Švédsko: Iráčané brutálně zbili taxikáře a ukradli mu auto, nebudou deportováni

Švédsko: Iráčané brutálně zbili taxikáře a ukradli mu auto, nebudou deportováni

Spáchání násilného trestného činu by mělo být automaticky důvodem k deportaci. Jenže země jako třeba právě Švédsko deportacemi velmi šetří. Deportovat obohacovače  v případě, kdy „jen“ znásilní nebo „jen“ někoho brutálně zbije a okrade, nemají Švédové ve zvyku.

Důchodce Erik Samuelsson (78) se živí řízením taxíku v Borås, kde ho zastavili dva iráčtí občané, kteří chtěli jet jeho taxíkem. Muži však neměli v úmyslu Erikovi za cestu zaplatit, ale místo toho ho napadli. Jeden z mužů Erika udeřil pěstí do obličeje, zatímco druhý otevřel dveře řidiče. Erik byl stržen na zem a musel vydržet dalších 10-12 úderů pěstí do obličeje. Muži mu ukradli mobilní telefon a peněženku, než ho nechali ležet na zem a zmizeli s taxíkem.

K incidentu došlo kolem půl čtvrté 9. října letošního roku, kdy Erik Samuelsson řídil taxi a byl v Södra torgetu v centru Borås. Tam Erik viděl muže, který na něj mával.

Předběžná vyšetřovací zpráva ukazuje, že dva iráčtí občané, 20letý Karrar Rekaba a 22letý Mahdi Zangan, naskočili do taxíku a uvedli, že chtějí jet do problémové oblasti Hässleholmen. Muži však neměli konkrétní adresu, ale spontánně dávali pokyny během cesty.

Karrar a Mahdi najednou zakřičeli, že by Erik měl zastavit auto na ulici v Hässleholmen. Pak začal jeden z mužů útočit a zasadil Erikovi ránu přímo do obličeje. Druhý muž vyběhl a otevřel dveře řidiče. Oba muži pak společně Erika zbili desítkami ran do obličeje.

Muži vyprázdnili Erikovi kapsy a získali tak mimo jiné 800 SEK (asi 2 tisíce Kč) a mobilní telefon. Karrar a Mahdi nechali Erika zakrváceného na zemi a zmizeli v taxíku. Náhodou poměrně záhy našel Erika doručovatel novin. Ten si všiml Erika, jak se snaží plazit po kolenou.

„Našel jsem staršího člověka, který byl zraněn a z úst mu tekla krev. Byl velmi roztřesený a zraněný a nemohl chodit,“ uvedl doručovatel na policii.

Po loupeži pachatelé odstranili značky taxi a vyměnili také registrační značku. Sledovací kamery v Borås zachycují, jak muži projíždějí se svými přáteli v autě:

Erik, který ve městě jezdí 20 let taxíkem, při policejním výslechu říká, že ho muži vytáhli na ulici a vyprázdnili mu kapsy ve chvíli, kdy mu rány dopadaly na obličej.

„Jen jsem se bál, že vytáhnou nože nebo zbraně. Takže jsem byl opravdu rád, že to neudělali. Pak bych tu dnes asi neseděl,“ řekl Erik policii.

Erik dosvědčuje, že se pokusil křičet o pomoc, ale že mu muži nařídili, aby byl zticha.

„Křičel jsem a snažil se volat o pomoc a pak řekli, že mám být zticha,“ říká Erik policii.

Z výslechu Erika se zdá, že měl pocit, že se ho muži chystají přejet. Informace o tom, že se auto začalo rozjíždět směrem k Erikovi, má oporu i v policejním výslechu s jedním z pachatelů. Mahdi říká, že Karrar se pokusil přejet Erika, ale že mu v tom zabránil. Karrar obvinění popírá a oba viní z napadení jeden druhého.

15. prosince okresní soud v Borås oznámil, že Karrar a Mahdi byli odsouzeni za loupež a násilí. Soud měl za to, že existovalo několik přitěžujících okolností, včetně toho, že muži využili skutečnosti, že Erik byl starší muž v nechráněné pozici.

„K loupeži došlo s velkou bezohledností, když ho vyhodili z auta. Mimo jiné mu ukradli mobilní telefon a nechali ho zraněného na zemi, aniž by měl možnost vstát nebo přivolat pomoc“.

Muži, kteří jsou rovněž odsouzeni za trestné činy související s dětskou pornografií, budou odsouzeni na dva roky a tři měsíce vězení. Podle dosavadní praxe bude Karrar propuštěn po odpykání dvou třetin trestu. Ve vězení tak bude pouze 18 měsíců.

Mahdi je odsouzen ke třem letům vězení. Podle dosavadní praxe bude zřejmě propuštěn za dva roky.

Karrar i Mahdi jsou pouze občany Iráku, švédské občanství ještě nestihli získat, ale i přesto nebyla podána žádost o deportaci. Státní zástupkyně Carolyn Westerödová, říká, že jeden z mužů již má rozhodnutí o vyhoštění, ale deportace zatím nebyla vykonána.

„Existuje rozhodnutí o vyhoštění jedné osoby. Muž sem přišel, když mu bylo méně než 15 let, je zde více než pět let a má povolení k trvalému pobytu a pak zde nebyly podmínky pro jeho deportaci.“

Westerödová je s trestem spokojená, přestože požadovala čtyři roky vězení.

„Myslím, že to byl dobře napsaný a dobrý rozsudek. Žádala jsem o čtyři roky, ale stále si myslím, že je dobře, že jeden z nich dostal tři roky. Tomu druhému bylo v době spáchání trestného činu méně než 21 let a pak je běžné, že dostanete mírnější trest.“

Za dva roky tak může taxikář oba útočníky na ulici opět potkat a ti dostanou šanci se mu pomstít. Právě to je důvod, proč není mnoho napadení či znásilnění vůbec hlášeno…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “Švédsko: Iráčané brutálně zbili taxikáře a ukradli mu auto, nebudou deportováni

  1. Proč neřeknou rovnou, že návratová politika neexistuje. Rozhodnutí o vyhoštění má cenu toaletního hajzlpapíru. Je to jen “ jako” , jen divadlo pro domorodce i pro vetřelce.
    Oba pánové v base vystudují pod vedením šikovného imáma islámské učení radikálního typu.
    Prakticky všichni džihádisté, kteří spáchali nějaké zvěrstvo, vystudovali v kriminále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout