Zelenskij žádá média, aby mlčela o korupci

Zelenskij žádá média, aby mlčela o korupci

Není příliš jasné, proč přichází podobný příkaz až nyní, když dnes již každý moc dobře ví, jak na tom ve skutečnosti Ukrajina s korupcí je – a to včetně prezidenta, jehož rodina má vily v různých světových destinacích určených celebritám.

Když už se před lety jistý prokurátor pokusil proti korupci skutečně bojovat, tak byl na příkaz – v té době ještě viceprezidenta – Joe Bidena odvolán, aby se náhodou nezjistilo, že v korupci jede přes firmu Burisma i jeho rodina.

Logicky se tak o korupci na Ukrajině hodně hovoří i v USA – a to právě v souvislosti s tím, že jsou do ni zapleteni i členové tamního Deep state a další vlivní politici.

Celý svět také ví, že jen 30% Ukrajině dodaných zbraní jde na frontu, zbytek mizí na černém trhu – zřejmě u různých zločineckých organizací a teroristů. Vždyť i Hamás se nedávno ve videu chlubil zbraněmi získanými z Ukrajiny.

Korupce je v zemi všudypřítomná a zasahuje do všech struktur společnosti, armádu nevyjímaje. A to se zdaleka netýká jen rozprodeje zbraní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prý dal pokyn ukrajinským novinářům, aby nemluvili o korupci, uvedl šéfredaktor ukrajinského zpravodajského portálu „Dzerkalo Nedeli.“

Prezident prý tento požadavek vznesl poté, co se v ukrajinském tisku objevily zprávy o příliš vysokých cenách potravin, které platí ozbrojené síly země.

Podle ukrajinských médií ministerstvo obrany údajně platilo za jídlo a oblečení pro vojáky ceny dvakrát až třikrát vyšší, než jsou ceny tržní.

Některá ministerstva tedy platila 17 hřiven (asi 47 centů) za jediné vejce a 22 hřiven (asi 60 centů) za kg brambor, zatímco průměrná cena tohoto zboží v kyjevských obchodech byla v té době 7 hřiven (20 centů) respektive 8 hřiven (22 centů).

Podle Mozovaja Zelenského žádost mlčení o korupci v médiích zahrnuje veškerý ukrajinský tisk. Zelenskij tvrdil, že takové zpravodajství by mohlo poškodit schopnost Ukrajiny bojovat.

„ Přijali bychom tyto podmínky, kdyby prezident řekl: ‚Tady je muž. Tady je jeho telefonní číslo. Pokud máte zjištěná fakta, dejte je prosím této osobě a ona okamžitě zvedne telefon. A dejte nám týden na odpověď. Pokud do týdne neobdržíte odpověď, zveřejněte to. 

Zelenskyj však takový návrh nepředložil, tvrdí Mozovaja s tím, že prezident místo toho řekl novinářům, aby „mlčeli až do vítězství.“

„Ale když budeme poslouchat, nebude to žádné vítězství,“  řekl šéfredaktor.

Otázka korupce na Ukrajině byla několikrát nastolena novináři a úředníky v zemi i na Západě.

Minulý týden bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že Ukrajina pravděpodobně v dohledné době do EU nevstoupí, protože je zkorumpovaná na všech úrovních své společnosti.

Vyzval také Brusel, aby nedával falešné sliby ukrajinskému lidu, který je již „po krk v utrpení.“

Ukrajina je již léta jednou z nejzkorumpovanějších zemí v Evropě a v indexu vnímání korupce za rok 2022 Transparency International zaujímá 116. místo ze 180 zemí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 28 Průměrně: 4.4]

9 thoughts on “Zelenskij žádá média, aby mlčela o korupci

      1. MUDr. Jebavý ty si borec chtěl bych bejt jako ty mít prachy nemuset nic dělat a moct si koupit všecko co chci
        já sem jenom veš kerou brzo nějakej muslim zašlápne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout