Hořel další migrační tábor v Řecku

Hořel další migrační tábor v Řecku

K požárům různých přijímacích a azylových zařízení dochází někde v Evropě každý měsíc. Prakticky vždy jsou žháři ubytovaní invazisté, kteří doufají, že se touto cestou dostanou dál do Evropy, případně do lepšího zařízení. Nekonečná série požárů těchto zařízení začala zhruba před rokem požárem, který byl založen na ostrově Lesbos v táboře Moria. Oheň zapálili v místě ubytovaní Afghánci, kteří konali na radu jisté německé neziskovky. Většina osazenstva tábora byla později letecky převezena do různých zemí Evropy, zejména pak do Německa.

Později následovaly další požáry v různých zařízeních po celé Evropě, přičemž cíl invazistů byl vždy tentýž: ubytovaní džihádisté požadovali přestěhování jinam, do země zaslíbené či do lepšího zařízení…

Tábor Vathy na ostrově Samos byl v předvečer převozu ilegálů postižen velkým požárem. Mnozí míří do nového „uzavřeného“ high-tech zabezpečeného zařízení v hodnotě 43 milionů eur (více o novém táboru jste si mohli přečíst ZDE).

Řecké ministerstvo pro migraci v neděli uvedlo, že tábor ve Vathy na ostrově Samos zachvátil velký požár, než se dostal pod kontrolu.

„Těm, kteří tam stále jsou, nehrozí žádné nebezpečí, protože požár vypukl v opuštěných halách na západní straně tábora,“ uvedlo ministerstvo a dodalo, že všichni žadatelé o azyl byli evakuováni do prázdného prostoru poblíž vchodu do tábora.

Samos je jedním z ostrovů v Egejském moři, kam přijíždějí džihádisté cestující přes nedaleké Turecko. Starosta Samosu Girgos Stantzos řekl tiskové agentuře AFP, že celé místo bylo evakuováno.

Firefighters try to extinguish the flames at makeshift tents outside the perimeter of the overcrowded refugee camp at the port of Vathy on the eastern Aegean island of Samos

Hasiči uvedli, že s požárem bojovalo 13 hasičů a nejsou hlášena žádná zranění.

Tábor byl dlouho kritizován za špatné podmínky. I když tábor Váthy bude na konci měsíce uzavřen, stále zde žilo nejméně 300 lidí, kteří se již v pondělí přesunuli do jednoho z nových „uzavřených“ táborů na Samosu. Nové zařízení je prvním z pěti plánovaných zařízení. O víkendu jej otevřel ministr pro migraci Notis Mitarachi.

Při otevření nového zařízení připustil, že podmínky ve Váthy byly v minulosti špatné. Proti novým táborům se ovšem staví různé „lidskoprávní“ neziskovky. Vadí jim, že nové tábory jsou příliš restriktivní, příliš jako vězení.

Nový tábor na ploše 2 000 metrů čtverečních je vybaven bezpečnostními kamerami, rentgenovými skenery a magnetickými dveřmi a kolem něj je plot z ostnatého drátu. Součástí struktury je také zadržovací středisko pro ilegály, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty a kteří budou posláni zpět do Turecka.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout