Starosta francouzské obce odmítá zavést na místních školách arabštinu, která je již na francouzských školách běžná

Starosta francouzské obce odmítá zavést na místních školách arabštinu, která je již na francouzských školách běžná

Stále více škol ve Francii zavádí jako další předmět – nepovinný – arabštinu. Zatím tedy lekce tohoto jazyka nemusí povinně navštěvovat děti, které nepochází z arabské komunity, ale jistě nepotrvá dlouho, než začne být povinná pro všechny. Jde o obdobu výuky islámu na bavorských školách, kde je již povinně zavedena, ale návštěvy lekcí islámu jsou nepovinné, takže je navštěvují zpravidla jen muslimské děti. Ale i to je další krůček k tomu, aby se tato výuka dostala po čase mezi ostatní povinné předměty.

Výuka arabštiny na francouzských školách, které se zaklínají sekularitou, je samozřejmě záminkou pro zavádění náboženské výuky pod pláštíkem „výuky arabštiny“. Ostatně, Korán je psán zpravidla arabsky. Učitele pak posílá na jednotlivé školy alžírský konzulát, přičemž je pravděpodobné, že k výuce využívají i  některé imámy.

Starosta francouzské obce Marignane odmítá zavést lekce arabštiny na školách ve městě, kam již dokonce vyslali vybrané učitele.

Francouzské zákony umožňují rodičům žáků, kteří si to přejí, požádat o výuku cizího jazyka v mimoškolní době pro své děti. Dvě školy ve městě byly kandidáty na hodiny arabštiny. Eric Le Dissès, starosta, to kategoricky odmítá.

“ Jde o princip .“ Starosta Marignane je kategorický, kurzy arabštiny v mimoškolních hodinách na svých školách nechce . „I kdyby to byla čínština nebo co já vím, bylo by to stejné,“ potvrzuje.

„ Je to na radnici, rozhoduji já a ne někdo jiný. Už teď utrácíme spoustu peněz na dotace spolkům, které bojují proti negramotnosti pro lidi, kteří mluví arabsky lépe než francouzsky. Připadá mi naprosto nelogické dávat ve školách zároveň hodiny arabštiny. Není na republikových školách, aby to dělaly, ale na rodinách .“

Eric Le Dissès také neocenil, že to byl alžírský konzulát v Marseille, kdo jmenoval učitele, aby na školách vyučovali: „ Přiznejme si to, v těchto lekcích využijí příležitosti a ve skutečnosti nebudou vyučovat jazyk, ale náboženství“.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout