V Rakousku odhalili tureckou špionku, která špehovala Kurdy

V Rakousku odhalili tureckou špionku, která špehovala Kurdy

Je docela dobře známý fakt, že Erdogan má svoje lidi po celé Evropě, ne-li po celém světě. Jedna taková „Rakušanka“ tureckého původu špehovala Kurdy, žijící v Rakousku.

Pod nejvyšším utajením byla ve středu u krajského soudu ve Welsu usvědčena ze špionáže žena s tureckými kořeny (45).

Obžalovaná ve velkolepém trestním případu, který byl odhalen na podzim 2020, byla právě souzena v Horním Rakousku: Pětačtyřicetiletá žena s tureckými kořeny údajně špehovala Kurdy žijící v této zemi a předávala citlivé údaje zpravodajské službě v Turecku. Pro ochranu obžalované byla u soudu uplatněna nejvyšší úroveň utajení, veřejnost byla z řízení vyloučena.

Případ vyvolal velký rozruch v Rakousku a Turecku poté, co byl odhalen. Navíc také zaměstnával politiky: dokonce i ministr vnitra Karl Nehammer na tiskové konferenci informoval o špionážní aféře. Obvinění ze špionáže jménem turecké tajné služby a zatčení ženy pak také vyvolalo zahraničněpolitické spory s Tureckem.

Konkrétně se obžalovaná údajně stala špionkou po svém zatčení v Turecku – na jedné straně ze strachu, ale na druhé straně také za peníze. Od září 2018 do června 2022 údajně nepřetržitě předávala informace turecké národní zpravodajské službě Milli Istihbarat Teskilati (MIT), zejména citlivé údaje o kurdských komunitách v Rakousku. Zatím nebyly zveřejněny žádné informace o pozadí špionážní činnosti. Žena se přiznala a soudce ji odsoudil k dvanácti měsícům vězení, z toho čtyři nepodmíněně. Obžalovaná již rozsudek přijala, obžaloba nepodá odvolání. Rozsudek není právně závazný.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “V Rakousku odhalili tureckou špionku, která špehovala Kurdy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout