Giorgia Meloni vyzývá k námořní blokádě Libye

Giorgia Meloni vyzývá k námořní blokádě Libye

Za několik málo měsíců by se měla Giorgia Meloni stát premiérkou Itálie. Nicméně je třeba podotknout, že v Itálii není žádná politická strana, která by byla striktně protiunijní. Ovšem z toho, co je momentálně na italské politické scéně, jde o asi jedinou stranu, která má šanci na parlamentní post a nebyla namočena v tom, co poslední roky prováděla se zemí Draghiho vláda.

Zatímco italská Lega se spolupodílela nejen na rekordním dovozu afrických ilegálů, ale také na jedněch z nejtvrdších covidových restrikcí v celé Evropě, tak Bratři Itálie Giorgie Meloni byli po celou dobu v opozici, odkud protestovali jak proti drakonickým restrikcím, tak proti politice otevřených hranic.

Poslední kapkou pro voliče Salviniho Ligy pak bylo schválení dovozu 70 tisíc cizinců ze třetích zemí, údajně na práci. Jenže podle nových regulí EU nelze pracovní síly najaté ve třetím světě deportovat, pokud o práci přijdou nebo ji opustí. Oněch 70 tisíc především Afričanů tak v Itálii – resp. v EU – zůstane. A to zcela legálně.

Od Salviniho tak přešlo mnoho voličů k Meloniové, což je ovšem v současné době poněkud nepodstatné v kontextu toho, že tyto dvě strany dohromady by měly být podle průzkumů po volbách schopny dát dohromady vládu. Upozorňuji, že Fratelli d’Italia není antisystémová strana, neboť nechce nejen odstoupení od eura, ale ani vystoupení z EU (to ovšem nechce ani Salviniho Liga) a i v mnoha jiných ohledech se staví systémově.

Dlouhodobě jde však o stranu protimigrační a jedinou stranu, která kritizovala italskou covidistickou politiku a vystupuje proti genderové  a LGBTQ propagandě. Je to tedy klasická konzervativní pravice. Ve srovnání s Draghiho vládou však jistě půjde nejen pro Italy o velmi vítanou změnu. Přinejmenším již nebude sloužit pobřežní stráž coby uvítací výbor, jako tomu je dosud…

Jako každé léto, masivní příliv žadatelů o azyl podněcuje politickou diskusi v Itálii.  Jen před několika lety se Matteo Salvini, tehdejší ministr vnitra Ligy, mohl spolehnout na souhlas drtivé většiny Italů s jeho přísnými opatřeními proti nelegálnímu přistěhovalectví.

V současné době předsedkyně Fratelli d’Italia, Giorgia Meloni, těží ze situace. Netají se tím, že pokud v září vyhraje předčasné parlamentní volby, bude usilovat o post předsedkyně vlády.

Meloni si udělala jméno tím, že vyzvala k lodní blokádě u libyjského pobřeží, aby se vypořádala se současným přílivem migrantů. „Nejlepším řešením problému migrace je zablokovat čluny,“ řekla Meloniová v rozhovoru pro italskou rozhlasovou stanici 102-5.

„Mnozí tvrdí, že námořní blokádu nelze provést, protože je podobná válečnému aktu. Proč se EU nikdy nepokusila vyjednávat s Libyí o dohodě o zastavení člunů?“ Meloniová to chtěla vědět. Vyslovila se pro zřízení hotspotů v Africe, které by rozhodovaly o tom, kdo má právo přijít do Evropy jako žadatel o azyl. „Můžete vyjednávat s libyjskými úřady,“ vysvětlila Meloniová.

Její strana Fratelli d’Italia, která se na rozdíl od Ligy a Forza Italia nepodílela na nedávné katastrofální vládní koalici pod odstupujícím premiérem Draghim, je podle posledních průzkumů v současné době nejsilnější stranou ve středopravém bloku. Pokud středopravicová koalice vyhraje všeobecné volby 25. září a Fratelli d’Italia se stane nejsilnější stranou, Meloni má nárok na post premiérky.

„Pravidla jsou ve středopravicovém táboře dobře známá. Strana, která získá nejvíce hlasů v koalici, navrhuje jméno premiéra. To jméno budu já, pokud Fratelli d’Italia vyjde z voleb jako nejsilnější strana,“ řekla Meloni.

Středopravý tábor tvořený její FdI, Forza Italia Silvia Berlusconiho a Ligou bývalého ministra vnitra Salviniho je v současné době v průzkumech daleko napřed. Podle průzkumů veřejného mínění by Fratelli d’Italia mohla získat 23 procent hlasů.

Pro italskou pravici je tedy masivní – a v poslední měsíce dokonce rekordní – příliv ilegálů požehnáním. Nejen Giorgia Meloniová, ale i bývalý italský ministr vnitra a vůdce Ligy Salvini se zaměřuje na problém žadatelů o azyl.

Salvini dokonce navštívil ostrov Lampedusa, který je pro mnoho ilegálů prvním přístavem na území EU. Dříve prohlásil: „Itálie nemůže přijmout desítky tisíc přistěhovalců, kteří přinesou jen problémy. Itálie není uprchlickým táborem Evropy.“

Salvini obvinil vládu v Římě, že se snaží problém před svým příjezdem zakrýt. Novináři AFP viděli asi 200 žadatelů o azyl nastupovat do trajektu na Sicílii, zatímco přijímací středisko bylo uklízeno. Tento trajekt nyní funguje jako pravidelná kyvadlová doprava, přičemž nyní odváží jednou za 3 dny 500-600 ilegálů z Lampedusy na italskou pevninu, odkud Afričané vyráží vlaky dál na sever.
V době Salviniho návštěvy se jednalo o první testovací cestu. O tři dny později již bylo vypraveno 600 ilegálů na italskou pevninu, přičemž tato doprava bude fungovat nejméně do konce září.

Když byl Salvini v roce 2019 ministrem vnitra, v rámci své politiky „uzavřených přístavů“ zabránil pašeráckým lodím, aby se dostaly na italský břeh. V průzkumech veřejného mínění je Salviniho Liga v současné době kolem 13 procent – daleko za 23 procenty Fratelli d’Italia. Může za to samozřejmě jak podíl na tragické Draghiho vládě, tak nedávný souhlas Ligy s dovozem 70 000 cizinců.

Mezitím neexistují žádné známky toho, že by příliv ustupoval. Ministerstvo vnitra v Římě letos dosud napočítalo více než 42 000 příchozích, oproti téměř 30 000 ve stejném období v roce 2021. Tisíce nových nelegálních migrantů přicházejí téměř každý týden, většinou s pomocí lodí pašeráckých neziskovek.

Vzhledem k tomu, že političtí pozorovatelé se domnívají, že je pravděpodobné, že pravicový blok Fratelli d’Italia, Lega a Forza Italia vyhraje předčasné parlamentní volby v Itálii a vytvoří příští italskou vládu, existuje již mnoho rozhořčených komentářů na levici a v médiích.

Meloni se proto snaží obavy rozptýlit předem. Ve videovzkazu ve třech jazycích nyní ujistila, že její strana nebude představovat hrozbu pro USA nebo Ukrajinu, pokud se dostane k moci. Ve videovzkazu, který je k dispozici v angličtině, francouzštině a španělštině, Meloni označila obavy z postfašistických kořenů své strany za „nesmysl“ a uvedla, že takové názory jsou „inspirovány mocnými médii na levici“.

„Italská pravice předala fašismus do historie před desítkami let, jednoznačně odsoudila potlačování demokracie a hanebné protižidovské zákony,“ uvedla ve videonahrávce, která byla zveřejněna na Facebooku a také zaslána zahraničním médiím. „Rozhodně se stavíme proti jakékoli antidemokratické tendenci s odhodláním, které ne vždy nacházíme na italské a evropské levici,“ dodala.

Meloniová, která se narodila v Římě, zdůraznila oddanost své strany Západu a odsouzení ruské invaze na Ukrajinu – jde o sporné otázky v pravicovém stranickém bloku. Bývalý ministr vnitra Salvini a bývalý premiér Silvio Berlusconi z pravicové konzervativní Strany Forza Italia mají údajně dobré vztahy s Kremlem.

Meloniová také popřela veškeré spekulace o odchodu Itálie z eurozóny. Ani pravicová vláda vedená jí by prý za žádných okolností neohrozila finanční stabilitu Itálie.

Jak tedy vidíte, nejde o antisystémovou stranu. Jenže – a to zdůrazňuji  – v Itálii neexistuje skutečně antisystémová strana, která by měla byť sebemenší šanci se dostat do italského Parlamentu. Italové však mohou doufat alespoň v to, že s Meloniovou jako premiérkou výrazně zmírní stávající invaze a uvolní se jinak velmi přísná covidová pravidla, včetně zrušení stále platného zákona o povinném očkování…

Video se vzkazem do zahraničí – francouzsky, anglicky (asi 1,45min) a španělsky:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

3 thoughts on “Giorgia Meloni vyzývá k námořní blokádě Libye

  1. Nepochybujem o tom,že Meloniová ako premiérka zradí a tak ako Draghiho banda bude aj nová vláda neobmedzene prijímať moslimských votrelcov… o proizraelskom fanatizme budúcej vlády škoda aj hovoriť.

  2. uvidime co bude dělat a pokud nezradi ale to že nechce odchod s EU je velke zklamani do roka 2025 bude s EU federace a něž začne ten zlom o rozhodnuti o ukončeni suverenity národu EU občan nebude rozhodovat o ničem jednoduše řečeno jen manipulace pani Meloniove když nechce aby očkovani bylo povinne a nebyli ty šilene restrikce a ta šilena invaze migrantu co se chysta do budoucna pokud Meloniova nechce odchod s EU nezabrani v konečnem dusledku ničemu o migraci o povinne vakcinaci zahranični politice i všemu ostatnimu bude nakonec rozhodovat EU Italove musi volit stranu co skutečně chce odchod s EU jinak po roce 2025 bude s Itali konec navždy

  3. jedine co tedy Meloniova muže zřejmě slibit je že nebude tlačit do povinneho očkovani restrikci a invazi migrantu pokud tedy nezradi ale to vam bude moct tedy slibit jen na rok 2023-2024 a pani Meloniova a co po roce 2025 až o všem bude rozhodovat EU když nechcete odchod s EU ? myslim že i tady Viktor Orban je větši kadr než vy jen škoda že my Češi a Slovaci mame ty debilni vlády kvuli nim nemužeme momentalně pokračovat v politice V4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout