Ve Francii prosazují možnost nošení hidžábu u fotbalistek i dalších sportovkyň

Francie se dlouhodobě prezentuje jako sekulární země. I když to tak navenek možná vypadá, mnohdy jde skutečně jen o plané proklamace. Například zákaz nošení burek a nikábů se v islamizovaných oblastech Francie nijak nedodržuje, stejně, jako se mnohde ignoruje zákaz burkin. Sekularita se tak v islamizované Francii dlouhodobě nedaří prosazovat.

O odklonu od sekularity pak svědčí i fakt, že se po celé zemi stále častěji pořádají venkovní hromadné modlitby a nyní také snaha o zavedení hidžábů v ženském fotbale, ale i v dalších sportech.

Pro-hidžábští aktivisté volají po tom, aby se hidžáb nosil v oficiálních sportovních soutěžích. Státní rada o tomto tématu dosud nerozhodla.

Mohl by být hidžáb povolen ve sportovním světě? To je v každém případě téma, kterým se nyní ve Francii zabývá Státní rada. Autor návrhu, čestný státní rada Jean-Éric Schoettl, poukazuje na touhu muslimek nosit „hidžáby“ zakrývající vlasy během oficiálních sportovních soutěží. Zejména podali žádost Francouzské fotbalové federaci (FFF), která tuto myšlenku rychle odmítla a poté ji postoupila Státní radě. Jean-Éric Schoettl varoval, že kladné rozhodnutí ze strany Státní rady by mohlo svrhnout strategickou baštu odporu proti islamismu ve sportu.

Také v Deníku Figaro bývalý generální tajemník Ústavní rady (v letech 1997 až 2007) uvedl, že tento požadavek není nic překvapivého, protože sport se stal posledních dvacet let oblíbenou půdou islámského extremismu. Připomněl schvalování senátní zprávy z roku 2017, která již odsoudila radikalizaci ve sportovních kruzích.

Jean-Éric Schoettl však naznačil, že fotbal se staví proti radikálům na federální úrovni. FFF zakazuje nošení jakéhokoli nápisu zdánlivě projevujícího politickou, filozofickou, náboženskou nebo odborovou příslušnost. Navzdory tomu nošení hidžábů Mezinárodní fotbalová federace umožňuje. Kontroverze kolem nošení hidžábu ve sportu bude pravděpodobně pokračovat, protože Paříž hostí olympijské hry v roce 2024.

Věřím, že tak, jak se již dávno tahá politika do sportu při poklekávání na počest kriminálníka George Floyda, začne se plošně prosazovat i nošení hidžábu u muslimek. Ostatně, v minulosti se již hidžáb v některých sportech objevil a právě u fotbalistek jej nedávno prosadili ve Finsku

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout