Facebook považuje stránky ISIS za poutavé, včetně uřezaných hlav a nenávistných komentářů proti káfirům

Možná patříte k těm, komu byl za úplně nevinný výrok zcenzurován Facebook. Možná vám byly stránky na čas zablokovány, možná zrušeny. Facebook k těmto stránkám byl zrušen po pouhých 10 minutách existence. A podobných případů bychom našli bezpočet. Na Facebooku si totiž nesmíte dovolit kritizovat muslimy či islám, ale káfiry můžete nenávidět jak libo, dokonce jejich uřezané hlavy považuje Facebook za „poutavé.“

Facebook dovolil, aby fotografie stínání hlav a násilných nenávistných projevů ze strany ISIS a Talibanu byly označeny jako „bystré“ a „poutavé“.

Extremisté se obrátili na platformu sociálních médií jako na zbraň k propagaci své nenávistné agendy a shromáždění příznivců ve stovkách skupin, podle přehledu aktivit mezi dubnem a prosincem tohoto roku.

Tyto skupiny vyrostly napříč platformou za posledních 18 měsíců a liší se velikostí od několika set do desítek tisíc členů. Jedna protálibánská skupina vznikla na jaře tohoto roku a před smazáním se rozrostla na 107 000 členů.

Celkově se extremistický obsah běžně dostává přes síť, navzdory tvrzením Meta – společnosti, která vlastní Facebook – že zasahuje proti extremistům.

Skupiny objevil Moustafa Ayad, výkonný ředitel Institutu pro strategický dialog, think tanku, který sleduje online extremismus. „Je pro mě příliš snadné najít tyto věci online,“ řekl Ayad, který se o svá zjištění podělil s Politico. „To, co se děje v reálném životě, se děje ve světě Facebooku.“ I přes nahlášení tyto skupiny často nejsou odstraněny.

„To je to, co se stane, když je nedostatek moderování obsahu.“ Na Facebooku údajně operují „desítky skupin“, které podporují buď Islámský stát, nebo Tálibán.

Některé urážlivé příspěvky byly označeny jako „bystré“ a „poutavé“ pomocí nových nástrojů Facebooku vydaných v listopadu, které byly určeny k podpoře interakcí s komunitou.

Příspěvky propagovaly násilí ze strany islámských extremistů v Iráku a Afghánistánu, včetně videí sebevražedných bombových útoků a výzev k útoku na soupeře v celém regionu a na Západě.

V několika skupinách se konkurenční sunnitské a šíitské milice údajně navzájem trollovaly zveřejňováním pornografických obrázků, zatímco v jiných skupinách příznivci Islámského státu sdíleli odkazy na teroristické propagandistické webové stránky a hanlivé memy útočící na soupeře.

Meta odstranila facebookové skupiny propagující islámský extremistický obsah, až když je označil server Politico.

Na platformě se však stále objevují desítky obsahu ISIS a Talibanu, což ukazuje, že Facebook ve skutečnosti nijak nebrání extremistům ve zneužívání platformy.

V reakci na to Meta uvedla, že silně investovala do nástrojů umělé inteligence (AI), aby automaticky odstranila extremistický obsah a nenávistné projevy ve více než 50 jazycích.

„Odstranili jsme skupiny, na které jsme byli upozorněni,“ řekl mluvčí Meta v prohlášení.

„Nepovolujeme teroristy na naší platformě a odstraňujeme obsah, který je chválí, zastupuje nebo podporuje, kdykoli ho najdeme. Víme, že naše prosazování není vždy dokonalé, a proto pokračujeme v investicích do lidí a technologií, abychom tento typ činnosti rychleji odstranili, a spolupracujeme s odborníky na terorismus, násilný extremismus a kybernetickou inteligenci, abychom narušili zneužívání naší platformy.“

Problém je údajně v tom, že velká část islámského extremistického obsahu je psána v místních jazycích, což je těžší odhalit pro převážně anglicky mluvící zaměstnance Mety a detekční algoritmy vyškolené v angličtině.

„V Afghánistánu, kde se na platformu každý měsíc přihlašuje zhruba pět milionů lidí, měla společnost jen málo místních mluvčích, kteří by se zabývali policejním obsahem,“ uvádí Politco.

„Kvůli tomuto nedostatku místního personálu bylo odstraněno méně než 1 procento nenávistných projevů.“

Meta již dříve uvedla, že identifikovala širokou škálu skupin jako teroristických organizací na základě jejich chování, nikoli jejich ideologií.

„Nedovolujeme jim, aby byli přítomni v našich službách,“ říká společnost.

V červenci tohoto roku začal Facebook posílat uživatelům oznámení s dotazem, zda se jejich přátelé nestávají extremisty.

Screenshoty sdílené na Twitteru ukázaly jedno upozornění s dotazem: „Obáváte se, že někdo, koho znáte, se stává extremistou?“

Další uživatelé varovali: „Možná jste byli nedávno vystaveni škodlivému extremistickému obsahu.“ Oba obsahovaly odkazy na získání podpory. Meta v té době uvedla, že malý test probíhal pouze v USA jako pilotní projekt pro globální přístup k prevenci radikalizace na místě.

Je skutečně tak těžké najít obsah, kde jsou vidět uřezané hlavy? To si nemyslím. Zdá se, že jde spíš o to, že zde není vůle podobné stránky mazat, takže na jejich mazání dojde až po opakovaném upozornění, jako tomu bylo ve výše uvedeném případě. ISIS si tak zřejmě bude dělat propagandu docela nerušeně i nadále…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout