Řecko žaluje pašerácké neziskovky za pašování Somálců do EU

Řecko žaluje pašerácké neziskovky za pašování Somálců do EU

Řecko obvinilo sousední Turecko a několik evropských neziskovek z úmyslného zapojení do nezákonného pašování přistěhovalců ze Somálska na řecké ostrovy. Podle Řecka někteří z nich organizují cesty vetřelců a zároveň se maskují jako cestovní kanceláře.

Řecké úřady začaly být podezřívavé poté, co se počet východoafrických invazistů přicházejících do země začal rychle zvyšovat. Když na ostrov Lesbos v Egejském moři dorazil začátkem listopadu větší počet přistěhovalců, pocházelo ze Somálska 142 z 214 lidí.

„Máme věrohodné informace o tom, že pašeráci v Turecku záměrně sbírají vetřelce ze Somálska a posílají je do EU přes Řecko,“ řekl řecký ministr pro přistěhovalectví Notis Mitarakis. Je členem nové vlády v Aténách, která pod vedením premiéra Kyriakose Mitsotakise od loňského roku zaujala v otázce přistěhovalectví ostřejší postoj.

Když se nedávno při plavbě z Turecka utopily více než tři desítky Somálců, jeden ze zachráněných Afričanů vyprávěl, jak se celá jeho cesta uskutečnila pod vedením neziskovek.

Z toho, co řecká vláda popisuje, fungují neziskovky jako cestovní kanceláře, organizující výlety pro vetřelce.

Somálci musí nejprve získat turecké vízum, což není složité, protože Ankara zahájila v Somálsku kampaň „Jeďte do Turecka studovat“. Podle řeckého ministra Notise Mitarakise pomáhají turečtí zástupci a zástupci neziskovek Somálcům získat „studentské vízum“ přímo v Mogadišu.

Vízum není nutně ani drahé, přičemž jeden zachráněný vetřelec řekl, že za cestu do Turecka zaplatil pouze 100 eur. Samotná cesta je samozřejmě mnohonásobně dražší. Podle řeckých orgánů by však zbytek částky odpovídal neziskovkám, které jsou velmi slušně dotovány. Kromě toho jsou podle místních reportérů bankovní účty, na které přistěhovalci platí za zprostředkování cesty, stejné jako u nelegálních převaděčských sítí.

Mezi sedmi organizacemi, které Řecko podezřívá z nezákonné činnosti, Notis Mitarakis výslovně zmínil dvě: Al-Khair Foundation v Londýně a Aegean Boat Report Foundation z Norska. Podle něj tím, že pašují Somálce, porušují řecké právo.

Vetřelci jsou přepravováni do klíčových míst na pobřeží Středozemního moře po příjezdu do Turecka, odkud cestují na řecké ostrovy s pomocí neziskovek. Pak zamíří do Atén, do Berlína, mnozí dokonce až do Calais.

Šéf norské nadace Tommy Olsen označil obvinění za cílený útok na svou organizaci a popřel, že by jakkoli spolupracovala s nelegálními pašeráky lidí.

Není to však poprvé, co Řecko obvinilo neziskovky z účasti na pašování invazistů, již desítky pracovníků neziskovek byly v posledních měsících zatčeny Řeckem a obviněny z pomoci při pašování vetřelců.

Řecká vláda však považuje neziskovky za velký problém a v budoucnu chce podobná rizika snížit. Například najme soukromé dodavatele pro pomocné práce v azylových táborech.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dorazilo letos do Řecka asi 15 000 vetřelců, z nichž dvě třetiny se dostaly na řecké ostrovy v Egejském moři, kde pobývají v přeplněných táborech na ostrovech Lesbos, Chios a Samos.

Turecko tedy zcela nepokrytě organizuje pašování muslimských invazistů ze Somálska do Řecka, potažmo dál do Evropy. A to nejspíš i za peníze z výpalného, které jim už několikrát bylo z peněz daňových poplatníků vyplaceno.

Erdogan se nikdy netajil ambicemi na založení jedné velké Osmanské říše, právě to je také hlavní důvod, proč Turecko tak aktivně pomáhá muslimským vetřelcům ze zemí Středního východu i Afriky v cestě do Evropy.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout