Francie: Rumunští kočovníci okupovali více než rok lesní domek – opravy, sanace a úklid okolí stály obec 200 tisíc eur

Francie: Rumunští kočovníci okupovali více než rok lesní domek – opravy, sanace a úklid okolí stály obec 200 tisíc eur

Ať už žije jistá skupina obyvatel kdekoli, místo jejich pobytu brzy poznáte již zdálky. Pokud pak narazí na opuštěný domek na samotě u lesa, je jisté, že po roce se změní nejen domek, ale i jeho okolí k nepoznání. Asi tak, jak to můžete vidět na titulním obrázku, kde něco přes rok pobývala skupina „kočovných Rumunů.“

Mohlo by se zdát, že před jejich příchodem zde byla nějaká skládka, ale není tomu tak. Okolí bylo čisté, nenašli byste tam jedinou pneumatiku či jediný kousek starého nábytku, nepoužitelného spotřebiče či jiných předmětů skládky běžně obývajících. Obrázek ukazuje již  částečně vyčištěné nejbližší okolí domku…

Lesní dům Grand Veneur se nachází ve městě Fontainebleau ve státním lese, tedy na soukromém pozemku státu.

V souladu s článkem L. 2212-2 Všeobecného zákoníku místních orgánů (CGCT) je starosta odpovědný za městskou policii, jejímž účelem je zajistit řádný pořádek, bezpečnost, ochranu a veřejné zdraví. Starosta má povinnost využít svých policejních pravomocí. Jakékoli vystěhování pozemku však musí být předmětem soudního rozhodnutí, ať už je pozemek soukromý nebo veřejný.

Vystěhování každé z rodin nebo izolovaných osob přítomných v táboře musí provést státní služby, komunity nebo příslušné sdružení. Těmto lidem pak musí být poskytnuta podpora, která bude respektovat zásadu povinné školní docházky a zajistí jim zdravotní péči. Nerespektování těchto zákonných povinností znamená vystavit se vysokým trestům, ať už jste starosta nebo vlastník pozemku!

Evropský soud pro lidská práva navíc ve svém rozsudku ze dne 14. května 2020 (věc č. 24720/13) odsoudil Francii za nucenou evakuaci sedmi rumunských státních příslušníků romské komunity z tábora na předměstí Paříže.

To vše byly důvody, proč se obec velmi dlouho zdráhala cikány z místa vystěhovat. Najít pro ně adekvátní náhradu, včetně zajištění školní docházky dětem a zdravotní péče pro všechny, není zřejmě až tak jednoduché. Rozsudek ESLP z jiného případu hovoří jasně, ve Francii si proto již jen tak nedovolí kočovníky vystěhovat (nejen ve Francii).

Před časem se konečně podařilo rodiny z jejich ročního tábořiště přestěhovat a to s adekvátní péčí tak, jak to nařizuje ESLP. Poté došlo k velkému úklidu, z jehož průběhu je i úvodní fotografie.

Lesní dům Grand Veneur v lese Fontainebleau (Seine-et-Marne) je po dvou měsících práce zbaven všeho odpadu.

Tři pracovníci NFB za pomoci agenta Veolie posbírali nespočet odpadu, který zůstal na zemi. Kolem domu byly pneumatiky, omítky, sutiny, kov, chemikálie, azbest a množství odpadků všeho druhu, jako jsou plasty, lepenka a sklo.

„Tato divoká skládka byla výsledkem roku nelegálního obsazení lesního domu a jeho okolí. V září 2021 bylo místo evakuováno a NFB byla schopna jej znovu získat  do vlastnictví,“ vzpomíná NFB.

Celkem bylo shromážděno asi 1 050 tun odpadu včetně 3 tun azbestového odpadu a více než 200 tun pneumatik.

„Tento úklid vyžadoval speciální řízení zahrnující zásah specializovaných firem. Celkové náklady na operaci činí více než 200 000 eur podporovaných NFB. Tyto výdaje bohužel nebudou použity přímo na les, ani na zlepšení veřejného prostranství, ale ani na zkrášlení okrajů cest, sanaci komunikací nebo opravu zábran a dalších informačních panelů,“ lituje NFB.

Roční pobyt kočovníků obec skutečně „obohatil“. A to ještě zřejmě netuší, co je to takový Chanov nebo Luník IX…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

One thought on “Francie: Rumunští kočovníci okupovali více než rok lesní domek – opravy, sanace a úklid okolí stály obec 200 tisíc eur

  1. Nech si ktokoľvek myslí čokoľvek, poslední politici držiaci rumunských /resp. bulharských/ Cigánov na uzde boli Ceaušescu a Živkov. Ten prvý menovaný aj Maďarov , ten druhý aj Turkov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout