Irsko umožní tisícům ilegálů zůstat trvale v zemi

Irsko je tak další zemí, která se rozhodla vyměnit obyvatelstvo a to i za asistence původních obyvatel, kteří si probruselskou vládu sami zvolili. V takto početně malých zemích se podobné kroky velmi rychle vrátí. Ostatně, také Irsko má již problém s gangy, tímto rostoucí kriminalitu ještě legitimizují.

Irská vláda oznámila amnestii, která umožní tisícům ilegálů zůstat v zemi trvale.

Helen McEnteeová, irská ministryně spravedlnosti a členka prounijní strany Fine Gael, oznámila plány umožnit tisícům ilegálů zůstat v zemi jako součást nového programu, který začne v lednu.

Cizincům, kteří v Irsku pobývají nelegálně po dobu čtyř nebo více let, nebo tří či více let v případě osob s dětmi, bude dána příležitost „legalizovat“ svůj status.

Podle oficiálních internetových stránek irské vlády budou mít úspěšní žadatelé dokonce nárok na získání irského občanství, přičemž každý rok, kdy žijí v zemi po legalizaci, se započítává do případné budoucí žádosti.

Žadatelé o tento systém budou údajně muset splňovat určité standardy týkající se dobrého charakteru a trestního rejstříku, ale vládní oznámení připouští, že odsouzení za méně závažné trestné činy samo o sobě nebude mít za následek diskvalifikaci. Otázka je, co považuje irská vláda za závažný trestný čin. Platí tak amnestie pro všechny mimo vrahů?

Ti, na které se v současné době vztahují příkazy k vyhoštění, budou mít také nárok na pobyt v zemi v rámci systému, který bude fungovat po dobu šesti měsíců, pokud splní uvedené požadavky.

Zatímco vláda stanovila počet nelegálních přistěhovalců v zemi na přibližně 17 000, Migrant Rights Centre Ireland, státem financovaná neziskovka, již dříve odhadla, že celkový počet je mnohem větší, již někde mezi 20 000 a 26 000 – to byl ovšem stav již v roce 2015.

I při konzervativnějším odhadu je počet ilegálů větší než počet obyvatel v mnoha městech v Irsku, které má celkovou populaci méně než pět milionů lidí.

Nicméně, a to navzdory nejasnostem ohledně skutečného počtu ilegálů v Irsku, nebude existovat žádný strop pro počet lidí, kteří budou moci požádat o legalizaci pobytu.

Ministryně McEnteeová ocenila navrhovanou amnestii a řekla, že umožní ilegálům „vyjít ze stínu“.

„Myslím, že všichni můžeme pravděpodobně říci, že známe někoho ve velmi podobné situaci, ať už žije v Americe nebo jinde, a věřím, že je správné udělat vše pro jeho legalizaci,“ řekla ministryně.

Zatímco ministryně označila tento systém za „jednou za generaci“, není to poprvé, kdy bylo ilegálům umožněno zůstat v Irsku.

Během soudního případu v roce 2018 vyšel najevo další neoficiální systém, který jim umožňuje zůstat v Irsku. Tento systém je provozován irskými imigračními úřady v reakci na zprávu, která doporučuje, aby ilegálové, kteří jsou v zemi pět let a nemají záznam v trestním rejstříku, mohli zůstat v Irsku.

Zatímco tato zpráva také doporučila, aby ilegálům, kteří se pokusí vyhnout se deportaci, nebylo dovoleno zůstat v zemi, bylo také tvrzeno, že některým, kteří tak učinili, bylo přesto dovoleno zůstat v zemi.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout