V souvislosti s loňským teroristickým útokem ve Vídni je již 7 lidí ve vazbě

V souvislosti s loňským teroristickým útokem ve Vídni je již 7 lidí ve vazbě

Všichni máme ještě v paměti teroristický útok, který se odehrál téměř přesně před rokem v sousedním Rakousku. I když útočil pouze jeden muslim makedonského původu, měl další komplice, kteří mu pomohli sehnat zbraně a samozřejmě věděli, že hodlá útočit. Terorista se s nimi dlouhé měsíce domlouval, probíhala mezi nimi elektronická  komunikace a dokonce se i navštěvovali. Přesto tajným službám toto spolčení již dobře známých islámských radikálů uniklo.

Sedm lidí je zatím ve vazbě a dalších 30 vyšetřují rakouské úřady v souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni z listopadu 2020, při němž byli zavražděni čtyři lidé.

Ti, kteří byli zatčeni a v současné době vyšetřováni, údajně pomohli pachateli Kujtimu Fejzullaiovi, který zastřelil čtyři lidi v centru Vídně a dalších 23 zranil, než byl zastřelen policií.

Mluvčí prokuratury Nina Busseková a policejní vyšetřovatel Michael Lohnegger ve středu uvedli, že podezřelí ve vazbě čelí vážným obviněním, za která by mohli být odsouzeni na 20 – 30 let do vězení nebo dokonce na doživotí.

Busseková uvedla, že podezřelí ve vazbě pravděpodobně věděli o plánu Fejzullaie a že tři z nich pravděpodobně pomohli útočníkovi získat zbraně pro útok, zatímco ostatní mu poskytli jiné formy podpory.

Očekává se, že závěrečná zpráva ve vyšetřování bude předána vídeňskému státnímu zástupci na základě vyhodnocení zabavených elektronických zařízení a datových jednotek a na základě zprávy odborníka o možné radikalizaci jednoho z podezřelých.

Ministr vnitra Karl Nehammer označil práci za působivou a řekl: „Dokonce i ti, kteří nespáchají útok přímo, ale pomáhají s plánováním nebo jsou zapojeni do jiných teroristických aktivit, musí počítat s plnou přísností zákona.“

Útočník z listopadu 2020 měl být napojen na teroristickou skupinu Islámský stát a německý člen této teroristické skupiny, který žil ve Vídni, měl údajně komunikovat s Fejzullaiem. Textové zprávy získané od tureckého občana napojeného na Islámský stát také odhalily, že byl v kontaktu s Fejzullaiem.

Po útoku bylo rakouskou policií zatčeno několik muslimů, včetně bangladéšského teenagera a 26letého Rakušana afghánského původu , jehož DNA byla nalezena na jedné ze zbraní používaných Fejzullaiem.

Pozůstalí obětí útoku před časem podali na rakouský stát žalobu, neboť neodhalení tak rozsáhlé sítě džihádistů ukazuje především na mizernou práci rakouských tajných služeb…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “V souvislosti s loňským teroristickým útokem ve Vídni je již 7 lidí ve vazbě

  1. V takovém moři mlslimů nikdy neodhalí všechny vrahy. Každý mlslim se nějakým způsobem podílí na is lamizaci země, a i podpoře těch akčnějších, a ti naze podporují ty více akční, a ti podporují ty nejakčnější. Příslušníků policie a tajných služeb je stále přibližně stejně, ale komunita mlsimů se neustále rozrůstá, a tak nebudou bezpečnostní složky stíhat ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.