Alsasané hlasovali v referendu pro nezávislost Alsaska na Francii

Alsasané hlasovali v referendu pro nezávislost Alsaska na Francii

Město Štrasburk, které je jedním ze sídel EU, by tak rázem nebylo závislé na Francii. To tedy v případě, že by se povedlo na území Alsaska vyhlásit nezávislost. K tlaku na odtržení území s do značné míry německy hovořícím obyvatelstvem, přišli místní v době, kdy požaduje nezávislost na Francii také Korsika, kde došlo docela nedávno k nepokojům.

Německá i francouzská mainstreamová média tuto záležitost zcela ignorovala. Francie možná čelí velké změně, pokud jde o německy mluvící Alsasany. Ve velkém referendu, které se konalo v posledních týdnech, drtivá většina Alsasanů hlasovala pro opuštění současného francouzského administrativního regionu Grand Est a pro nezávislý region Alsasko.

Iniciátor referenda, Frédéric Bierry, oznámil výsledek minulý měsíc: Asi 92,4 procent Alsasanů hlasovalo pro nezávislé Alsasko v téměř dvouměsíčním průzkumu. „Tento 21. únor je historický,“ komentoval To Bierry. Ve Francii se již hovoří o „odchodu Alsaska“.

Ačkoli výsledek referenda není pro nikoho závazný, vysílá jasný signál do Paříže, i když se ho skutečně zúčastnilo méně než deset procent Alsasanů (přibližně 168 000 občanů).

Bierry, který řídí plán odchodu, hovořil o velkém úspěchu. Hlasování uvedlo do pohybu změnu, kterou již nelze zastavit. „Alsasko chce a vrátí se do autonomní oblasti,“ oznámil konzervativní politik. Osobně bude pracovat na realizaci vůle lidu, aby znovu vznikl alsaský region. Vyzval francouzské politiky, aby žádosti vyhověli.

Region Grand Est, založený v roce 2016, zahrnuje bývalé regiony Alsasko, Lotrinsko a Champagne-Ardenne. V Alsasku se proti fúzi od počátku protestovalo. V důsledku nespokojenosti se oba departementy Bas-Rhin (67) a Haut-Rhin (68) sloučily a vytvořily „evropský regionální orgán Alsasko“, který byl vyhlášen v lednu 2021. Bierry byl zvolen společným prezidentem. Z jeho pohledu je nyní průzkum mezi občany dalším krokem k opuštění Grand Est. Vláda v Paříži musí předložit zákon, který přenese všechny pravomoci z širšího regionu zpět do Alsaska.

Zpočátku nebyly téměř žádné oficiální reakce – pravděpodobně také proto, aby se hlasování nepřikládala příliš velká váha. Zavedená média tento „historický den“ ignorovala.

Prezident  regionu Grand Est Jean Rottner mezitím průzkum odmítl. „Do roku 2028 nedojde k žádným změnám v regionálním uspořádání.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.8]

One thought on “Alsasané hlasovali v referendu pro nezávislost Alsaska na Francii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout