Jak upozornil oceňovaný americký novinář již brzy po útocích na Nord Stream, o kterých jako první přinesl alespoň trochu uvěřitelnou zprávu, tak veškeré informace získává od svých kontaktů z amerických zpravodajských služeb a politiky.
Nyní přinesl informaci, která se týká možného ukončení konfliktu na Ukrajině, o kterém již Trump s Putinem údajně přes prostředníky čile jednají. I to je důvod nepříliš přehnaných reakcí Putina na každodenní překračování červené čáry.
„Médii oznámené rozhodnutí úřadujícího amerického prezidenta Josepha Bidena uvolnit rozsáhlé americké zbraně Kyjevu pro cíle v Rusku možná nebylo „plně“ koordinováno s Pentagonem a dalšími příslušnými americkými úřady,“ píše investigativní americký novinář Seymour Hersh ve svém aktuálním textu, který zveřejnil v úterý.
Hersh má na mysli vypuštění raket ATACMS na cíle v Rusku i ohlášené dodání protipěchotních min z USA na Ukrajinu.
Strategické dopady Bidenovy eskalace nebyly v Pentagonem plně analyzovány. Stejně tak důležité zpravodajské služby, které mají jistě na eskalaci různé názory, nebyly nikdy požádány o jejich názor.
Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na použití amerických raket ukrajinskou armádou eskalací prostřednictvím prvního použití rakety „Orešnik“. Zároveň poukázal na to, že konflikt o Ukrajinu nyní nabyl prvky globálního charakteru.
Americký novinář poukazuje na další postup ruských jednotek na Ukrajině, přičemž zdůraznil, že předpověď pro ukrajinskou armádu zůstává chmurná.
Zároveň se ptá, proč Putin, přestože říká, že Rusko a NATO spolu nyní válčí, „nejde naplno“ a nezaútočí na oslabenou ukrajinskou armádu a hlavní město Kyjev.
Má podezření, že by to mohlo souviset se vzkazem znovuzvoleného prezidenta Donalda Trumpa Moskvě. Mezi Trumpem a Putinovými poradci probíhají neformální diskuse o možných mechanismech ukončení války na Ukrajině.
Hersh také připomíná, že Trump je důsledným zastáncem Izraele a bezpodmínečným zastáncem současné války Izraele proti Hamásu, a že všechna dosavadní personální rozhodnutí naznačují bezpodmínečnou podporu probíhající války.
Pokud jde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou, tak informace, které se dostaly k Hershovi, by byly v souladu s Trumpovými prohlášeními během předvolební kampaně.
Novinář cituje z televizní debaty předvolební kampaně znovuzvoleného prezidenta s poraženou demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou:
„Kdybych byl prezidentem, válka by nikdy nezačala. (…) Ukončím válku s Ruskem a Ukrajinou.“
Trump dodal: „Pokud budu zvolen prezidentem, udělám to, než se stanu prezidentem. … Toto je válka, která musí absolutně skončit.“ Své výroky zopakoval a potvrdil i v reakci na moderátorovy provokativní otázky.
Hersh zdůrazňuje Trumpovu odolnost i pod tlakem. To přidává na důvěryhodnosti informacím, které dostává o aktivitách Trumpova týmu zaměřených na ukončení války.
Informátor mu řekl, že „linky mezi zástupci těchto dvou mužů jsou otevřené, přičemž některá vágní ujištění jsou odesílána a přijímána.“
Američtí experti podle novináře uvedli, že Putin chce s prezidentem Volodymyrem Zelenským mluvit až poté, co budou úspěšně dokončeny ruské postupy na východní Ukrajině a v oblasti Kurska.
V Moskvě prý panují obavy z rozsáhlých zpravodajských a operačních aktivit na Ukrajině, které pravděpodobně organizují americké a britské služby.
Hersh píše o odborníkovi, který mu vysvětlil, že v současnosti probíhají pokusy změnit dlouhodobou politiku USA vymezování se vůči Rusku, která také charakterizovala Bidenovo funkční období.
Mnozí v americké zpravodajské komunitě považují ruského prezidenta za „kompetentního a informovaného“ vůdce.
Trumpův tým podle novináře hledá způsoby, jak omezit konflikty kvůli zahraniční politice USA. To zahrnuje myšlenku více pracovat s vyjednáváním mezi armádami, podle hesla „realita před politikou a historie před titulky.“
To by mohlo dokládat Trumpovo jmenování bývalého amerického generála Keitha Kellogga zvláštním vyslancem na Ukrajině. Podle zpráv médií už má plán, jak brzy ukončit ukrajinskou válku.
Hersh vidí ukončení války na Ukrajině jako začátek nové politiky USA: „To je také nezbytné na Blízkém východě, aby se vyřešila krize v Izraeli, Gaze a na Západním břehu Jordánu namísto klanění se izraelské náboženské pravici a Benjaminu Netanjahuovi.“
Je to zkouška pro budoucího prezidenta, jehož personální rozhodnutí udržují oficiální Washington a tisk v napětí.
Na závěr Hersh poznamenává, že neexistuje způsob, jak by Joe Biden dokázal válku na Ukrajině ukončit, aniž by bylo prolito mnohem více krve…
Kecy v posraný kleci.
Ja bych Putinovi rekl jak ma vyresit tu valku, ale nejspise by mel jine mineni a mou radu by neuskutecnil.