„Bodal jsem do lidí proto, že jeden člověk řekl, že Alláh neexistuje“, prohlásil džihádista, který pobodal ve Švédsku 7 lidí

„Bodal jsem do lidí proto, že jeden člověk řekl, že Alláh neexistuje“, prohlásil džihádista, který pobodal ve Švédsku 7 lidí

Včera byl afghánský džihádista oficiálně obviněn z pobodání sedmi lidí, přičemž hned první den soudního procesu vyšel najevo i jeho motiv.  Reakce na to, že kdosi prohlásil, že Alláh neexistuje, se může zdát neadekvátní, jenže je třeba si uvědomit, že  pro mnoho muslimů je Alláh nebo Mohamed mnohem víc než například jeho blízcí. Můžete tak třeba bez následků jakkoli urazit jeho matku nebo otce, případně sourozence, děti. To vám projde spíš, než urážka Alláha nebo Mohameda.

Ostatně, vraždy ze cti jsou tak časté právě proto, že se podle vraha jemu blízká osoba dopustila hříchu, který je proti Koránu. Pro nás je samozřejmě zcela nepochopitelné, jak někdo může jen tak zavraždit vlastní dítě nebo sestru, nicméně Muslim, který vykoná vraždu ze cti, má zcela opačné pocity, on si skutečně myslí, že člověk, kterého zabil, byl svým jednáním bezcenný, neboť byl špatný muslim, bez ohledu na to, že jde o blízkou osobu. Zabít pak někoho cizího za urážku islámu je ještě menší problém…

Afghánský vetřelec Tamim Sultani byl v pátek u okresního soudu v Eksjö obviněn z podezření ze sedmi pokusů o vraždu. Justice v médiích nejprve tvrdila, že když Sultani pobodal oběti, nešlo o žádný teroristický motiv. Obžaloba ovšem  jasně říká, že uctívá Alláha, když se modlí „každou sekundu“ a že vraždil, aby potrestal člověka, který urazil Alláha.

3. března 22letý Tamim Sultani chtěl vraždit kuchyňským nožem v centru Vetlandy. Celkem bylo pobodáno sedm lidí, z toho několik vážně. Podle svědecké výpovědi jedné z obětí Sultani údajně křičel „Alláhu akbar“, zatímco bodal.

Níže můžete vidět obrázky míst, kde se Afghánec pokoušel vraždit:

Okresní prokurátor Adam Rullman vyšetřoval incident jako pokus o vraždu. Údajně to bylo proto, že nevidí podezření z teroristického zločinu. Navzdory snahám justice od března zmírnit motivy pachatele však konečný výsledek policejního vyšetřování nyní ukazuje, že Sultani je oddaný muslim, který se modlí „každou minutu a sekundu“ a spáchal zločiny, protože se cítil vyprovokován někým, kdo urazil Alláha.

V policejních výsleších Sultani říká, že věděl, že bude deportován do Afghánistánu, ale že to nebyla příčina útoků. Kromě toho se ho netýká, že by měl být deportován, protože se chce vrátit. Sultani říká, že jeho motivem k útokům nožem bylo náboženství.

Dříve toho dne narazil Sultani na neznámou osobu, která prohlásila, že Alláh neexistuje. Sultani to nemohl přijmout a rozhodl se potrestat tuto osobu smrtí.

Když policie provedla domovní prohlídku, byla nalezena kopie Koránu zabalená v látkách. Sultani při výslechu řekl, že „odříkává všechny modlitby“.

Při policejních výsleších Sultani také mluvil o situaci, kdy ho policie zatkla. Podle Sultaniho přijelo policejní auto a chtělo ho předjet, ale pak zamával na policii.

„Policie přijela velmi rychle, jela velmi rychle a chtěla projet kolem, ale zamával jsem policii, že jsem to já. Mával jsem, že jsem to já,“ říká Sultani při výslechu.

Jeden z policistů, kteří jeli kolem Sultaniho v autě při rozhovorech říkal, že Sultani mával, a když zastavili, bylo vidět, jak mu z rukávu bundy trčí zakrvácený nůž. Důstojník vytáhl svou služební zbraň proti Sultanimu.

Ale Sultani odmítal upustit nůž a na důstojníka křičel. Sultani vyhrožoval, že policistovi podřízne hrdlo, zatímco na místě činu skandoval „Alláhu akbar“. Důstojník byl nakonec donucen Sultaniho postřelit.

V policejních výsleších jeho známí říkají, že Sultani je muslimský věřící a že před emigrací do Švédska  žil v Rusku a předtím v íránském hlavním městě Teheránu – to po dobu asi 10-20 let. Kromě toho jeho známý řekl, že Sultani měl údajně práci na jatkách a naučil se zabíjet nožem.

„Existuje spousta důkazů, že tyto oběti byly náhodně vybrány. Všichni muži byli ve špatnou dobu na špatném místě“, znělo policejní prohlášení. Toto prohlášení policie se setkalo s ostrou kritikou, kdy rozhořčení lidé upozorňují na to, že to byl Sultani, kdo byl na špatném místě, ne oběti.

Níže se můžete podívat na místo, kde byl Afghánec postřelen:

Čepel se stopami krve. Fotografie: Policie
nůž. Fotografie: Policie

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout