Rozsáhlé nepokoje v Peru v důsledku inflace – brzy totéž i v Evropě? (video)

Rozsáhlé nepokoje v Peru v důsledku inflace – brzy totéž i v Evropě? (video)

Dřív či později je to nevyhnutelné. To, co se nyní odehrává v Peru, se již v menším objevuje v jihoevropských zemích, například v Itálii. Protesty prozatím nejsou tak masové a násilné jako v Peru, ale to přijde v monetě, kdy se začnou již zcela naplno projevovat důsledky inflace, potažmo protiruských sankcí, které se všeho nejvíc odnesou země EU…

Rostoucí ceny energií a potravin vyvolávají nevoli ve stále více zemích. Současné nepokoje v Peru lze považovat za začátek globální vlny protestů. Globální bezpečnostní situace je stále kritičtější.

Zejména v rozvojových zemích, jako jsou především země Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie, tvoří náklady na potraviny a energii lví podíl na měsíčních výdajích. Prudce rostoucí ceny nyní způsobují rostoucí problémy se zásobováním velké části populace těchto zemí, protože základní potraviny jako pšenice, rýže, brambory a podobně výrazně zdražují. O mase, rybách a zelenině ani nemluvě. Vyšší ceny energií také omezují mobilitu, což zvláště tvrdě dopadá na lidi s velmi nízkými mzdami.

V Peru, které mělo problémy již před prudkým zvýšením cen, nyní tento vývoj vedl k rostoucím protestům a nepokojům . Zatímco ministr financí Oscar Graham snížil spotřební daně na pohonné hmoty a základní životní potřeby, aby zmírnil dopad rostoucích světových cen, nespokojenost lidí přetrvává. To vedlo k tomu, že vláda uvalila v hlavním městě Limě zákaz vycházení.

Zdá se, že ani zvýšení minimální mzdy o zhruba deset procent na zhruba 295 eur měsíčně lidi neuklidňuje. Protože to přinese pouze dočasné zmírnění velkého růstu cen. A konečně, současná celosvětová situace vykresluje chmurný obraz: K tomu, že nejen samotné ceny rostou, ale také se snižuje bezpečnost dodávek, protože dochází k neúrodě a nouzovým porážkám (ptačí chřipka, africký mor prasat), přispívá  několik faktorů.

Bild

Dá se očekávat, že v nadcházejících týdnech a měsících propuknou velké nepokoje ve stále více rozvíjejících se zemích, protože lidé jsou konfrontováni s prudce rostoucími cenami a tenčícími se zásobami potravin. Mnoho z těchto vlád si však nemůže dovolit cenové dotace, protože se již během Covidových lockdownů finančně vyčerpaly, což situaci dále komplikuje. To způsobí, že globální bezpečnostní situace bude ještě nestabilnější, než již je. V důsledku toho by mohly propuknout i nové války o zdroje.

Bild

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Rozsáhlé nepokoje v Peru v důsledku inflace – brzy totéž i v Evropě? (video)

  1. Asi jim nikdo nevysvětlil, že si musejí utáhnout opasky, protože Pravda a Láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
    A hlavní světové zlo je momentálně zlej Putííín.
    Ách jo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout