Francie: Jak tajný policista infiltroval džihádistickou skupinu, která chystala útok na Elysejský palác

Francie: Jak tajný policista infiltroval džihádistickou skupinu, která chystala útok na Elysejský palác

Jedinou šancí jak zabránit velkým útokům typu Bataclan je právě infiltrace různých džihádistických skupin tajnými policisty. To je vlastně jediný důvod, proč se zdánlivě po roce 2015 ve Francii a jiných islamizovaných zemích nestaly žádné velké koordinované útoky. Osnováno jich bylo hodně, ale právě díky infiltraci džihádistiských skupin tajnými policisty se podařilo všechny velké plánované akce zmařit.

Jak taková infiltrace džihádistických skupin probíhá popisuje tajný policista, který zabránil velkému útoku na Elysejský palác…

Francouzský policista infiltroval po mnoho měsíců buňku teroristů, kteří plánovali útok na Elysejský palác.

Tři z nich byli vyslýcháni DGSI 26. dubna 2019 poté, co byli zatčeni policií. Alexandr B., Karim B. a Majid X. uznali svou ochotu spáchat útok na Elysejský palác. „Tým na každém konci rue de l’Élysée. Takže je vezmeme do kleští. Efekt překvapení bude hrát v náš prospěch, abychom mohli zaútočit,“ napsal Karim B., 4. dubna 2019.

Projekt, který měl za sebou zanechat spoustu mrtvých, přerušil Abu Bakr, čtvrtý člen skupiny… a tajný policista. Policista je členem velmi diskrétní SIAT – Meziministerské služby pro technickou pomoc. Celé měsíce předstíral, že je džihádista, čímž si získal důvěru svých kompliců.

Úmysly Alexandra B, 39 let, odkryla jako první DGSI. Strážce stadionu pro pařížskou obec často vyzýval k džihádu na sociálních sítích a sdílel nejhorší videa mučení a vražd ISIS. DGSI se záhy podařilo proniknout do telegramového účtu, na kterém je Alexandr B. velmi aktivní. První tajný agent, pouze digitální, získal důvěru strážce stadionu. Ten se mu svěřil, že chce „tu a tam zanechat stopu své nábojnice“ a říkal, že „to, co bratři udělali v Bataclanu a na stadionu ve Francii, bylo skvělé, protože to způsobilo velké škody“.

Brzy bylo naplánováno setkání několika členů skupiny za účelem zajištění zbraní. DGSI byl nucen případ odložit, protože ze zákona nemohl zorganizovat osobní setkání. Pak přišel Abu Bakr, což bylo krycí jméno expertního agenta SIAT. Toto byl začátek „Operace Khalil“. Abu Bakr a Alexander B. se spojili, první získal důvěru druhého. Hlídač stadionu se svěřil svému novému partnerovi, že má plány na koordinované akce s „ostatními bratry“.

O několik dní později, 27. března 2019, Alexandre B. představil Karima B. agentovi SIAT a připomněl existenci čtvrtého jedince, Majida, kterému bylo pouhých 17 let a byl umístěn do domu, kde předstíral, že opustil svoje radikální názory.

Ve dnech, které následovaly, se věci zrychlily. Spiklenci souhlasili s tím, že se zaměří na Elysejský palác poté, co uvažovali o útoku na policejní stanici. 4. dubna se čtyři muži poprvé setkali a dohodli se, že se rozdělí do dvou týmů vyzbrojených útočnými puškami. Plán, mírně řečeno základní, byl připraven: „První fáze útoku – přilákání mnoha nevěřících a druhá fáze – samotný útok na tuto armádu nevěřících, dokud nepadne poslední shahid (pozn.: dokud i poslední z nich nezemře jako mučedník),“ vysvětluje Alexandre B. Tři teroristé spěchají: Majid chtěl dokonce jednat naléhavě, před začátkem ramadánu.

Je proto zcela přirozené, že Abú Bakr navrhl zbraně dodat. Díky své pravé identitě získal dvě útočné pušky – ve skutečnosti nepoužitelné –, o kterých tvrdil, že je získal prostřednictvím kontaktů s obchodníky se zbraněmi. 19. dubna přišel na řadu předposlední akt: : Abu Bakr se setkal s Alexandrem B. a Karimem B., kteří mu svěřili 2 000 eur v hotovosti na zaplacení zbraní.

Téhož večera si tři teroristé vyměnili telegramové plány Elysejského paláce a navzájem se povzbuzovali. Nakonec, 24. dubna, Abu Bakr povolal své kumpány do falešného úkrytu, zjevně obklopeného policií. Pod záminkou, že jim ukáže zbraně, přivedl na místo Karima a Alexandra – Majid nestihl opustit svůj domov včas. Toho večera byli všichni tři muži konečně zatčeni. Justice schválila operaci SIAT, navzdory stížnostem právníků začínajících džihádistů. Operace Khalil byla dokončena…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout