Indonésie odstupuje od dekarbonizace, chce si zachovat prosperitu a bezpečnost

Indonésie odstupuje od dekarbonizace, chce si zachovat prosperitu a bezpečnost

Klimatická agenda se začíná jejím propagátorům z řad zemí tzv. „kolektivního Západu“ poněkud rozpadat. Mnohé země, které se po nátlaku a úplatcích ze strany západních zemí zavázaly k dekarbonizaci, od tohoto slibu ustupují.

Jen málokdo chce jít podobně sebevražednou cestou, jakou se před časem vydala Srí Lanka, která měla být první udržitelnou zemí na světě.

Další zemí, která se rozhodla od dekarbonizace ustoupit, je Indonésie…

V posledních několika desetiletích zaznamenala Indonésie, souostrovní národ složený z více než 17 000 ostrovů, úžasný ekonomický pokrok. Strategické využití fosilních paliv je klíčovým faktorem v centru tohoto růstu.

Indonésie je významným uživatelem uhlí a také třetím největším producentem tohoto minerálu na světě. Stejně jako jiné země však čelí obrovskému tlaku subjektů, jako je Organizace spojených národů a lídři proti fosilním palivům na Západě, aby snížila emise oxidu uhličitého z průmyslové činnosti.

Bohaté země v čele s USA a Japonskem nabídly Indonésii v roce 2022 balíček ve výši 20 miliard dolarů, aby přesvědčily zemi závislou na uhlí k odchodu od fosilních paliv.

V listopadu 2022 podepsalo vedení země dohodu známou jako Partnerství pro spravedlivou energetickou transformaci, od níž se očekávalo, že formálně ratifikuje odklon země od uhlí.

Téměř o rok později se však zdá, že ostrovní stát jde opačným směrem, když přijímá fosilní paliva pro energetickou bezpečnost. V roce 2022 Indonésie spotřebovala více uhlí než kdy jindy a letos se snaží vytěžit ještě více.

Spotřeba uhlí v Indonésii bude až do roku 2029 neustále růst díky výstavbě nových uhelných elektráren. Podle Global Energy Monitor bylo na konci roku 2022 ve výstavbě téměř 19 gigawattů uhelné energie. Pokud převládne status quo, očekává se, že si země udrží pozici šestého největšího producenta CO2 na světě.

Hojné zásoby uhlí, ropy a zemního plynu měly významný dopad na hospodářský rozvoj Indonésie a nyní jsou klíčové pro posílení ekonomiky a snížení chudoby.

Z tohoto důvodu země nadále zvyšuje instalovaný výkon technologií poháněných fosilními palivy. Od roku 2015 se největší podíl na nárůstu kapacity výroby elektřiny týkal fosilních paliv, nikoli obnovitelných zdrojů.

V roce 2022 pocházelo téměř 90 procent primární energie země z uhlí, ropy a plynu.

Ropa a uhlí poskytují většinu primární energie v kraji, přičemž podíl uhlí činí 45 procent. Těžba uhlí v Indonésii je nezbytná nejen pro energetickou bezpečnost země, ale také pro Asii.

Země je na cestě k produkci 695 milionů tun v roce 2023, z nichž 518 milionů tun bude vyvezeno. Mezi největší odběratele indonéského uhlí patří Čína, Indie, Japonsko, Filipíny a Jižní Korea.

Čína a Indie, dvě největší světové ekonomiky, které se většinou spoléhají na uhelné elektrárny, těží z indonéského vývozu uhlí nejvíce. Zvýšením svého podílu na dvě třetiny v roce 2022 Indonésie upevnila svou pozici největšího zahraničního dodavatele energetického uhlí do Indie.

V dohledné budoucnosti má Indonésie v úmyslu pokračovat v těžbě svých zásob, protože ani Čína, ani Indie nevykazují známky snížení své závislosti na uhlí.

Je také důležité si uvědomit, že Indonésie je největším výrobcem niklu, který je nezbytnou součástí baterií, které pohánějí elektromobily a systémy skladování energie po celém světě. V roce 2022 pocházela polovina světové produkce niklu z Indonésie.

Výroba niklu v Indonésii je do značné míry závislá na hutích, které využívají energii z uhlí, což činí národ ještě závislejším na palivu. Zvýšená  potřeba elektromobilů a baterií v Evropě a Severní Americe naznačuje, že poptávka po výrobě niklu z uhlí bude v Indonésii pokračovat.

Značné příjmy Indonésie z vývozu byly umožněny celosvětovou poptávkou po uhlí a niklu. Toto bohatství je nezbytné pro financování rozvojových iniciativ, udržování obchodní bilance Indonésie a zvyšování jejích devizových rezerv.

Není možné, aby se Indonésie rozhodla zabít vzkvétající ekonomiku kvůli almužně ve výši 20 miliard dolarů na financování takzvané energetické transformace.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že cestou sebedestrukce již pokračují pouze západní země. A to v čele s EU, která stále tvrdě prosazuje ničivý Green deal…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Indonésie odstupuje od dekarbonizace, chce si zachovat prosperitu a bezpečnost

    1. Rusku stačí aby nabehli na doktrínu od r.2040 keďže sa zaviazali mať do 2060 splnené. Sú múdrejší stačí, to papierovo deklarovať vzhľadom na reset planéty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout