Tento týden pokračoval největší soudní proces v novodobé historii Francie – vypovídal terorista z Bataclanu

Tento týden pokračoval největší soudní proces v novodobé historii Francie – vypovídal terorista z Bataclanu

Je to už dva měsíce, co tento největší proces začal, přičemž celková délka soudního procesu je plánována na 9 měsíců.  Salah Abdeslam se účastnil masakru v Bataclanu, k němuž došlo před 6 lety. Paradox je, že coby narozený v Evropě je již považován za Evropana a ne za cizince. Právě případ Abdeslama je jedním z mnoha, které ukazují, že v Evropě již narození muslimové jsou mnohdy nebezpečnější, než jejich rodiče či prarodiče, kteří do Evropy přišli coby přistěhovalci.

Salah Abdeslam je jediným přeživším členem základní skupiny mudžahedínů, kteří provedli smrtící teroristické útoky v Paříži v listopadu 2015, včetně strašlivé masové vraždy v kavárně Bataclan. Salah Abdeslam je v současné době souzen v Paříži. Řízení by mělo trvat až do května příštího roku.

V úterý začal zvláštní trestní soud v Paříži vyslýchat hlavního obžalovaného z útoků ze 13. listopadu Salaha Abdeslama. Soudce se ho ptal na průběh jeho života před útoky.

Poté, co se o hrůze útoku ve svých svědectvích vyjádřili přeživší svědci masakru a příbuzní zavražděných obětí, vstoupil zvláštní trestní soud v Paříži v úterý 2. listopadu do nové fáze s osobním výslechem 14 obžalovaných přítomných u procesu k útokům ze 13. listopadu 2015.

V abecedním pořadí zahájil soud po poledni další den procesu výslechem Salaha Abdeslama, jediného přeživšího člena komanda Islámského státu, který 13. listopadu 2015 za sebou zanechal 130 mrtvých a stovky zraněných v Paříži a St-Denis.

Salah Abdeslam, který se objevil v šedé vestě, světlé košili s krátkými ostříhanými vlasy a černým plnovousem, poprvé uvedl datum a místo narození 15. září 1989 v Bruselu. Syn marockých přistěhovalců pak uvedl, že má pouze jednu státní příslušnost, francouzskou státní příslušnost, jeho rodiče žili ve Francii, než se přestěhovali do Belgie.

„Jsem čtvrtý z pěti sourozenců. Mám tři starší bratry, mladší sestru. Co chcete vědět?“ pokračoval Salah Abdeslam klidným hlasem s lehkým belgickým přízvukem. Když byl požádán, aby mluvil o svém dětství, popsal ho jako velmi jednoduché a dodal, že je klidný, milý člověk.

Soud pak rychle pokračoval v jeho školním záznamu – Salah Abdeslam se prezentoval jako dobrý student. Poté se soud zaměřil na jeho trestní rejstřík, načež prozkoumal podmínky zadržení od jeho zatčení v Belgii v březnu 2016 po čtyřech měsících na útěku.

Po Salahu Abdeslamovi byli během dne vyslýcháni další tři obžalovaní: jeho přítel z dětství Mohamed Abrini – muž s kloboukem“ při útocích v Bruselu, Farid Charksac a Yassine Atar.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout