Varování před alarmující aktivitou Hamásu před 7. říjnem byla ignorována, říkají vojáci IDF

Varování před alarmující aktivitou Hamásu před 7. říjnem byla ignorována, říkají vojáci IDF

Od prvního dne, kdy došlo k útoku Hamásu v místech, která jsou snad nejstřeženější na světě, se ozvalo mnoho Izraelců, kteří potvrdili, že k podobné akci by prostě nemohlo v těchto místech dojít.

Výmluvy, podle nichž údajně vláda „zaspala na vavřínech,“ nyní také neobstojí, neboť i izraelští průzkumní vojáci potvrzují, že dlouho upozorňovali na to, že se něco chystá.

Obyvatelé okolí Gazy tak byli zřejmě skutečně záměrně obětováni, což si již uvědomuje stále více Izraelců.

Vojenské a teroristické útoky Hamásu na Izrael ze 7. října byly šokem pro mnohé – ale ne pro vojáky Izraelských obranných sil (IDF), kteří říkají, že jejich varování o jejich alarmujících pozorováních podél hranice s Gazou byla ignorována vyššími místy.

rozhovorech s izraelskými médii vojáci bojové rozvědky IDF uvedli, že nejméně tři měsíce před útoky pozorovali členy Hamásu, jak provádějí polovojenský výcvik podél plotu, kopou díry, studují oblast pomocí map, zkoumají povrch terénu a dokonce umisťují a odpalují výbušniny.

V rozhovoru pro Kan News ve středu Jael Rotenbergová (na obrázku v titulku) a Maja Desiatniková vyjádřily svůj hněv nad tím, že IDF nevěnovala pozornost jejich opakovaným zprávám o této zlověstné aktivitě.

Jejich vztek ještě umocnilo to, že obě byly jedinými vojáky bojové rozvědky, kteří přežili útok Hamásu na jejich základnu poblíž kibucu Nachal Oz, necelého půl míle jihovýchodně od hranic s Gazou.

„Je to k vzteku. Viděli jsme, co se děje, řekli jsme jim o tom a byli jsme to my, kdo byl zavražděn,“ řekla Desjatniková.

Typy aktivit, které pozorovali na hranicích, byly dostatečně znepokojivé, ale ještě pozoruhodnější bylo, že tempo se s blížícím se 7. říjnem neustále zvyšovalo.

Desjatniková řekla, že to pokračovalo od týdenních přes denní až po téměř nepřetržité aktivity. Kromě obecných vizuálních pozorování se jí podle jejích slov podařilo získat informace o podstatě výcviku, který zahrnoval jízdu s tanky až po obcházení plotu tunely.

Řekla Kan News, že dospěla k závěru, že „je jen otázkou času,“ než Hamás rozpoutá útok na Izrael.

Dva další zpravodajští vojáci IDF se podělili o podobné zkušenosti s izraelským Channel 12.

Seděli jsme na směnách a viděli jsme kolonu dodávek. Viděli jsme výcvik, jak lidé střílejí a nacvičují převzetí tanku. Trénink probíhal nejprve jednou týdně, pak dvakrát týdně, později každý den až  několikrát denně,“ řekla Amit Jerušalmi.

„Viděli jsme hlídky podél hranice, lidi s kamerami a dalekohledy. Dělo se to 300 metrů od plotu. Došlo ke spoustě výtržností, lidé sešli k plotu a odpálili nehorázné množství výbušnin, bylo to šílené.“

Jerušalmiová řekla, že svědomitě zaznamenávala všechna svá pozorování, aniž by to mělo jakýkoli zjevný dopad na velení.

Tito čtyři vojáci IDF nejsou jediní, kteří říkají, že jejich varování byla ignorována. Egyptská rozvědka tvrdí, že se také pokusila varovat Tel Aviv.

„Varovali jsme je, že se blíží explozivní situace – a to velmi brzy, a že bude velká. Ale oni taková varování podcenili,“  řekl  agentuře AP anonymní egyptský představitel.

Podle zprávy izraelského serveru Ynet egyptský ministr zpravodajských služeb osobně telefonoval izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi pouhých 10 dní před útokem a varoval ho, že Hamás se chystá provést „něco neobvyklého, strašlivou operaci“.

Od založení této politické, militantní a teroristické skupiny na konci 70. let izraelští představitelé podporovali vzestup Hamásu, čímž zajistili, že na palestinské straně nebude žádný životaschopný „partner pro mír,“ což Izraeli umožnilo navždy odložit územní ústupky, zatímco dále osídloval Západní břeh Jordánu a diplomaticky se zasazoval o dvoustátní řešení.

V míře, která nemá v izraelské historii obdoby, je současná Netanjahuova vláda ovládána náboženskými extremisty reprezentujícími strany jako „Náboženský sionismus“ a „Židovská síla.“

Po zvěrstvech ze 7. října, kterým i přes mnohá varování nikdo nebránil, se v dohledné době nebudou muset obávat o vyjednaný mír s Palestinci.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Varování před alarmující aktivitou Hamásu před 7. říjnem byla ignorována, říkají vojáci IDF

  1. Súhlasím s názorom, že Hamás založili izraelské tajné služby a možno aj CIA, aby vyradili z hry umierneného Jásira Arafata a jeho nenáboženské /nutné zdôrazniť!/ hnutie Fatah. Že neskôr sa im Hamás vymkol z rúk tak ako Američanom al-Kájda či Taliban, je už iná vec. Mimochodom, kto si už dnes spomenie na izraelského vlastenca a vodcu tamojšej komunistickej strany Meira Vilnera, ktorý žiadal mierové spolužitie Arabov aj Židov?

  2. Kdy ještě potřebujete více důkazů o smluveném přepadení Izraele s Hamásem, když stát nerespektujete dlouhodobá upozornění vlastních i cizích služeb, že se něco velkého připravuje. Navíc se ukazuje, že Izrael tyto teroristy dlouhodobě financoval přes Katar. Opět jako vždy do odnesou obyčejní Palestinci a jejich děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout