Švédsko: Muslimka odjela jako džihádistka k Islámskému státu, po celou dobu pobírala štědré dávky

Švédsko: Muslimka odjela jako džihádistka k Islámskému státu, po celou dobu pobírala štědré dávky

Ve Švédsku zdaleka nejde o ojedinělý případ, mnoho dalších podobných pak najdeme po celé Evropě. Džihádisté, kteří odjeli bojovat do Sýrie, často pobírali velmi štědré dávky, které jim chodily i v době, kdy bojovali v řadách ISIS za chalífát. Ostatně, pro muslimy jsou peníze od Evropanů jen povinnou daní podřadného bezvěrce nadřazenému muslimovi.

32letá žena z IS z Norrköpingu je obviněna z trestného činu porušování práv. Žena odcestovala do Sýrie na jaře 2015, aby se připojila k Islámskému státu, ale nadále dostávala švédskou sociální pomoc. Přes Swedbank a Paypal pak byly peníze předány jejímu manželovi, teroristovi IS, který byl zabit v bitvě v Sýrii.

Právě v květnu 2015 se nyní 32letá žena stěhovala do Sýrie spolu se svým 45letým manželem a dvěma společnými dcerami páru. Tam se rodina připojila k islámské teroristické skupině Islámský stát.

Než ale švédské úřady zareagovaly na fakt, že děti už nejsou ve Švédsku, uběhly 4 roky. Takže až do roku 2019, kdy měla nejstarší dívka nastoupit do první třídy, se zjistilo, že rodina nežije ve Švédsku. Dvaatřicetiletá matka vždy pobírala na svůj účet ve Swedbank dávky v podobě výživného, ​​přídavků na děti a příplatků na více dětí od Švédské sociální pojišťovny.

Vzhledem k tomu, že žena nežila ve Švédsku, nemá nárok na žádné z dávek, které nadále dostávala na svůj bankovní účet. Navíc ve skutečnosti nikdy neměla vůbec nárok na výživné, protože vždy žila s otcem dětí – džihádistou, který bojoval za Islámský stát.

Celkem jde o více než čtvrt milionu švédských korun (v přepočtu asi 625 tisíc Kč), které IS žena takto podvodem získala.

Letos v září byla 32letá žena deportována kurdskou samosprávou v severní Sýrii do Švédska.  Několik let byla v zajateckém táboře a je považována za bezpečnostní riziko na Blízkém východě. Na území chalífátu porodila další dva chlapce, kteří se narodili v Sýrii v letech 2016 a 2019. Její manžel byl údajně zabit v roce 2018 v boji v Sýrii.

Všechny čtyři děti ve Švédsku převzaly sociální úřady do péče v souladu se zákonem o péči o mládež (LVU). Rozhodnutí o LVU bylo potvrzeno u soudu.

Vzhledem k tomu, že 32letá žena je nyní zpět ve Švédsku, Švédská sociální pojišťovna obnovila své pokusy získat zpět peníze, které jí byly nesprávně vyplaceny. A včera byla podána žaloba k okresnímu soudu, kde je obviněna ze zneužití sociálních dávek. Je povinna splatit něco málo přes 160 000 SEK z grantu, který byl vyplacen nesprávně.

Policejní kontrola bankovního účtu 32leté ženy ve Swedbank ukazuje, že část peněz z dávek, které získala na účet s pomocí Paypal, byla předána jejímu manželovi, který bojoval za Islámský stát. Některé peníze byly také vybrány v hotovosti jednou nebo více neznámými osobami ve Švédsku.

Policie má podezření, že peníze ze sociálních dávek byly použity k financování živobytí rodiny IS v Sýrii.

Při policejním výslechu  dvaatřicetiletá žena čin popřela. Tvrdí, že o převodech Paypal nic neví a ani neví, kdo vybral hotovost z jejího bankovního účtu ve Švédsku, když byla v Sýrii.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout