Nikdo už nechce bojovat za Zelenského – mobilizace dalších civilistů, včetně vězňů a žen

Nikdo už nechce bojovat za Zelenského – mobilizace dalších civilistů, včetně vězňů a žen

Ukrajina zjevně postrádá vojenský personál. Ministerstvo obrany země nyní přijímá stále větší počet civilistů, včetně vězňů a žen. Na západě země, kde náboráři obchází každou zapadlou vísku a hledají poslední bojeschopné muže, se s nimi dostávají do křížku ženy, které odmítají posílat své muže a syny bojovat za Bidenovy zájmy. 

Stále více lidí si totiž uvědomuje, že jejich válka to není. Bojovat o ztracené území, jehož většinově ruské obyvatelstvo ani nechce patřit k Ukrajině, připadá většině lidí nesmyslné. Na válce však vydělávají některé mocnosti, což je hlavní důvod, proč je i nadále prodlužována třeba tím, že jsou do země zasílány zbraně.

Níže se můžete podívat na to, jak reagovaly ženy v jedné takové západoukrajinské vesnici, když jim chtěli náboráři odvést jejich muže a syny:

V rozhovoru pro RT hovořil zaměstnanec ukrajinské náborové kanceláře a branci, kteří se skrývají před úřady.

„Lov“ na brance

Na Ukrajině aktuálně probíhá skutečný hon na brance. V ukrajinských „předválečných“ dobách by náborový důstojník musel povolat brance, ale nyní tento úkol plní zástupci místních úřadů.

Policie smí zatýkat občany na ulici a „doprovodit“ je do okresního vojenského náhradního úřadu (KWEA). Incident v polovině června v Oděse je považován za neslavný „vrchol této kampaně opatření“.

V městském zábavním parku na pláži měl mladý pár sex na veřejnosti. Video se dostalo na internet a zaujalo i orgány činné v trestním řízení.

„Profesionálové“ této agentury rychle usoudili, že „hrdinové“ tohoto videa by byli vhodní pro vojenskou službu. Pachatelé byli rychle identifikováni a měli být posláni na frontu. Sergej Bratchuk, vedoucí městské vojenské správy, o tom dokonce podal zprávu.

Později se ale ukázalo, že mladík byl cizinec, a tudíž nepodléhal mobilizaci.

„Úřední frustrace“ byla nesmírná, a tak bylo s dvojicí nakonec zahájeno trestní stíhání pro výtržnictví. Nyní milencům hrozí až pět let vězení. Sergej Bratchuk ovšem nevysvětlil, jak bylo předvolání cizinci doručeno.

Na ulicích jsou „zachycováni“ všichni bojeschopní

Ukrajinští občané jsou hluboce šokováni taktikou vojenských registračních a náborových úřadů. Zaměstnanci zmíněných náborových úřadů již nenosí obsílky domů, zachycují lidi v patřičném věku (tedy 18-65 let) na ulicích, v kavárnách, na večírcích a na plážích.

Mladí se už brzy neodváží vycházet z domu.

Stejně jako v jiných evropských zemích, také zde vláda vždy jedná s předvídavostí, zákony se nyní téměř každý týden obnovují, „vylepšují“ nebo jednoduše přizpůsobují podle libosti, jak to ostatně známe z celé Evropy z doby tzv. „plandemie.“

To se stalo i na Ukrajině, protože když ukrajinští právníci začali zkoumat zákonnost takového jednání, ukázalo se, že zákon byl změněn včas a k porušení zákona nedošlo.

Změna zákona umožňuje „nábor na ulici“

„Během celostátní mobilizace lze předvolání rozdávat kdekoli na Ukrajině, na ulici, na kontrolních stanovištích nebo dokonce na pracovištích,“ uvedl na sociálních sítích právník z Kyjeva Maxim Lapšin.

RT jednoho takového náboráře kontaktovala, říkali mu Viktor Petrenko (změněné jméno), současný zaměstnanec KWEA (náborová kancelář). Potvrdil, že předvolání je rozdáváno komukoli v odpovídajícím věku kdekoli na ulici.

„Ukrajina potřebuje čerstvé pracovní síly, proto je mobilizace nových rekrutů na prvním místě. Předvolání dostanete na veřejných místech, v nákupních centrech, rekreačních oblastech, čerpacích stanicích, nezáleží na umístění. Daným cílem je naverbovat co nejvíce z nich do vojenské zálohy,“ řekl Petrenko.

Podle penzionovaného generála FSB Alexandra Michajlova se ukrajinské úřady uchýlily k tak extrémním opatřením, protože občané se masově vyhýbají odvodům a nejsou ochotni jít do války.

„Kdekoli je chytí, dostanou předvolání. A to ze zoufalství, protože vládnutí je nevyvážené a vláda, stejně jako ukrajinské ministerstvo obrany, musí přizpůsobit legislativu realitě své současné situace“.

„Počet dezertérů a odpíračů vojenské služby na Ukrajině je obrovský. Jak by tedy měli být zajati? Ukrajinská vláda a ministerstvo obrany proto nyní vytvářejí soubor pravidel, aby měly alespoň mechanismus pro odvádění lidí do armády,“ vysvětlil Michajlov.

Mykola, obyvatel Záporoží, se také podělil o svůj příběh.

On a jeho známý byli během cesty do jiné osady zastaveni na kontrolním stanovišti a byli požádáni, aby ukázali své vojenské průkazy.

„Rozhovor skončil naším propuštěním pod podmínkou, že se urychleně zaregistrujeme u KWEA, abychom získali příslušné dokumenty, které jsou potřeba před výkonem vojenské služby.“

„Teď se schováváme v malé vesnici. Ven chodíme jen zřídka a jít do města nebo přes kontrolní stanoviště nepřipadá v úvahu,“ vysvětluje Mykola.

Nyní  může být zahájeno trestní stíhání proti tomuto mladíkovi. Je si toho vědom, a přesto se před odvodem raději schovává.

Hromadné předvolání v Oděse

Obyvatelé Oděsy si zvykli na každodenní předvolávání na ulicích a vzdorují úřadům, jak jen mohou.

„Odpůrci vojenské služby“ z Oděsy v tomto ohledu zřídili telegramový kanál, ve kterém v reálném čase hlásí, kde jsou rozmístěny hlídky a zaměstnanci KWEA.

Oděské úřady používají i další účinnou taktiku – prohlídky bytů.

Nehledají konkrétního brance na konkrétní adrese, ale shromažďují údaje o všech nájemnících. Klepou na všechny dveře a požadují průkazy všech mužů žijících v domě.

Pokud tak neučiní, povede to k trestnímu stíhání. Pokud osobu nezastihnou v místě jejího bydliště, přilepí předvolání přímo na dveře bytu.

Aby nedocházelo k „výtržnostem“ v ulicích a na veřejných prostranstvích, žádáme občany, aby šli na policejní služebnu pod jakoukoliv záminkou, například kvůli kontrole dokladů.

Drobné přestupky proti veřejnému pořádku, pravidlům silničního provozu, prodlení s půjčkami nebo účty za elektřinu a tak dále se v poslední době okamžitě objevují na policejní služebně.

Zdravotní stav rekrutů irelevantní

Zdravotní stav branců a mobilizovaných mužů není pro zdravotníky zajímavý ani důležitý. Muž z Oděsy jménem Jevgenij obdržel předvolání na ulici. Do KWEA přišel schválně opilý. Přesto byl odeslán do lékařské komise.

„Nejdříve je vyjasněno, zda jste již byl ve službě nebo ne. Pokud ne, budete posláni na lékařské vyšetření. Jsou tam jen čtyři lékaři, chirurg, neurolog, psychiatr a oční lékař. Vyšetřování se neprovádí. Lékaři se pouze ptají, zda je vše v pořádku, a je to,“ řekl Jevgenij.

Jevgenij byl prohlášen za způsobilého pro službu, poslán domů a bylo mu řečeno, aby se následující den hlásil u KWEA. Střízlivý. Nyní je Jevgenij na útěku.

Změnil se zákon o náboru žen

Pro zajištění odvodu a mobilizace žen byla koncem loňského roku rozšířena působnost zákona. Poté vstoupil v platnost zákon, podle kterého se ženy ve věku 18 až 60 let a z určitých vymezených profesí musí samostatně zapsat na seznam.

Tuto legislativní iniciativu osobně představil prezident Zelenskij v horní komoře parlamentu a nakonec ji přijali. V prosinci 2021 Ministerstvo obrany Ukrajiny zveřejnilo vyhlášku 1566/37188, „o přijetí seznamu povolání odpovídajících příslušným vojenským specializacím, po jejichž získání budou ženy zapsány do vojenského rejstříku branců.

Vojenské registraci podle nařízení podléhají ženy z desítek profesí, včetně zaměstnankyň na různých úrovních soudnictví a výkonné moci, od úřednic až po státní zástupkyně.

Na seznamu branců se ale najdou i ženy z ryze civilních profesí. Vedoucí oddělení reklamy a public relations, manažeři médií a inzerce, informační analytici, redaktoři, novináři a řada dalších.

Podle vojenského experta Viktora Litovkina mohou být ženy v těchto profesích zaměstnány pouze na civilních pozicích jako zaměstnankyně ministerstva obrany, to ale nevylučuje, že skončí na frontě.

„Ženy v těchto profesích nejsou členkami armády a nejsou branci, ale mohou být povolány do armády na příkaz prezidenta. Nejsou to bojovníci, neměly by nosit zbraně a účastnit se bojových operací, ale mohou být převedeny do bojových jednotek,“ zdůraznil expert.

Podle nového zákona se ženy z uvedených profesí musí do 31. prosince 2022 dobrovolně zapsat do vojenské evidence. Jinak jim hrozí pokuta.

Kromě toho ženy ve výše uvedených profesích nemohou přijmout nové zaměstnání bez předložení vojenské evidenční karty nebo dočasného průkazu totožnosti vydaného vojenskou matrikou.

Jak přesně bude ženská civilní záloha nasazena, není známo, ale Alexander Michajlov je přesvědčen, že pokud by byla nasazena na frontu, tento personál jednoduše nebude schopen efektivně plnit své povinnosti. Vysloužilý generál FSB klade řečnické otázky.

„Povolání vojáka vyžaduje určitou kvalifikaci a dovednosti. A jaké jsou úkoly PR pracovníků nebo programátorů? Jsou odborníky na informační válku? Inzerenti prodávající „dámské punčochové kalhoty“ však nemají nic společného s informační válkou, nic o ní nevědí,“ řekl Michajlov.

Nábor pod záminkou „rovnosti“

V některých oblastech Ukrajiny se již několik měsíců prosazuje dobrovolný nábor žen. Již v dubnu starosta Ivanofrankovsku oznámil, že dívky a ženy budou naverbovány do praporu Karpatského armádního tábora, a prohlásil, že budou „sloužit na stejné úrovni jako muži“.

Zaměstnanec malé větrné farmy Viktor Petrenko řekl RT :

„Někteří lidé budou určitě posláni na soustředění. Tam absolvují výcvik od instruktorů NATO nebo ukrajinské armády. Poté budou přemístěni do zóny bojových operací“.

Poslední kontingent

Masivní odvod do ukrajinské armády přímo souvisí s vysokými ztrátami na frontě, vysvětlují odborníci. Již nyní jsou bojové jednotky ozbrojených sil Ukrajiny obsazeny „bojovníky“, kteří nemají žádné přímé zkušenosti s vojenskou službou.

„Pokud vezmete 36. brigádu námořní pěchoty, jen několik z jejich kontingentu absolvovalo vojenskou školu a zbytek byl mobilizován mezi lety 2014 a 2018. V některých jednotkách je nejméně 80 procent personálu mobilizováno jako „poslední možnost“. Jsou mezi nimi i ženy. Politický analytik Sergej Karnaukov vysvětlil, že je třeba tyto lidi považovat za čistou potravu pro děla.

Podobně Viktor Baranec, vojenský expert a plukovník v záloze, řekl : 

„Od zahájení speciální operace proběhly již tři mobilizace. Mladí muži uprchli do Polska, Německa a jinam. Podařilo se jim  zajistit 70 000 až 80 000 „bojovníků“. Pak přišla druhá a třetí vlna a taky domobrana…“

Dobrovolnické prapory pro kritické operace

Od začátku speciální operace ukrajinské velení zformovalo tzv. prapory domobrany. Tyto jednotky ozbrojených laiků měly být odpovědné za pořádek a obranu svých měst. V únoru a začátkem března na to byl dostatek dobrovolníků, ale když se domobrana začala přemisťovat na frontu, počet těchto dobrovolníků rapidně klesl.

Nejhůře jsou zbraněmi, transportem, municí a potravinami vybaveny prapory domobrany. Její bojovníci pravidelně píší rozzlobené výzvy prezidentovi, stěžují si na špatnou organizaci služby a trestní rozkazy od velitelů.

Na nejnebezpečnějších úsecích fronty je často nasazována domobrana. Taková taktika je způsobena tím, že v prvních měsících speciální operace bylo zabito nebo zraněno velké množství vycvičených ukrajinských vojáků.

„Chybí jak profesionální vojáci, tak důstojníci. Nedostatek personálu v ukrajinské armádě narůstá, protože během speciální operace bylo vyřazeno velké množství „bojovníků“. Záložníci, kteří se přihlásili, však nejsou způsobilí k boji.

Nejdůležitější je však skutečnost, že nedostatek existuje nejen mezi vojenským personálem, ale také mezi domobranou. Je tam takový nedostatek, že jsou odvedeny i ženy,“ zdůrazňuje Viktor Baranec.

Propuštění z vězení na frontu

Věci zašly tak daleko, že ukrajinské ozbrojené síly dokonce rekrutovaly do svých řad zločince.

Ukrajinský ministr spravedlnosti Denys Maljuka informoval v ukrajinské televizi kolem 17. května:

„Z vězení bylo propuštěno 363 lidí. Tomu předcházel dlouhý proces hodnocení. Propustili jsme pouze ty, kteří nepředstavovali žádnou hrozbu a měli skutečný potenciál být využiti k ochraně našeho státu.“

Tuto strategii „uvěznění nebo boj“ používají ukrajinské ozbrojené síly již mnoho let. Například při osvobozování LNR se v Rubešnoje vzdal ukrajinský voják Anton Moroz.

Při jeho registraci po dopadení se ukázalo, že je narkoman.

V roce 2015 byl dopaden za držení drog, ale místo trestního řízení a trestu odnětí svobody mu byl nabídnut boj v první linii (proti tehdejším nezávislým republikám).

Anton při výsleších přiznal, že ukrajinští velitelé nevěnují pozornost tomu, zda vojáci a poddůstojníci užívají alkohol a drogy, pokud plní rozkazy „shora“.

Celkově vzato jsou historické paralely s „posledními možnostmi“ nezaměnitelné a opět jde o nesmyslné oběti, které jdou na vrub všem, kdo válku záměrně prodlužují…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 24 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Nikdo už nechce bojovat za Zelenského – mobilizace dalších civilistů, včetně vězňů a žen

  1. zeny mali byt na frontovych liniach uz od zaciatku. ved sme si predsa vseci rovni, nie? mame rovnake volebne prava. v zamestnani sme si rovni. tak preco nie ked ide do tuheho? alebo zeby sme si neboli rovni, iba ista skupina obyvatelstva je zvyhodnena na ukor inej? hmmm…

  2. Ale oni nechtějí skutečně bojovat za U-SSA, NATO, EU, ten zfetovaný šašek je pouhá figurka, obyčejný pěšák na Yankees šachovnici. Pokud to tak půjde dál tak v ukroušsku nebude muž od 18 do 65 let, vše bude v cizině. Co bude U-SSA, NATO a EU dělat? Bidet je dement takže nepoužitelný, NATO nikdy nic nevyhrála no a duševní lajdáci v EU, škoda mlčet.

  3. Ja by som tiež nebojoval za debilné, sprosté Slovensko,iba za svoj majetok,za svoj dom a svoju rodinu.Určite by som nebojoval za našich hnusných, odporných politikov a za nikoho iného,iba za svoje veci, ktoré som si nadobudol a ktoré mi právom patria.Prvému policajtovi,či vojakovi, ktorý by ma prišiel odviesť na front by som zaťal sekerou do hlavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout