JAR opět zmítají nepokoje – hlavním cílem násilí již nejsou běloši, ale afričtí migranti

JAR opět zmítají nepokoje – hlavním cílem násilí již nejsou běloši, ale afričtí migranti

Jak jistě víte, tak po zrušení režimu apartheidu v zemi nastal opačný apartheid – černí útočí na bílé  a to většinou beztrestně. Roky jsou vybíjeni bílí farmáři a mnozí běloši žijí v jakýchsi oplocených střežených  ghettech.

Zdá se však, že místní černoši začínají chápat, že za razantním poklesem životní úrovně po celou dobu, kdy si v zemi vládnou černoši sami, nemohou bílí, spíš naopak. Vláda, která je silně protibělošská (viz zákony na vyvlastnění majetků bílých) do země soustavně vpouští migranty z jiných afrických zemí. Ti jsou údajně nejen důvodem zhoršující se bezpečnostní situace, ale i toho, že není práce pro jihoafrickou mládež.

Kriminalita  v Jihoafrické  republice, jedné z nejnásilnějších zemí na světě, se na konci roku 2021 dále zhoršila a podle vlády dosáhla v posledním čtvrtletí 74 vražd a 122 znásilnění  denně. Od ledna  organizovalo několik stovek protiimigračních aktivistů demonstrace hnutí nazvané „Operace Dudula“  ( „Represe“ , v zuluštině).

Mobilizace je živená nelibostí části jihoafrické mládeže, která je obětí vysoké  míry nezaměstnanosti  (více než 35 % populace), a zapojením imigrantů do určitých zločinů. Jižní Afrika je pravidelně sužována  nepokoji. V roce 2008 bylo při takových nepokojích zabito nejméně 62 lidí. Násilné střety propukly také v letech 2015, 2016 a znovu v roce 2019.

 

Demonstranti, kteří odsuzovali nečinnost úřadů tváří v tvář násilí a zločinům v Johannesburgu, zabili jednoho muže, oznámila ve čtvrtek jihoafrická policie.

Podle veřejnoprávní stanice SABC a dalších médií je obětí imigrant ze Zimbabwe . Tato vražda přichází v době, kdy vzrůstá  hněv proti vysoké kriminalitě, někdy namířený proti imigrantům obviněným z toho, že kriminalitu přiživují. Demonstrace začaly v obci Diepsloot ve středu poté, co se objevily zprávy , že o víkendu tam bylo zabito sedm lidí.

Obyvatelé, naštvaní na policii , že nedělá dost proti zločinu, pochodovali ulicemi se skandováním a nápisy, pálili pneumatiky a tábořili před místní policejní stanicí.

„Večer šla malá skupina demonstrantů od dveří ke dveřím, aby zkontrolovali doklady totožnosti obyvatel,“ uvedla policejní mluvčí Brenda Muridiliová. „Když dorazili před dům, z něhož vyšel mladý muž, který začal utíkat, tak ho pronásledovali a bohužel byl zabit ,“ řekla veřejnoprávní televizi SABC.

Zdá se, že hon na bělochy již není prioritou, lynč se přesunul na Afričany, kteří nejsou občany JAR. Ovšem to neznamená, že nedochází ani k rasistickým útokům na bělochy, jen se možná jejich intenzita přesunutím pozornosti na migranty poněkud snížila….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

5 thoughts on “JAR opět zmítají nepokoje – hlavním cílem násilí již nejsou běloši, ale afričtí migranti

  1. Narodni folklor je potreba podporovat. Kmenove valky jso tradicnim projevem kmenove kultury. Co me opravdu jadi je to paleni pneumatik, skodi prostredi.

    Myslim ze bychom jim meli pomoci, dodat naklad macet, ty jsou ekologicke a daji se pouzivat opakovane a bez skodliivych exhalaci.

  2. „Večer šla malá skupina demonstrantů od dveří ke dveřím, aby zkontrolovali doklady totožnosti obyvatel,“ – toto by sa zislo v europe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout