Rozhovor Putina se západními médii o tom, kdo ponese zodpovědnost za případnou příští světovou válku (video)

Rozhovor Putina se západními médii o tom, kdo ponese zodpovědnost za případnou příští světovou válku (video)

I když jde o více než měsíc starý rozhovor, přesto se jeho zveřejnění zřejmě hodí nejvíc právě nyní, když je jedním z hlavních témat všech médií údajná hrozba války. Nedělám si žádné iluze o jakékoli mocnosti, nicméně už jen samotné rozmístění vojenských základen je výmluvné.

V poslední době se stále více hovoří o možné válce s Ruskem na Ukrajině, kde by se ovšem v případě zapojení NATO mohlo vše přelít do rozsáhlejšího konfliktu – a to na obou stranách. Je tedy zcela neuvážené zbytečně provokovat a snažit se stavět do pozice jestřábů, když je jasné, že jakýkoli globální konflikt by byl zřejmě jasným koncem lidstva. Co by z něj kdo měl? Vždyť válka už dávno probíhá, jen metody jsou modernější a materiální škody prakticky nulové.

Kdo by tedy měl byť sebemenší prospěch z globálního konfliktu, který by udělal ze Země planetu nevhodnou pro cokoli živého?

Od svého návratu k moci 20. ledna 2021 se Deep state snaží znovu rozproudit Obamovu válečnou politiku, kterou Trump úspěšně udusil. Horečnaté sny atlantických válečných štváčů předpokládají spuštění omezené jaderné války v Evropě. Ovšem každému je jasné, že v Evropě už by taková válka nezůstala. Tím by nic nezískali ani globalisté a USA by tentokrát nebyly ostrůvkem válkou nedotčeným.

V této souvislosti ruský ministr obrany Sergej Šojgu 21. prosince 2021 oznámil, že soukromí američtí vojenští dodavatelé ze Západu cvičí ukrajinské speciální jednotky v Doněcké oblasti, aby je podnítili k provokacím pod falešnou vlajkou – včetně chemických zbraní – proti Rusku. Díky takzvaným Bílým přilbám v Sýrii si člověk mohl vyzkoušet, jak něco takového funguje.

Zároveň se ve vlasteneckých kruzích USA šušká, že Deep State připravuje kybernetický útok s vedlejšími škodami na USA  s tím, že se pak mediální poskoci pokusí vnutit útok výhradně Rusku. S koncentrovanou mediální mocí jsou činěny pokusy připsat záměr útočné války Ruské federaci.

Ruský prezident Vladimir Putin na své tradiční tiskové konferenci ke konci roku odpovídal na dotazy médií z celého světa. Putin při této příležitosti poskytl přítomným mediálním zástupcům lekci z historie a politiky v návaznosti na otázky ruské korespondentky Sky News Diany Magnayové.

Sky News :   Děkuji za zodpovězení mých otázek. Pokud dovolíte, budu mluvit anglicky: Mluvil jste hodně o bezpečnostních zárukách a nyní jsme svědky nových návrhů. Řekl jste také, že nemáte v úmyslu zaútočit na Ukrajinu. Můžete dát jednoznačnou záruku, že skutečně nenapadnete Ukrajinu nebo jiný suverénní stát, nebo to bude záviset na postupu jednání?

A další otázka. Co si myslíte, čím to je, že Západ nechápe Rusko nebo jeho záměry? Děkuju!

Vladimir Putin: Ohledně záruk nebo toho, zda bude něco záviset na průběhu jednání: naše jednání nebude záviset na postupu jednání, ale na bezpodmínečném zajištění bezpečnosti Ruska dnes – a to v historické perspektivě. V tomto ohledu jsme dali naprosto jasně najevo, že další rozšiřování NATO na východ je nepřijatelné. Co zde není jasné? Rozmísťujeme rakety poblíž hranic Spojených států? Ne!

Na druhou stranu jsou to USA se svými raketami, které jsou blízko naší vlasti nebo jsou již na prahu našeho domu. Zdá se vám příliš mnoho trvat na tom, že útočné systémy by neměly být rozmístěny na našich státních hranicích? Co je na tom neobvyklého? Jak by Američané reagovali, kdybychom vzali naše rakety k hranicím USA s Kanadou nebo Mexikem a rozmístili je tam?

Nebo Mexiko a USA nikdy neměly územní problémy? Komu patřila Kalifornie dříve – co Texas? Zapomněli jste? Dobře, všechno se uklidnilo, nikdo si nechce pamatovat, jak se dnes vzpomíná na Krym? Báječné: Ani se nesnažíme vzpomenout si, jak Ukrajina vznikla. Kdo ji založil? Vladimir Iljič Lenin, když zakládal Sovětský svaz: Smlouva o unii s ústavou z roku 1922 a 1924. Pravda, po jeho smrti, ale podle jeho zásad byla založena Ukrajina.

Toto je bezpečnostní problém – nechme příběh – nyní jde o zajištění bezpečnosti. Proto pro nás není důležitý průběh jednání, ale výsledek. Jako bychom to všechno nevěděli! Říkal jsem to mnohokrát a vy to asi víte také: Ani centimetr na východ, říkali v 90. letech – a co se stalo? Byli jsme podvedeni! Jen nám drze lhali: Pět vln rozšiřování NATO – a teď? Nyní je to Rumunsko a Polsko, kde jsou zřízeny vhodné útočné systémy.

O tom to celé je – chápete to konečně? My nikoho neohrožujeme. Došli jsme k hranicím USA? Nebo k hranicím Velké Británie nebo někam jinam? Přišli k nám a teď říkají: ne, teď bude v NATO i Ukrajina. Pak tam budou také systémy. Pokud ne jako člen NATO, pak by systémy existovaly na bilaterálním základě. To je to, o čem tady mluvíme!

A vy ode mě chcete záruky. Musíte nám dát záruky: vy! A to bez prodlení – okamžitě!  Ohrožujeme my někoho?

Jaká byla druhá část vaší otázky? Opakujte to prosím.

Sky News: Co myslíte, čím to je, že Západ Rusku nerozumí?

Vladimir Putin: Víte, čemu rozumíme, čemu rozumíte a čemu nerozumíte: někdy se mi zdá, že žijeme v různých světech. Mluvil jsem o samozřejmých věcech – jak tomu někdo nemůže rozumět? Řekli jste: „Nebudeme expandovat!“ Přesto pokračujete v expanzi. Řekli jste: „V rámci souboru mezinárodních dohod budou pro všechny stejné záruky!“ Ale vidíme, že žádná rovnost nebo stejné záruky bezpečnosti neexistují.

Všimněte si toho: V roce 1918 jeden z asistentů Woodrowa Wilsona, prezidenta Spojených států, řekl: „Celý svět by byl dnes klidnější a bezpečnější, kdyby obří Rusko nahradil jeden stát na Sibiři a čtyři další v jeho evropské části.“

To bylo řečeno v roce 1918 a v roce 1991 jsme se rozdělili: Na 12 částí- a myslím, že správně! Ale mám dojem, že to našim partnerům nestačí a že Rusko se jim i dnes zdá příliš velké. Evropské země dokonce vytvořily unii, protože samotné evropské státy se staly příliš malými – nikoli velkými říšemi, ale malými státy, s 60 až 80 miliony obyvatel. A po rozpadu Sovětského svazu zbylo 146 milionů. Ale i to se Západu zdá příliš. Věřím, že toto je jediné vysvětlení tohoto neustálého tlaku na nás. Ještě v 90. letech Sovětský svaz dělal vše, co mohl, aby navázal normální vztahy se Západem a Spojenými státy. Už jsem to říkal.

V našich jaderných zbrojních zařízeních – tedy v prostoru vojenského komplexu – byli zástupci příslušných amerických služeb. Chodili tam pracovat – do objektů ruského komplexu jaderných zbraní a trávili tam celé dny. V rámci ruské vlády pracovalo mnoho poradců, včetně zaměstnanců CIA. Co víc chtěli? Proč měli potřebu rozmístit teroristy na Severním Kavkaze a podporovat teroristické organizace snažící se rozbít Ruskou federaci?

Přesně to udělali a já jako bývalý ředitel FSB to moc dobře vím: pracovali jsme s dvojitými agenty a ti nám hlásili, jaké úkoly jim západní zpravodajské služby daly. Ale proč jste to museli dělat? Dalo se jednat jinak a v případě potřeby Rusko vnímat a posilovat jako možného spojence. Ale s pokusem o rozbití Ruska nastal opak: NATO se začalo rozšiřovat na východ.

Samozřejmě jsme řekli: „Nedělejte to – slíbili jste nám, že to neuděláte.“ Ale oni nám říkají: „Kde je to napsáno? Nikde? Co chceš? Jděte pryč – co nás zajímají vaše starosti! „Tak to šlo rok od roku. Pokaždé, když jsme promluvili nebo se pokusili vznést námitku, odpověď byla: „Ne – můžete mít obavy, jak chcete, my uděláme, co je třeba udělat…“ Jedna, dva, tři, čtyři, pět – měli jsme zažít pět vln expanze: čemu nerozumíte? Co je zde nejasné? Myslím, že vše je více než jasné: Chceme zajistit naši bezpečnost!

Originál videa v angličtině:

Zde i německá verze:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout