Jaké sankce? Příjmy Ruska z ropy vzrostly o 50 % a dosáhly rekordní výše

Jaké sankce? Příjmy Ruska z ropy vzrostly o 50 % a dosáhly rekordní výše

Kdo ještě nepochopil, že protiruské sankce jsou jen pokračováním likvidace západních ekonomik, která započala s vymyšlenou „plandemií“ a na ni návaznými lockdowny, ten se ještě bude hodně divit. Ovšem pokud sledujete plány Agendy 2030 a s ní souvisejícího Velkého resetu, pak vám je jasné, že se pokračuje přesně podle plánu…

Několik týdnů poté, co jsme se dozvěděli, že ruský běžný účet právě dosáhl historického maxima díky rostoucímu vývozu komodit (zatímco samotný obchodní deficit USA i mnoha zemí EU dosáhl rekordní výše)…

…..dozvěděli jsme se, že v rozporu se záměry evropských zemí výpočet německého think tanku ukázal, že ruské příjmy z ropy a zemního plynu dosáhly v dubnu rekordní výše a vzrostly na 1,8 bilionu rublů za jediný měsíc, což je nárůst z 1,2 bilionu v březnu. To vedlo k následujícím překvapivým číslům: „Po pouhých čtyřech měsících ruský federální rozpočet již obdržel 50% plánovaných příjmů z ropy a plynu pro rok 2022 (9,5 bilionu).“

Dnes Bloomberg potvrdil tuto překvapující statistiku a citoval nejnovější zprávu IEA, která píše, že ruské příjmy z ropy se letos zvýšily o 50%, „i když obchodní omezení po invazi na Ukrajinu vedla mnoho rafinérií k tomu, aby se vyhnuly ruským dodávkám.“ Zdá se, že omezení – která vyhnala cenu ropy na nejvyšší úroveň za posledních deset let a zvýšila příjmy vývozců ropy, jsou přesně tím, v co Putin doufal.

Podle měsíční zprávy o trhu Mezinárodní energetické agentury (IEA) se sídlem v Paříži získala Moskva v roce 2022 přibližně 20 miliard dolarů měsíčně  prodejem ropy a produktů v řádu 8 milionů barelů denně.

Ruské dodávky nadále nerušeně proudí, i když Evropská unie směřuje k zákazu dovozu a mezinárodní ropné společnosti jako Shell a TotalEnergies se zavázaly, že zastaví své nákupy. Na rozdíl od těchto sankcí, které si sama uvalila, zůstala Asie vděčným a dychtivým kupcem: Čína a Indie převzaly dodávky, které už v Evropě nejsou chtěné, s enormní slevou ze spotových cen.

I když Rusko udržuje svou produkci ropy stabilní, snížené toky ruských rafinérských produktů, jako je nafta a topný olej, zhoršily napjatou situaci na světových trzích, podle IEA, což odráží to, co se dalo očekávat. Zásoby klesaly sedm čtvrtletí po sobě, přičemž zásoby takzvaných středních destilátů dosáhly nejnižší úrovně od roku 2008.

Navzdory všem sankcím Moskva pokračovala ve finančním zisku ve srovnání s prvními čtyřmi měsíci roku 2021. Navzdory veřejné kritice agrese Kremlu ze strany EU se celkové příjmy z vývozu ropy letos zvýšily o 50%.

Je docela legrační, že navzdory všem pózám a rétorice zůstala EU v dubnu největším trhem pro ruský vývoz, který podle IEA představoval 43% vývozu země.

Evropské sankce se již přesto začaly projevovat: dodávky minulý měsíc klesly o 1 milion barelů denně a tyto ztráty by se mohly ve druhé polovině roku ztrojnásobit, odhaduje IEA. Sankce EU proti ruským státním podnikům, jako je těžební gigant Rosněfť PJSC, vstoupí v platnost 15. května a EU usiluje o úplný zákaz dodávek pro tuto zemi.

K uvedenému jen dodávám, že to s tím úplným zákazem dodávek zřejmě nebude tak žhavé, neboť EU podle všeho není schopna najít adekvátní náhradní zdroje ropy a plynu, což dosvědčuje i fakt, že již 20 dodavatelů plynu ze zemí EU si zaregistrovalo účet u ruské Gazprombank, aby mohli platit dodávky plynu v rublech….

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.6]

2 thoughts on “Jaké sankce? Příjmy Ruska z ropy vzrostly o 50 % a dosáhly rekordní výše

  1. Eurohnoj len ukazuje aký neschopný politický spolok sa z pôvodne ekonomického EHS vykľul a úspešne vedie vyspelé kapitalistické krajiny k chaosu už nielen politickému, ale najnovšie aj ekonomickému vďaka jednému židáckemu feťákovi, ktorý navyše k nim ani nepatrí… pri ktorom kole sankcií im dôjde, že nad nasraným medveďom nemajú šanncu vyhrať, tobôž ak má lepšie nadzvukové pazúry!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout