Pět obětí, které v Norsku zastřelil konvertita k islámu

Pět obětí, které v Norsku zastřelil konvertita k islámu

Co víme o pěti obětech, které nepřežily řádění vraha a zároveň doplatily na falešnou pseudohumanitu norských policistů?

Jména obětí policie zveřejnila v sobotu. Hanne Merethe Englundová (56), Gun Marith Madsenová (78), Liv Borgeová (75), Gunnar Erling Sauve (75) a Andréa Meyerová (52). Všichni zemřeli ve středu.

Hanne Merethe Englundová (56)

Stav: Zabita

Hanne je popisována jako umělkyně. Její domov i galerie byly společenským místem setkávání v Hyttegatě. Zde prodávala keramiku, pořádala letní večírky a vítala slavné i neznámé zákazníky.

V její galerii nebyla žádná pevná otevírací doba, stačilo zaklepat na dveře. Je popisována jako nadšenec v sousedství a umělecké komunitě ve městě.

Hanne pořádala každoroční letní večírky u řeky pod Hyttegatou. „Všichni z okolí byli pozváni a Hanne byla organizátorka. Znala všechny,“ řekla sousedka.

„Bylo tam grilování a oslavy.  Letos v létě jsme byli na večírku, kde bylo asi 15 lidí,“ říká soused.

„Byla centrem pro všechny.  Nyní se musí najít někdo, kdo chce pokračovat v tom, čemu ona položila základy. Hledáme místo, kde se můžeme společensky stýkat.“

Gun Marith Madsenová (78)

Stav: Zabita

Gun Marith Madsenová byla místní vizuální umělkyně, která také žila v Hyttegatě. Uspořádala několik výstav po celém Norsku a v kongsbergském kostele. Jako umělkyně si říkala „Gun Mads“.

Je popisována jako správná žena, která měla mnoho přátel ve městě a okolí.

Anne Høva Glennová (68) a Toril Dahl Brandtová (70) Madsenovou dobře znaly a tvrdí, že to, co se stalo, je neskutečné.

Přítelkyně popisují Madsenovou jako veselou a statečnou ženu. Měla své vlastní názory a nebála se stát si za svým.

„Byla také naprosto nekompromisní ve svém umění,“ říká Glennová.

„Je naprosto nepochopitelné, co se stalo. Nezamykáme si tady dveře. Můžete jít rovnou jen tak k bezbranným lidem.“

„Spousta lidí se teď bojí. Ale musíme ukázat, že si bereme životy zpátky“, říkají přátelé. Madsenová vystavovala umění společně se slavným fotografem Mortenem Krogvoldem, včetně kongsbergského kostela.

„Je neuvěřitelné, že je Gun mrtvá. Myslím, že je to téměř nemožné. Byla nesmírně vyhledávanou umělkyní,“ řekl Krogvold. „Posledních pár let bylo náročnějších a osamělejších poté, co přišla o manžela kvůli Alzheimerově chorobě,“ říká Krogvold.

Liv Borgeová (75)

Stav: Zabita

Přítelkyně Gunnara Erlinga Sauvea, který byl také zabit. Pár se seznámil už ve vyšším věku. Podle sousedů často seděli na verandě nebo před domem a mluvili se sousedy, zejména v létě. Liv měla adresu v Hyttegatě.

Åse Huslændeová je Livina spolužačka. Znají se od svých sedmi let. Vypráví o chytré, laskavé a komunitně angažované dámě, která milovala hudbu a umění.

„Pletení byl další velký koníček, který jsme obě měly. Vždycky tu byla pro pět nás spolužáků.“, říká.

„Byli jsme tu jeden pro druhého.“

Gunnar Erling Sauve (75)

Stav: Zabit

Gunnar byl dříve soudcem  v Nedre Buskerud, vypracoval zákon o půdě a dříve pracoval v norské správě veřejných silnic. Do důchodu odešel v roce 2015.

„Gunnar žil v posledních letech s láskou svého života. Dobře se spolu bavili,“ říká Åse Huslænde, celoživotní přítel.

Sousedé popisují pár jako přátelský, společenský a příjemný. Vždy zdravili a rádi si promluvili se známými i neznámými lidmi.

„Oba rádi cestovali. Je trochu divné myslet na všechna místa, kde byli, aniž by se jim něco přihodilo, a pak je zabijí doma,“ říká Huslænde.

Andréa Meyerová (52)

Stav: Zabita

Andréa Meyerová (52) byla zabita v Kongsbergu. Podle sousedů také žila v Hyttegatě.

„Dělala spoustu drobných prací a pořád se hledala. Taková byla i jako lidská bytost. Byla velmi zdvořilá, vstřícná a naslouchala, říká soused Thomas Nilsen (59).

Je pro něj obtížné, že jména jsou veřejná, ale říká, že je to také tak trochu dobře.

„Nyní může začít proces truchlení, protože nyní jsou všechny karty na stole. Už nebudou žádné spekulace…“

 

 

Vrah má dánské občanství, ale celý život žije v Norsku. On byl samotář, jeho oběti byly velmi společenské, spíše extrovertní, tedy pravý opak útočníka…

Fotografie: Video-grab
Zvolil si oběti náhodou??
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Pět obětí, které v Norsku zastřelil konvertita k islámu

  1. Nórsko nie je členom EÚ , pretože odmietlo vstup ešte vtedy, keď sa to nepovažovalo prakticky za zločin /ako dnes/ . Napriek tomu túto krajinu bezpochyby čaká osud Švédska.

  2. Jestli byly oběti náhodné těžko říct. Ale často si tihle týpci vybírají ženy, anebo staré lidi Málokdy zaútočej na mladé muže ?

  3. Smutné, v zemi, kde vláda dává přednost jiným kulturám a pseudo humanitě, před bezpečností vlastních občanů. I když občané tuto vládu volí, i tak zůstává povinností každé vlády bezpečnost občanů zajišťovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.