Zločiny ze cti, dětské sňatky a ženská obřízka jsou stále častějším problémem ve Švédsku

Samozřejmě se  na většinu podobných činů vůbec nepřijde, neboť vše se děje buď v zahraničí, kam je dívka odvezena nebo  v tajnosti uvnitř odloučené muslimské komunity, kam Švédové vůbec nemají přístup. Jisté je, že dochází i k mnoha dětským šaría sňatkům, které už ovšem nejsou oficiálně posvěceny na úřadech, což ovšem muslimům nevadí, neboť pro ně je platný jen sňatek v mešitě, před Alláhem.

Rostoucí počet vražd ze cti či pokusů o vraždu nebo ublížení na zdraví ve jménu pochybné cti je problémem nejen ve Švédsku. Mnoho takových incidentů – obzvlášť, pokud žena přežije – ani není vůbec hlášeno.

Podle aktivistické skupiny, která se zabývá násilím ze cti a útlakem, jsou mladé dívky i nadále odváženy ze Švédska za nucenými sňatky a mrzačením ženských pohlavních orgánů. To se děje i navzdory zákazům.

Sabina Landstedtová, členka skupiny Never Forget Pela and Fadime (GAPF), uvedla, že její skupina obdržela téměř denně informace o unesených dívkách, zatímco zákon zavedený loni v červenci, který má zabránit mrzačení ženských pohlavních orgánů a nuceným sňatkům v zámoří, byl použit pouze 28krát k tomu, aby zabránil odvážení dívek do zámoří.

„Náš názor je, že tyto dívky jsou odváženy ze země průběžně, bohužel s vědomím úřadů,“ řekla Landstedtová.

Sara Bäckströmová, expertka národního kompetenčního týmu proti násilí ze cti a útlaku, uvedla, že v roce 2019 bylo ze Švédska odvezeno nejméně 170 dětí, a dodala, že skutečné číslo mohlo být mnohem vyšší.

Bäckströmová řekla, že zákon by mohl být v nadcházejících letech použit mnohem více, protože více odborníků a veřejnosti si bude více vědomo této otázky: „Pokud více lidí ví, že existuje možnost zákazu odchodu ze země, může více lidí také vyvolat poplach, když vidíte, že je dítě odvezeno, „řekla.

„28 dívek, kterým byl udělen zákaz odchodu, je více, než  tomu bylo před rokem, kdy žádný takový zákaz vydán nebyl, takže v tomto smyslu je to úspěch,“ řekla.

Podle švédských policejních statistik zveřejněných počátkem tohoto roku bylo ve Švédsku v roce 2020 hlášeno téměř 1 000 zločinů souvisejících se ctí. Byl to první  rok, ve kterém policie zaznamenávala kriminalitu v oblasti zločinů ze cti poté, co byla tato kategorie zavedena na podzim 2019.

V roce 2017 zpráva tvrdila, že nejméně 250 000 mladých lidí ve Švédsku žilo ve stínu kultury cti, která určuje, s kým mohou mluvit, koho si musí vzít a jak se mají chovat.

Výše uvedená opatření mnoho neřeší, neboť za vším je třeba hledat islám. Dívky – respektive jejich rodiče – se chovají tak, jak jim velí šaría a muslimské zvyklosti. Pokud nebudou mít možnost odvézt dívku do zahraničí, tak pozvou ženicha do Švédska nebo jí najdou jiného ve Švédsku v jejich komunitě. Obřízka a zločiny ze cti také jen tak nevymizí, na to ostatně netřeba odjíždět ze země.

Aby tak vymýtila jakákoli země podobné zvyklosti, musí nejprve vymýtit islám. Jinak to dopadne nakonec tak, že šaría v zemi převládne a zavede se plošně, tedy nebude se už vztahovat jen na muslimky. Demografická data jasně ukazují, že otázka není zda k tomu dojde, ale kdy k tomu dojde….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Zločiny ze cti, dětské sňatky a ženská obřízka jsou stále častějším problémem ve Švédsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout