. A to zejména strany, která je otevřeně napojena na turecké Šedé vlky a její lídr je sám Turek (viz titulek).

Riksdag – švédský parlament po volbách

Kdo tedy paradoxně ukradl socanům hlasy především?

Ve stínu závodu o moc  dosud málo zvažovaná strana dosáhla netušených výšin: je to Nyans („Nový“), strana, která se zaměřuje především na islámské voliče.

Švédská média byla poprvé poněkud zaražena výsledkem dosaženým na předměstí Akalla ve Stockholmu: „ostatní strany“ (tedy mimoparlamentní) získaly 11,3 procenta ve volebním obvodu Akalla-Centre. Politický expert Marcus Oscarsson připsal tento překvapivý výsledek straně Nyans. Později večer následovaly ještě zajímavější výsledky.

Z okresu Rosengard v Malmö hlásili téměř neuvěřitelné procento – celých 28,2 procenta pro „ostatní strany“. I zde by záhadný výsledek Nyans mohl být původcem tohoto výsledku. Podobná situace nastala ve volebním obvodu Rinkebysvängen ve Stockholmu.

Rosengard, Akalla a Rinkeby mají jednu věc společnou: jde o muslimská ghetta. Specialisté SVT začali provádět své první výpočty krátce před 23. hodinou – mohlo by to vůbec stačit k získání místa v Riksdagu?

Strana může vstoupit do Riksdagu, i když nedosáhne čtyřprocentní hranice (která je potřebná pro vstup do parlamentu) v zemi jako celku – a to tím, že dosáhne 12 procent hlasů v jediném volebním obvodu (ne okrsku).

V případě Rosengårdu by to bylo celé město Malmö. Ale křeslo v městské radě se zdálo hmatatelné. Večer se tato informace dostala i do Švédska: V nejméně 54 volebních okrscích překročily „ostatní strany“ hranici 10 procent. Pravděpodobně kvůli straně Nyans. Šlo samozřejmě o muslimská ghetta.

Na pořad jednání tak byla zařazena prohlášení kandidáta Riksdagu Bashira Aman Aliho z Kisty – další obtížné čtvrti na předměstí Stockholmu. Řekl, že ve Švédsku mohou být muslimové uvězněni bez soudu nebo důkazů. Politik byl později obviněn z šíření konspiračních teorií. Jenže právě podobná prohlášení mohla způsobit odklon některých muslimů od tradičních socanů a příklon k islámské straně.

Vůdce islámské strany Nyans Mikail Yüksel byl také velmi nepříjemně zaznamenán některými pozorovateli během volební kampaně: V konfliktu s Tureckem kvůli NATO se postavil na stranu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyslovil se pro vydání kurdských „teroristů“ – což mu vyneslo sympatizující článek na stránkách zahraničního televizního kanálu Ankary TRTinternational.

V roce 2018 Yüksel  kandidoval za centristickou stranu, ale byl vyloučen ze strany kvůli podezření ze spolupráce s tureckými Šedými vlky. Podle výzkumu malmöských novin Sydsvenskan pět z 25 registrovaných kandidátů strany v regionu Skåne opakovaně šířilo nenávistné zprávy proti Židům a šíitům na sociálních sítích.

Historik Edward Blom, dobře známý ve švédské televizi, uvedl ve svém tweetu, že taxikář mu nedávno řekl o záměru hlasovat pro Nyans. Důvodem  bylo, že policie „muslimům krade jejich děti“. To byl příběh, který šířilo několik kandidátů. „Jinak je se sociálními demokraty všechno v pořádku, ale nemohu přijmout tento příběh dětí,“ vysvětlil údajně muž. Podle novin Göteborgs Posten byly první výsledky Nyans získány na mnoha místech na úkor sociálních demokratů.

O straně samotné pak mnohé vypovídají i její příznivci. Ali Khan, vůdce notoricky známého zločineckého klanu v Göteborgu, vyzval k hlasování pro Nyans ve videozprávě.

U Švédů by místní úspěchy Nyans mohly vyvolat otázky. Například v oblasti integrační politiky. Ale také by se mohli zamýšlet třeba nad tím, proč je pořádán doslova mediální hon na protimigrační strany, ale islámské extremistické – a otevřeně nedemokratické – strany jsou ignorovány a tím tiše podporovány.

Nárůst přízně, který se přelil k islámské straně od sociálních demokratů, se neobjevil v žádných průzkumech. Muslimským ghettům se totiž podobné průzkumy vyhýbají.

Při takovém úspěchu je jisté, že za 4 roky se strana objeví i v Riksdagu. A možná by tam byla i nyní, kdyby neměla konkurenta v arabské straně Hue, která dále tříštila islámské hlasy. Jenže co když se třeba příště muslimové v zájmu převzetí moci spojí? Tento zájem, kterým je zavedení práva šaría, je přece všem společný – a je jedno, odkud ten který muslim pochází.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Švédské volby: Úspěch islámské strany napojené na Šedé vlky ve skutečnosti rozhodl samotné volby

  1. za dalši 4 roky už bude ve Švedsku hohovo socialisti budou vládnout s islámskymi stranami asi je jiste že trend ve Švedsku se nezměni a za dalši 4 roky tam bude tolik voliču že socialisti a islámske strany budou ve sněmovně mit většinu a budou vládnout tak dlouho dokud muslimove jednoho dne nepřevezmou do svych rukou cele Švedsko a to kdo vy jak budou pusobit vakcíny na Švedske obyvatelstvo za 4 roky už to bude ve stadiu kdy už nepujde nic změnit Švedove kteři nechtěji islamizaci a globalismus budou muset emigrovat nic jineho jim nezbide

  2. Jak dlouho bde trvat slimakum nez ve svedskem parlamentu prosadi dane jizya a kharaj ?
    Kdo nevi o co jde, studuj, neb nas to ceka o 5 let za svedskem.
    LOL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout