Švédský student napsal esej o rasismu bílého mléka proti černé kávě, byla hodnocena jako velmi dobrá

Švédský student napsal esej o rasismu bílého mléka proti černé kávě, byla hodnocena jako velmi dobrá

Možná jste slyšeli o tom, že už několik let můžete na univerzitách v USA navštěvovat kurz kritických studií bělosti, což je de facto něco jako kurz, který má ukázat všechny bělochy jako zlé rasisty a černochy jako utlačované chudáky. To, že se podobný obor objevil v USA, však v dnešní době nikoho neudiví. Ovšem nyní se již prvním rokem může studovat i na univerzitě ve Stockholmu, tedy v zemi, která neměla nikdy žádné černé kolonie a tedy nemá proč se omlouvat za nějaký domnělý rasismus.

Mladého Švéda tento obor zaujal natolik, že se rozhodl, že jej bude z recese navštěvovat. Na jednu stranu chtěl pochopit, o čem vlastně takové studium je a na tu druhou se zřejmě chtěl dobře pobavit. Vrcholem všeho pak bylo, když za svoji recesistickou esej o rasistickém bílém mléku a utlačované černé kávě, kterou si ve skutečnosti dělal z tohoto šíleného oboru legraci,  dostal hodnocení „velmi dobré“, tedy asi na úrovni naší dvojky.

Arvid Haag, 27 let, se rozhodl z recese absolvovat kurz kritických studií bělosti na Stockholmské univerzitě. Jeho esej, která uvádí, že je rasistické míchat bílé mléko do černé kávy, byla nyní hodnocena jako B (velmi dobrá) a chválena koordinátorem kurzu.
„Jeho jedinou kritikou je, že jsem na svých obrázcích neměl přesné citace,“ řekl Haag.

Takzvané kritické studie bělošství, které všechny říkají, že bílí lidé jsou rasističtí, jsou relativně novou levicovou ideologií, které se v současné době dostává velké pozornosti ve Spojených státech.

Tam konzervativní Američané kritizují skutečnost, že ideologie je vtloukána do hlav zaměstnancům a školákům. Ale i ve Švédsku se od loňského roku konají kurzy kritických studií bělosti a průkopníkem v této souvislosti je zakladatel Expo Tobias Hübinette na Karlstadské univerzitě.

Během podzimního semestru se na Stockholmské univerzitě konal také distanční kurz „Kritické perspektivy bělošství v severské kultuře“.

Jedním z těch, kteří se rozhodli přihlásit do kurzu, byl Arvid Haag, 27 let.

„Chtěl jsem se  pobavit, tak jsem si řekl, že bych se mohl z recese zapsat do kurzu studií bělošství,“ směje se Arvid Haag. Poznamenává, že ostatní, kteří – na rozdíl od něho – brali kurz vážně, věřili všemu, co se tam učilo.

Arvid Haag učinil čas od času několik kritických připomínek během diskusí se skupinou, kterých se vedoucí kurzu nezúčastnil.

Na konci kurzu byli účastníci pověřeni napsáním eseje o délce 10 000 znaků. Výsledkem ze strany Arvida Haaga byla malá esej s názvem „Černé a bílé nápoje – popis toho, co se stalo od počátku 20. století v boji mezi kávou a mlékem“.

„Zvolil jsem si schválně bizarní téma, které je docela legrační,“ říká Arvid Haag.

V eseji popisuje, jak byl marketing kávy charakterizován zdůrazněním „černých a exotických prvků“ nápoje. Pokud jde o mléko, místo toho bylo zdůrazněno, že je „místní a bílé“.

V části textu, kterou Arvid Haag popisuje jako svého osobního favorita, také problematizuje zvyk míchat mléko v kávě.

„Otázka, kterou si člověk může položit, je, zda skutečně existuje sladění mezi mlékem a kávou, které je dnes běžné nebo zda přidání mléka do kávy je způsob, jak odebrat jedinečné vlastnosti kávy a místo toho předat bílé vlastnosti černému nápoji,“ napsal.

„Mléko v kávě lze vidět s kritickými sklenicemi jako kolonizaci pití. Horkou a silnou kávu mléko chladí a  pak mění i chuťové vlastnosti kávy, které tak mléko nakonec kontroluje a tím domestikuje kávu. “

Práce byla oceněna stupněm B, což znamená „velmi dobrý“. Koordinátor kurzu napsal v komentáři, že se jedná o „vzrušující téma s kreativním myšlením“ a že text by mohl být velmi dobře rozšířen do delší eseje.

„Skutečnost, že to byl vtip, mu vůbec nedošla. Jeho jedinou kritikou bylo, že jsem na svých obrázcích neměl přesné citace,“ říká Arvid Haag.

Haag, který má jen málo zkušeností s vysokoškolským studiem společenských věd, je také kritický k tomu, jak laxní byl kurz.

„Psaní textu trvalo asi tři hodiny a přidal jsem odkazy na knihy, které jsem nikdy nečetl a samozřejmě i na blogové příspěvky Tobiase Hübinetta, zakladatele rasistického kurzu ve Švédsku. Stále nechápu, co kritické perspektivy bělošství skutečně znamenají, a zdá se, že to nikdo ani není schopen vysvětlit,“ dodal švédský recesista…

Pokud už se tak náhodou nestalo, pak je více než pravděpodobné, že se brzy dostanou podobné kurzy i k nám, neboť jakmile se nějaká šílenost dostane do Švédska, postupně se objeví i ve zbytku EU. Jen by mne zajímalo, jakou kvalifikaci asi musí mít ti, kdo podobné kurzy vedou. Zdá se totiž, že ani oni sami pořádně neví, co vyučují…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Švédský student napsal esej o rasismu bílého mléka proti černé kávě, byla hodnocena jako velmi dobrá

 1. Slovanko o to nejde jakou maji kvalifikaci. Kdyz jsem totiz ja hledal praci, byl jsem veden na pracovnim urade a ten funguje tak, ze svoje klienty vysila na vselijake povinne nepovinne kurzy. A vy na to jdete, ikdyz si myslite, ze je to na prd, ale plati to stat, takze par hodin nudy aby si nekdo za vas udelal carku a vyinkasoval prachy.

  Jeden z takovych podnetnych kurzu byl ‚Jak napsat spravne zivotopis‘. Vedly ho dve kravky, ktere se ani nenamahaly neco naucit z brozury, takze nam ji rovnou cetly. Dozvedel jsem se, ze musim mit takove ty kecy o flexibilite apod.
  A napsat to tak, ze moje cv bude vystupovat z rady, ale ze to musim napsat podle jejich mustru no akorat pak to budu mit stejne jako 1000 dalsich.

  Damy vubec netusily, ze existuje na netu predtisteny formular euCV, ktery je stejny pro miliony a na ktery nepotrebujete mit nejaky kurz.

  Jenze si take na sebe upletly bic, pac slibovaly, ze kdo to z ucastniku neda na pocitaci, ze mu to napisou samy. No a tady se to nejak zadrhlo pac ani jedna z krav neumela psat vsema deseti a ani jaxe ve wordu tiskne. Takze se to kapicku protahlo.

  Takze tolik k tomu, co to asi bude za material, kterej to bude delat. No ale taky se toho muze ujmout nejaka ziskovka a ty do skol uz chodi, takze si k tomu vsemu pridaji jeste kurz nenavisti xobe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout