Několik velkých německých korporací oznámilo masivní snižování počtu pracovních míst

Několik velkých německých korporací oznámilo masivní snižování počtu pracovních míst

Vzhledem k tomu, že všechny naše politické reprezentace postupně vytvořily zcela záměrnou ekonomickou závislost na Německu, musí se jakékoli problémy u našich západních sousedů projevit také u nás.

A to o to spíš, že mnoho německých firem má své filiálky také v České republice, kde zatím využívá levnější pracovní síly, což je však pro Němce vzhledem k vysokým cenám energií výhoda velmi sporná.

Navíc je známo, že zahraniční korporace stále častěji hledají ve snaze dále ušetřit pracovní síly v zahraničí – mimo EU,  z řad cizinců, kteří žijí v Evropě a jsou ochotni akceptovat nižší platy. Další levní zaměstnanci mají být dováženi z rozvojových zemí.

V samotném Německu pak dochází na jedné straně k odchodu firem mimo EU, kde nejsou zatěžovány uhlíkovými daněmi v kombinaci s předraženými energiemi a dalšími regulacemi EU a na druhé straně dochází k propouštění a nahrazování lidské práce roboty.

Každopádně se zcela jistě tristní situace firem v Německu odrazí i na jejich působení u nás.

Ekonomická situace v Německu se odráží v alarmujícím trendu – několik velkých společností plánuje výrazné snižování počtu pracovních míst. Vývoj se týká různých průmyslových odvětví, včetně společností Bayer, Telekom, Volkswagen a Fielmann.

Stále více německých firem ruší pracovní místa. To se děje ve všech odvětvích. Od automobilového a kovoprůmyslu až po telekomunikační společnosti, výrobce hraček a softwarové společnosti.

Nadměrná regulace, vysoké náklady na energie a daně způsobily, že Německo není jako místo pro podnikání atraktivní. Budoucnost německého trhu práce se zdá být nejistá.

Jedná se o známé velké německé korporace, které oznámily nebo již dokončily snižování počtu pracovních míst. Jen v období od srpna do října zde uvedené společnosti oznámily, že sníží počet zaměstnanců, a to zejména kvůli úsporným opatřením:

Chemická společnost Bayer nedávno oznámila drastickou změnu ve své firemní struktuře. Zavedená společnost plánuje drastickou restrukturalizaci s cílem snížit hierarchické úrovně a tím i snížit počet pracovních míst.

Očekává se, že se to dotkne především manažerských pozic v centrále společnosti DAX v Leverkusenu. Nový generální ředitel společnosti Bayer, Bill Anderson, zatím nebyl konkrétní ohledně toho, kolika pracovních míst se to dotkne.

Bayer však není jedinou chemickou společností, která plánuje snížit počet pracovních míst. Společnost Lanxess, která vyrábí speciální chemikálie, plánuje ušetřit 150 milionů eur ročně díky komplexnímu programu snižování nákladů.

Očekává se, že to bude doprovázeno snižováním počtu pracovních míst, zejména v administrativě. V současné době probíhají jednání se zástupci zaměstnanců o přesné podobě těchto opatření.

Deutsche Telekom se opět potýká se snižováním počtu pracovních míst. Zatímco přesný počet dotčených pracovních míst je stále nejasný, asi 2 000 pracovních míst bude údajně zrušeno.

Postiženo je prý zejména ústředí v Bonnu. Interní poskytovatel IT služeb „Telekom IT“ potvrdil zrušení 1 300 z 5 400 pracovních míst v Německu pro nadcházející rok. Někteří z postižených zaměstnanců mají být zaměstnáni v záchranných společnostech, zatímco jiní mají odejít do předčasného nebo částečného důchodu.

Divize dodávek pro automobilový průmysl společnosti Continental se nachází ve vážné krizi, která společnost přiměla k masivnímu snižování počtu pracovních míst. Podle zpráv v médiích má být propuštěno přibližně 5 500 zaměstnanců, přičemž stovky z nich budou postiženy v Německu.

Toto opatření je součástí úsilí společnosti Continental dostat churavějící divizi zpět na správnou cestu prostřednictvím drastických úspor nákladů.

Automobilka Volkswagen se sídlem ve Wolfsburgu plánuje do roku 2026 snížit administrativní náklady o 20 procent. Oznámil to šéf značky VW Thomas Schäfer v interním podcastu. Správa Volkswagenu v současné době zaměstnává více než 40 000 lidí. Vypočtená úspora ve výši 20 procent by se týkala asi 8 000 kancelářských pracovních míst.

Také řetězec optik Fielmann plánuje výrazné snížení počtu pracovních míst. To má být provedeno ve dvou fázích. Do června 2024 má být zrušen malý počet pracovních míst a ve druhé větší celoevropské vlně má být pracovní síla do roku 2025 dále snížena.

Fielmann v současné době zaměstnává celkem 22 600 lidí. Podle mluvčí skupiny Fielmann mají být zaměstnanci nahrazováni počítači všude, kde je to možné. Rušení pracovních míst se má soustředit především na centrální oblasti daleko od zákazníků, zatímco v pobočkách má vše zůstat při starém.

Renomovaný výrobce hraček HABA plánuje v Německu zrušit přibližně 40 procent svých pracovních míst. Počet zaměstnanců má být snížen ze současných 1 677 na 1 000.

Mateřská společnost Playmobilu, Horst Brandstätter Group, zároveň oznámila celosvětové snižování počtu pracovních míst. Zrušeno bude asi 700 pracovních míst, z toho 370 v Německu. Tato opatření jsou reakcí na dva roky nízkých prodejů v hračkářském průmyslu.

Celkově to vše ukazuje na obtížnou fázi německého trhu práce. Rozsáhlé snižování počtu pracovních míst by mohlo mít dlouhodobé dopady na zaměstnanost a ekonomiku jako celek.

A tento dopad samozřejmě pocítí všechny země, které si vytvořily ekonomickou závislost na Německu…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

One thought on “Několik velkých německých korporací oznámilo masivní snižování počtu pracovních míst

  1. V NDR napriek nízkej pôrodnosti, nepatrnému prisťahovalectvu a ubúdaniu obyvateľstva neexistovala nezamestnanosť, drogy , teror EÚ, homofašizmus, zločiny migrantov ani iné „výdobytky“ doby po roku 1989. Nečudujem sa tzv. Ostalgii. SED aj dokonca aj Stasi boli oproti dnešnej Európskej komisii a Scholzovej hrôzovláde prospešné aj národu, aj štátu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout