Nová válka na obzoru? USA podporují demonstranty proti Asadovi v jižní Sýrii

Nová válka na obzoru? USA podporují demonstranty proti Asadovi v jižní Sýrii

USA dlouhodobě okupují asi třetinu Sýrie a k tomu drží zemi pod neustálými ničivými sankcemi. Nyní se – podobně jako v roce 2011 – začínají výrazně vměšovat do nepokojů, které vznikají právě v důsledku situace, kterou v zemi způsobují západní sankce.

Ty totiž vesměs neodnesou pohlaváři daných zemí, ale ti nejchudší. USA se tak po 12 letech zřejmě opět pokouší o změnu režimu za loutkový, což možná znovu povede k válce a vzniku dalších džihádistických skupin vyzbrojovaných Západem, ale i k posílení invaze do Evropy.

Americký představitel hovořil s drúzským duchovním vůdcem, aby vyjádřil podporu protestům proti vládě syrského prezidenta Bašára al-Asada, které se konají v jihosyrské provincii Suvajda.

Velvyslanectví USA v Sýrii napsalo na X, že náměstek náměstka ministra zahraničí Ethan Goldrich mluvil s drúzským duchovním vůdcem šejkem Hekmatem al-Hajarim a zopakoval podporu USA svobodě projevu Syřanů, včetně pokojného protestu v Suvajdě.“

Podle The Cradle vypukly protesty v Suwaydě – ve většinově drúzské oblasti – 16. srpna poté, co syrská vláda zvýšila platy státních zaměstnanců, ale snížila dotace na pohonné hmoty uprostřed kolapsu hodnoty syrské libry. Demonstrace od té doby pokračují výzvami ke svržení Asada.

Tři členové amerického Kongresu – Republikán Joe Wilson (R-SC), demokrat Brendan Boyle (D-PA) a republikán French Hill (R-AR) – také nedávno hovořili s al-Hajarim, aby vyjádřili podporu obou stran protestům.

Boyle minulý týden deníku The National řekl , že během rozhovoru s al-Hajarim „znovu potvrdil podporu obou politických stran pro pokojné protesty v Suvajdě.“

Podpora protestů přichází, když se USA snaží vyvinout větší tlak na Asadovu vládu, protože více zemí normalizuje vztahy se Sýrií. Asad nedávno cestoval do Číny – bylo to poprvé od vypuknutí války v Sýrii v roce 2011.

Už v květnu Liga arabských států hlasovala pro zpětné přijetí Sýrie – a to navzdory odporu USA.

Senátoři Marco Rubio (R-FL) a Jim Risch (R-ID) ve středu představili antinormalizační zákon Assadova režimu z roku 2023, návrh zákona, který by rozšířil sankce vůči Sýrii ve snaze zastavit další země v normalizaci vztahů s Damaškem.

Zatímco američtí představitelé tvrdí, že podporují syrský lid, americké sankce vůči Sýrii jsou speciálně navrženy tak, aby zabránily rekonstrukci země a měly zničující dopad na civilní obyvatelstvo a vytvořily ekonomické podmínky, které vyvolaly také protesty v Suvajdě.

Kromě sankcí USA podporují SDF vedené Kurdy, což USA umožňuje okupovat asi jednu třetinu syrského území na východě, kde se v rámci Sýrie nachází většina zdrojů ropy a pšenice.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Nová válka na obzoru? USA podporují demonstranty proti Asadovi v jižní Sýrii

  1. Známeho krvilačného psychopata Marca Rubia /pôvodom Kubánca/ a jemu podobné živly nielen zo Senátu by mali čím skôr pozabíjať negri – vo Washingtone už dávno tvoria veľkú väčšinu obyvateľov! A ešte k téme článku: kto tvrdí,že Asad je krutý diktátor a nevadia mu každodenné zverstvá Saudskej Arábie, Kataru či afrických prozápadných despocií /napr. Rovníková Guinea/, zaslúži si smrť.

  2. Existuje něco na zemi, kde kdejaký bordel nepodporují zločinecké USA? Ty svině si zkrátka nikdy nedají pokoj, pokud pořádně nedostanou přes držky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout