Německo: Občané z bavorské obce zadrželi pašeráka, nyní jsou za zásah vyšetřováni

Německo: Občané z bavorské obce zadrželi pašeráka, nyní jsou za zásah vyšetřováni

To, že jsou někdy hůře potrestáni ti, kdo se pokusí zadržet zločince při činu, než samotní zločinci, je poměrně známým faktem. Stačí jakoukoli akci proti tomu, kdo páchá trestný čin, klasifikovat jako nepřiměřenou – a dosud bezúhonný člověk může být za snahu pomoci dopadnout zločince potrestán.

Stejně tak jsou známy případy „nepřiměřené obrany“ v případě napadení, kdy se v některých zemích nesmíte bránit nejen nožem, ale třeba ani pepřovým sprejem. Oběť, které se povedlo ubránit, tak nakonec může dostat větší trest než zločinec, který mnohdy zůstane zcela bez trestu.

K podobnému verdiktu nyní směřuje případ z Německa, kde hrozí trest občanům, kteří pomohli zadržet pašeráka džihádistů.

V Bavorsku stateční místní přemohli pašeráka a předali ho policii: Farmář, jeho syn a soused zastavili muže, který v dodávce převážel 18 syrských migrantů. 

Pašerák je nyní ve vazbě. Trojici mužů však za jejich statečné úsilí hrozí i právní následky. Občanská odvaha je v Německu zjevně nežádoucí.

27. prosince farmář v Oberau (Berchtesgaden) poprvé uviděl podezřelého pašeráka na svém pozemku a později ho pozoroval, jak vysazuje několik lidí, kteří pak utekli. 

Spolu se svým synem a sousedem pak zabránil dodávce se srbskou SPZ v odjetí tím, že dodávku zablokoval traktorem a také přes silnici položil další zábranu. 

Pašerák se pokusil utéct, přejel zábranu a nakonec uvízl na poli. Místní ho vytáhli z vozidla, přemohli ho a drželi, dokud nepřijela policie, kterou zavolali sousedé. Sanitka byla vyžádána také proto, že Srb měl zranění v obličeji.

Velkému počtu záchranných složek se podařilo pomocí policejního vrtulníku a dronu zadržet a zatknout ty, kteří nelegálně vstoupili do země. Šlo o 18 migrantů ze Sýrie.

Téměř ve stejnou dobu vysadil další pašerák nedaleko v Unterau skupinu asi 20 cizinců – všichni mladí muži, pravděpodobně také ze Sýrie. Tito jedinci, kteří vstoupili do země nelegálně, mohli být také dopadeni.

Na srbského pašeráka byl vydán zatykač a je ve vazbě. Odvážná trojka se ale musí bát i právních následků. 

Státní zastupitelství Traunstein nyní prověřuje, zda zatčení soukromými osobami bylo provedeno přiměřeně, jak uvádí BildTři statečné obyvatele policie po incidentu znovu vyslechla, protože pašerák uvedl, že ho muži zbili.

Farmář je zděšen a potvrzuje: „Dělali jsme pouze svou občanskou povinnost. Ten muž by určitě pokračoval ve svém kriminálním chování, kdybychom ho nezastavili.“ 

A dává to jasně najevo: „My jsme toho muže nezbili. Možná utrpěl zranění, když přelézal stavební plot.“

Záměrná záměna obětí a pachatelů není v dnešní době v Německu žádnou novinkou. Nezbývá než doufat, že jejich morální odvaha nebude mít pro tři muže žádné negativní důsledky.

Každopádně podobné jednání úřadů spolehlivě odradí další občany od podobně statečných činů, což jen povede k tomu, že se příště raději budou dívat jinam.

A přesně to asi systém chce. Výměnu obyvatel přece nikdo nesmí narušovat…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Německo: Občané z bavorské obce zadrželi pašeráka, nyní jsou za zásah vyšetřováni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout